Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Byla vydána nová verze 14.3 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ upozorňuje, že na základě rozhodnutí federálního soudu ve Spojených státech budou veškeré konverzace uživatelů s ChatGPT uchovávány. Včetně těch smazaných.
Ač semestr ve škole právě končí, bastlíři ze studentského klubu Silicon Hill neodpočívají a opět se jako každý měsíc hlásí s pravidelným bastlířským setkáním Virtuální Bastlírna, kde si můžete s ostatními techniky popovídat jako u piva o novinkách, o elektronice, softwaru, vědě, technice obecně, ale také o bizarních tématech, která se za poslední měsíc na internetu vyskytla.
Z novinek za zmínku stojí Maker Faire, kde Pájeníčko předvedlo … více »Na WWDC25 byl představen balíček Containerization a nástroj container pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS. Jedná se o open source software pod licencí Apache 2.0 napsaný v programovacím jazyce Swift.
Do 16. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2025 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC25 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: designový materiál Liquid Glass, iOS 26, iPadOS 26, macOS Tahoe 26, watchOS 26, visionOS 26, tvOS 26, nové funkce Apple Intelligence, …
Organizátoři konference LinuxDays 2025, jež proběhne o víkendu 4. a 5. října 2025 v Praze na FIT ČVUT, spustili přihlašování přednášek (do 31. srpna) a sběr námětů na zlepšení.
Tiskni
Sdílej:
Vtipná anketa Ale v každém případě bych v kůži Reisera být nechtěl ..
Co myslíte? Dostal za Ninu nebo za filesystem?
IHMO za svoje názory. No jen si to představ, sedět v takové jeskyni plné neandrtálců, polemizovat o výhodách a nevýhodách žurnálování a B+ tree a dostat na budku né protože by někdo nesouhlasil, ale protože by ti nikdo nerozuměl. Huh, to je horší jak peklo. Pokud bych neseděl s nějakým nerdem, kterého zavřeli za to, že po internetu cracknul a vykradnul pár bank/kasín, tak bych do žaláře opravdu nechtěl. Na druhou stranu pro Hanse, všechno zlé je k něčemu dobré:
The prison has put him in a special cell, isolated from the general population as a precaution.
Huh, to je horší jak peklo
Víte, jak vypadá peklo, do kterého se dostane hříšný ajťák?
Hned u vchodu mu Lucifer přidělí notebook vybavený RAM 512 MB a operačním systém Windows Vista ..
To není peklo, to je výzva(teda až toho půl giga paměti - to je luxus).
X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*Výše napsaný kód vypíše v DOSu text po uložení jako .com soubor.
No jo, ale to by spis chtelo hexaeditor jako text
Jak jsem řekl, prostě peklo.
No, jestli to někomu nedošlo, on sedí ve vězení, nikoliv v polepšovně . Něco jiného je drobnější delikt nebo neúmyslný trestný čin, kde je možná převýchova, tady však šlo o vraždu a zřejmě dost dlouho plánovanou .. mít možnost pracovat na PC je velká úleva z trestu, kterou mu tudíž povolit nechtěli. Ale malý noťas výhradně s operačním systémem Windows (za trest ) mu tam dát mohli
Něco jiného je drobnější delikt nebo neúmyslný trestný čin,......to je přesně ten případ, vždyť on jí chudák rozčtvrtil a zahrabal úplnym omylem, to by snad moh dostat aspoň 286ku s herkulesem
[hans@nina]# poweroff
VT100 by mu stačila.
on není člověk co bude přez PC kontaktovat mafii plánovat utekyJsi se zbláznil woe?! Dáš mu počítač a von uteče po síti...
po odpikani 2/3 trestu moze poziadat o pod. prepustenie... cize o desat rokov ho mame vonku
GUI programy
Proč GUI?
To mi jako chceš říct, že OpenOffice někdo píše dobrovolně?
Co furt všichni máte proti Evě a Vaškovi?
No, po jedné lahvince Finské bych měl spíš chuť na něco tvrdšího (něco jako fekaltechno ). Ale po dvou bych to asi žral taky, no.
Nedá se to poslouchat? (Jen hádám )