V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Tento příběh je spíše takovým otvírákem pro diskuzi, zda je popisované chování normální a nebo má smysl začít lobovat za jeho změnu.
Sice platí, že člověk, a už vůbec ne admin, nemá spravovat co není rozbité, ale občas se zdá, že nová verze skýtá neodolatelné možnosti a pohodlí. A tak jsem se rozhodl vyrábět nové CF pro naše routery. Šlo to celkem dobře, což je neklamný znak blížící se katastrofy. Ale katastrofám je třeba předcházet a tak jsem CF pro náš nejhůře přístupný router, umístěný na vysokém komíně na který se leze zvenku po žebříku, mnohonásobně otestoval a prověřil.
Celá akce samozřejmě šla tradičně, začalo pršet a fičel ledový vítr. Ale to už je taková zásada, cokoliv se rozbije, rozbije s v místě, kde se k tomu nelze dostat, uprostřed noci a pokud možno při namrzajícím dešti. Samozřejmě nás počasí nezastaví a tak byla CF osazena, router nabootován a NIC. Systém, který bootoval na zemi nejméně 10x úspěšně nenabootoval ani za nic.
Nu vrátili jsme se k osvědčené verzi a já jsem se jal zkoumat, kde jsem udělal chybu. A co myslíte, chybu jsem udělal, když jsem zapomněl na udev.
Ten si zapamatoval MAC adresy ethernetových karet a když startoval v jiném počítači, tak našel "nové" karty a přidělil jim čísla eth2 a eth3, namísto původních eth0 a eth1. To vedlo k tomu, že samozřejmě konfigurace sítě selhala, neměla co konfigurovat. Řešení bylo prosté, smazat /etc/udev/rules.d/z25_persistent-net.rules
, a nechat jej na novém stroji založit znovu.
Tak teď když znáte pointu i atmosféru, pochopíte, že udev skoro až nemám rád. Resp. ono ani tak nejde o udev jako takový, ale scripty, které jej obklopují.
Považujete za správné, aby systém nerecykloval jména zařízení, pokud se změní jednoznačná identifikace zařízení? Tedy aby existovaly systémy, které mají jedinou ethernetovou kartu a ta neměla jméno eth0?
Tiskni
Sdílej:
V serveru by to prudit nemělo zvlášť v okamžiku, kdy ani jedna ze starých karet v novém systému neexistuje…Jenže právě kvůli tomuhle ti v novém serveru nebo po výměně síťovky nenaskočí síť a když k tomu nemáš připojený monitor ani jinou konzoli …
Zazil jsem motherboard, ktery po studenem startu mel integrovane sitovky v jinem poradi nez po teplem a prave pres pravidla v udev jsem ho umravnil
Máte-li jádro 2.6, pak se obecně o pořadí, v jakém jádro detekuje síťové karty, nedá obecně předpokládat vůbec nic.
Zda se, ze takto odporne se chova jen Etch a od nej odvozene distribuce. SUSE a Red Hat se chovaji prijatelne, sitove karty nechavaji na pokoji.
Tohle zaslouží trochu upřesnění, tedy aspoň co se SuSE týká. Verze SuSE s jádrem 2.4 (tedy do 9.0) nechávaly síťovým rozhraním skutečně jméno přiřazené jádrem. Protože se ale v jádrech 2.6 detekují zařízení jinak a není zaručeno, že pořadí jejich detekce (a tedy ani "jaderná" jména) bude persistentní; proto první verze s jádrem 2.6 (9.1 - 10.0*) přešly na přiřazení konfigurace ne jménu rozhraní, ale persistentnímu identifikátoru (u ethernetových karet odvozenému z MAC adresy), tj. např. ifcfg-eth-id-00:11:2f:5a:29:3e
místo ifcfg-eth0
. Pravděpodobně s ohledem na to, že většina ostatních distribucí (tedy aspoň těch, které problém řešily a nenechaly v něm uživatele vykoupat) zvolila řešení s přejmenováním síťových rozhraní pomocí udev, od verze 10.1* používá SuSE kombinovaný model, kdy rozhraní přejmenovává přes udev také na persistentní jména, ale konfiguraci v /etc/sysconfig/network
stále přiřazuje persistentnímu identifikátoru jako dříve.
* - nejsem si úplně jistý, zda přejmenovávání pomocí udev
používala až 10.1 nebo už 10.0
Podle me by to melo byt tak, ze pravidla pro udev ma clovek delat aktivne a ne aby vznikala sama od sebe.Presne tak. udev je docela dobry, kdyz z nej clovek vyhodi vsechna pravidla, ktera tam nastrkala distribuce, a napise si vlastni. V tech defaultnich jsou obcas i zbesile chyby, jako treba MODE="0644" pro /dev/input/eventX.
/etc/udev/readme-udev-arch.txt
.