Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMožná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Poslední měsíce se trápím s CMS systémy. Můj verdikt je jednoduchý. Veškeré CMS systémy jsou v defaultní konfiguraci funkčně na úrovni toho co mi vygeneruje scaffold v RoR. Modulů tisíce, ale drtivá většina je pouze mírnou modifikací toho samého. V aktuální verzi jich funguje tak 1%.
Většina CMS systémů se prezentuje jako základ, který si člověk přizpůsobí. Trochu mi ale uniká smysl, když funkčně jsou CMS systémy daleko za dostupnými knihovnami (například Zend).
Aktuálně se snažím rozjet Drupal. Díky vícejazyčnému obsahu jsem nucen používat Drupal 6 (jedna z mála funkcí, která funguje přesně tak jak jsem si představoval). Bohužel funkce pro řízení uživatelského přístupu (ACL + role + role přidělené na omezený čas) jsou k dispozici pro Drupal 5 a vypadá to tak, že ještě minimálně několik měsíců se stav nezmění.
Před Drupalem jsem používal Joomlu. Ta je na tom funkčně mnohem hůř, i když musím říct, že Joomla má opravdu skvěle řešené administrační rozhraní.
Nejhorší jsou věci u kterých by člověka ani nenapadlo, že by nemuseli fungovat. U Drupalu například není možné vypnout generování RSS pro přední stranu (navrhované řešení je nastavit visibility v css na hidden, aby se nezobrazovalo tlačítko pro RSS :), nebo nemožnost nastavit vlastní meta tagy.
O pokročilejších funkcích si může člověk opravdu nechat jenom zdát. Osobně by mně například potěšil import docbook dokumentů.
Tiskni
Sdílej:
musím říct, že Joomla má opravdu skvěle řešené administrační rozhraní.Tak to se asi udala nejaka velka zmena. Kdyz jsem ji pouzival tak 2 roky zpatky, byl to ten nejpreplacanejsi bastl, co se dal sehnat. Plno kravin a ergonomie v minusu.