Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMožná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Poslední měsíce se trápím s CMS systémy. Můj verdikt je jednoduchý. Veškeré CMS systémy jsou v defaultní konfiguraci funkčně na úrovni toho co mi vygeneruje scaffold v RoR. Modulů tisíce, ale drtivá většina je pouze mírnou modifikací toho samého. V aktuální verzi jich funguje tak 1%.
Většina CMS systémů se prezentuje jako základ, který si člověk přizpůsobí. Trochu mi ale uniká smysl, když funkčně jsou CMS systémy daleko za dostupnými knihovnami (například Zend).
Aktuálně se snažím rozjet Drupal. Díky vícejazyčnému obsahu jsem nucen používat Drupal 6 (jedna z mála funkcí, která funguje přesně tak jak jsem si představoval). Bohužel funkce pro řízení uživatelského přístupu (ACL + role + role přidělené na omezený čas) jsou k dispozici pro Drupal 5 a vypadá to tak, že ještě minimálně několik měsíců se stav nezmění.
Před Drupalem jsem používal Joomlu. Ta je na tom funkčně mnohem hůř, i když musím říct, že Joomla má opravdu skvěle řešené administrační rozhraní.
Nejhorší jsou věci u kterých by člověka ani nenapadlo, že by nemuseli fungovat. U Drupalu například není možné vypnout generování RSS pro přední stranu (navrhované řešení je nastavit visibility v css na hidden, aby se nezobrazovalo tlačítko pro RSS :), nebo nemožnost nastavit vlastní meta tagy.
O pokročilejších funkcích si může člověk opravdu nechat jenom zdát. Osobně by mně například potěšil import docbook dokumentů.
Tiskni
Sdílej:
musím říct, že Joomla má opravdu skvěle řešené administrační rozhraní.Tak to se asi udala nejaka velka zmena. Kdyz jsem ji pouzival tak 2 roky zpatky, byl to ten nejpreplacanejsi bastl, co se dal sehnat. Plno kravin a ergonomie v minusu.