V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinPo shlédnutí prezentace na youtube http://www.youtube.com/watch?v=v_UyVmITiYQ musím rozhodně říct, že mám o čem na nějakou dobu přemýšlet.
Google Wave by se mohl stát pro mně osobně malou informační revolucí. Delší dobu postrádám agregátor informací. Ať už jde o komunikaci (email, instant messaging, diskuzní fóra, twitter), informace (RSS, Zprávy), nebo dokumenty.
Nicméně v hlavě mi hlodají červíci. Těžko říct jak se Wave vypořádá se stovkami až tisíci položek denně. Organizace do oddělených Wave mi nepřipadá moc efektivní.
Také mně poměrně děsí škálovatelnost tohoto systému. S RT přenosy se může tento systém poměrně rychle vymknout možnostem i poměrně urostlé serverové farmy (hlavně při zapojení vícerých domén) a tak se v důsledku může stát, že tento OpenSource systém nebude schopen z výkonnostních důvodu provozovat nikdo s výjimkou Google.
Velice se těším na to s čím přijdou externí vývojáři. Pokud bude k dispozici addon pro rozumný export dokumentů do strukturovaného webu a podpora pro vícejazyčnost (které se asi nedočkám jelikož Google očividně sází na Google Translate) tak mně rozhodně čeká mnohem bezstarostnější život.
Tiskni
Sdílej:
Delší dobu postrádám agregátor informací. Ať už jde o komunikaci (email, instant messaging, diskuzní fóra, twitter), informace (RSS, Zprávy), nebo dokumenty.Haystack. Je škoda, že umřel (skupinu Haystack sice resuscitovali, ale tento projekt zjevně ne), jako koncept to bylo dost zajímavé.
No z mojho pohladu je to take prerastene webove forum s par features navyse. Rozdiel je otvorene API a zameranie na klient server a server-server komunikaciu.
Na druhej strane ma wave za sebou velku spolocnost, takze by to mohlo celkom zaujimavo vypalit..
No ved vravim, nafuknute forum. V threadoch sa da prispievat bezne (napriklad aj tu), jediny rozdiel je ze ten thread mozes zacaj aj uprostred prispevku. ..a je to take interaktivnejsie.
Email nie je primarne webova aplikacia. Toto je previazane s html a webom omnoho viac. (konzolovy klient, ktory tam ukazali nema ako zvladnut google maps a podobne rozsirenia) Akykolvek iny klient bude IMHO vzasade zas len prehliadac s nejakou tou maskaradou okolo - ak sa cela filozofia okolo vyraznejsie nezmeni.
Ale neberiem to ako negativum. Prave naopak, vidim v tom celkom zaujimavu moznost konecne spojit komunikacne viacero socialnych sieti a inych webovych systemov vobec.
Jsem z toho nadšený, vypadá to skvěle.
Já mám z vystoupení toho muže taky zajímavý pocit. Velice působivý řečník.
Hmmm ... to je přece z Antitrustu, jak sklepní dříči dali světu komunikační dálnici. Ti, co přežili.