Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinTento zápisek je volným pokračováním předchozího. Kauza Blizzard vs. Addony do WoW se mezi tím posunula a mně z toho běhá mráz po zádech. Americké copyrightové právo je naprosto šílené.
Vydavatel cokoliv copyrightovaného má čistě na základě copyrightu (žádné ochranné známky, žádné patenty, čistý copyright) právo postavit mimo zákon cokoliv co s tímto copyrightem přímo nebo nepřímo souvisí.
V důsledcích to znamená, že Microsoft může klidně zakázat například distribuci Opery pro Windows, nebo ještě lépe OpenOffice.
Nejděsivější je že diskutující se pod právními rozbory zastávají vždy majitele copyrightu a zcela stoprocentně s podobnými akcemi souhlasí.
Jeden z takový právních rozborů je například zde: http://www.zam.com/story.html?story=17436. Zabývá se kauzou Glider (což byl v podstatě AI bot pro WoW). Změny v TOS jsou postaveny právě na výsledcích této kauzy.
Tiskni
Sdílej:
Americké copyrightové právo je naprosto šílené.
Americké jakékoliv právo je naprosto šílené.
Celá Amerika je naprosto šílená. Ještě jsi zapomněl přidat něco o hamburgrech nebo ipodu...
Snad příště.
Ty nějak rozumíš právu?
To ne. Nemyslel jsem samozřejmě veškeré právo(o to se nestarám), ale o zrovna to softwarové. A nebo snad znáte jinou zemi kde je možné aby existovali jen firmy, které se starají o vymáhání peněz za softwarové patenty,licence,intelektuální vlastnictví,copyrighty a bůh ví co ještě? Tedy spíš kdo s tím začal, protože naše hlavy pomazané se učí velmi rychle.
Nemyslel jsem samozřejmě veškeré právo...Aha, pak jsem zřejmě špatně pochopil slova "jakékoli právo".
Řekl bych, že kdyby to bylo tak zlé, tak by USA měly v tomto ohledu pověst banánové republiky (tj. o trošku lepší, než máme my). Pokud nejsou důkazy, tak snad ani nejde zahájit soud. I ti porotci z lidu mají základní pud sebezáchovy a vědí, že jak soudí ono teď, tak může někdo jiný později soudit je.
Spíš bych se obával doby, až bude mít právo na život uživatelů, kteří jeho produkty nepoužívají.
Na něčem se to ucho utrhnout musí. Snad je pořád svoboda výběru?
Vždycky je to cesta nejmenšího zla. Kyž chce někdo vydělat, musí nabízet. Když si znechutí své partnery, dají oni přednost vztahům s někým jiným. Takže musim věřit, že taková buzerace se nezapomíná ... a bude to banda nemyslících pitomců, co půjdou první ke zdi, až nastane revoluce. Tragédií by bylo, kdyby těma pitomcema byla většina lidí.
Máte jinou šanci na ty "hodný" jak tlačit, než že dáte šanci těm druhým? Zpětná vazba neni a způsob, jak donutit chovat se víc odpovědně ke své zemi, než ke své peněžence.