abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (26%)
     (20%)
     (4%)
     (7%)
     (2%)
     (4%)
     (4%)
     (33%)
    Celkem 46 hlasů
     Komentářů: 7, poslední dnes 12:44
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    14.6.2007 07:19 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    No sice mi text přišel lehce zmatený, nicméně souhlasím s tím, že tahle licence je poněkud na hlavu. Co je uživateli internetové aplikace do zdrojového kódu? Je-li zároveň jejím provozovatelem, tak jej má stejně k dispozici, takže stačí normální licence.
    14.6.2007 08:44 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    AGPL icence je na obyčejné návštěvníky cílena asi tak stejně, jako GPL pro běžné uživatele. Argument "na co je běžným uživatelům (A)GPL" je irelevantní, protože drtivé většině lidí jsou zdrojové kódy skutečně na nic.

    Zdrojáky abclinuxu jsou pod GPL. To teď znamená, že když se nějaký konkurenční portál rozhodne použít Leošův kód, tak podle licence nemusí svoje úpravy vracet zpět, protože nedělají distribuci, ale jen poskytují službu. AGPL je prostě způsob, jakým si autor pojistí právo dostat veškeré změny, které v jeho kódu kdo provede. Jenom je to specializované pro síťové (asi především webové) aplikace.

    Jak jsem četl onu diskusi na rootu, tak valná část lidí tam přemýšlela jenom o tom, jak licenci obejít a zveřejnit jenom to nejnutnější. Ovšem nikdo je nenutí software pod touto licencí používat a upravovat, mohou si vytvořit mnohem lepší pod BSD, či Public Domain. Ale jak to udělají, pokud budou veškeré vylepšení křečkovat u sebe, to opravdu nevím ;-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    14.6.2007 08:54 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    Ano, tohle je presne ten typ pouziti, kdy ma Affero smysl. Hodnota ABC Linuxu totiz neni tvorena systemem, ale obsahem.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    pavlix avatar 16.6.2007 17:27 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    Což by samo o sobě napovídalo tomu, že tu Affero smysl nemá.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    14.6.2007 09:19 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    AGPL je prostě způsob, jakým si autor pojistí právo dostat veškeré změny, které v jeho kódu kdo provede.
    Nejsem si jist je-li to zrovna to po čem bych jako jeden z vývojářů komplexního intranetového systému zrovna toužil. Implementovat zpětně úpravy zdrojového kódu mi přijde podstatně náročnější a méně efektivní činnost, než je vyvíjet.

    V praxi to vypadá tak, že se většinou uvolní ta řešení, na jejichž vývoji už původní vývojář dále nechce z nejrůznějších důvodů dál pracovat. Představa že by hodlal zapracovávat do svého původního řešení úpravy z nejrůznějších forků, mi přijde jako naprosto zcestná, ale pokud někdo po takové licenci touží, proč mu nevyhovět, že.
    14.6.2007 10:09 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    No tak je to samozrejme o moznosti, nikdo te nenuti ty zmeny aplikovat, ale muzes, pokud chces.

    Nicmene je fakt ze ani po clanku na rootu anmi po tomhle blogu jeste docela presne nechapu jak to ma fungovat.

    Jak muze komercni vyvojar vzit neco pod GPL? Vzdyt by to musel take nechat otevrene.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.6.2007 10:43 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Affero GPL
    Podle mne to má fungovat jako pojistka proti vytvoření lepší vývojové větve. Prostě dám k dispozici nějaký kód, a mám jako autor zaručeno, že jakékoliv dobré úpravy musí být zveřejněny a já je můžu převzít zpět do základní vývojové větve. Na tuto licenci se totiž pořád všichni dívají z pohledu "uživatele" (toho, kdo aplikaci na nějakém zpravidla webu nasadí). O licenci ale rozhoduje autor, takže je lepší dívat se na to z pohledu (původního) autora.

    U webových aplikací nemusí s GPL komerční vývojář nic zveřejňovat – dle GPL musí kód zpřístupnit uživateli, kterým je ale v případě webové aplikace "majitel" serveru, nikoli koncový uživatel s webovým prohlížečem. Tohle právě řeší AGPL – posouvá koncového uživatele do role "uživatele" dle GPL, na kterého se vztahuje klauzule o zveřejnění zdrojového kódu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.