Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »
Já bych na Windows fóru taky nešel postovat desktopy Linuxu.
zajímavější práci než hrabat se v 20 let starém kódu
Na rootu tohle dokonce bylo uvedeno jako chyba. Řekl bych, že 20 let používaný kód je rozhodně známkou kvality, nikoliv negativem.
Řekl bych, že 20 let používaný kód je rozhodně známkou kvality, nikoliv negativem.Záleží na situaci. Pokud to udržují jen proto, že by se to rozsypalo při šáhnutí, tak je to naopak.
) se najdou letitá zákoutí. A to nemluvím o GNU utilitkách.
.
Lepší OS jsem na desktopu neměl.
Až příliš dobře si vzpomínám, jak měl taťka puštěný MS Excel se seznamem věcí, které musíme vzít na dovolenou, a já si pustil Hledač min a po třech kliknutí se systém nenávratně zasekl.
Ono ani moc nemůže, protože OOXML je prostě uznáno, nemůžeme s tím nic dělat, takže je dost zbytečné hovořit, jestli je to dobré nebo není.Ještě stále běží dvouměsíční lhůta, dokud může některý ze státních orgánů ISO podat oficiální odvolání proti přijetí OOXML (a to by muselo být samozřejmě řešeno, dřív než standard OOXML skutečně vejde v platnost). Naděje umírá poslední
Navíc je tu taktéž vyšetřování celého procesu Evropskou Komisí...
že stát by měl publikovat data ve srozumitelném formátu negenerujícím náklady na straně příjemce informace, se nic nemění. Takovým formátem je totiž optimálně HTML a propagace by se neměla vést dejte tam místo .doc .odf, ale dejte tam .html.Ano, tohle myslim, ze je hlavni bod. Dokud byly wordovske dokumenty v uzavrenem formatu, daly se snadno odmitat s poukazem na uzavreny format. Ale to spatne na posilani dokumentu v uzavrenem formatu neni jen samotny fakt, ze jde o uzavreny format, ale fakt, ze to prinasi znacne a zbytecne komplikace pro prijemce. Tim, ze se zvoli obludny dokumentovany format (jako OpenXML nebo i ODF) a pouzije se na veci, na ktere by stacily desetkrat jednodussi formaty, se situace moc nezlepsi. Porad bude prijemce tech dat nucen vyvinout zbytecne velke usili pro dekodovani tech dat.
Pokud by Microsoft začal zapracovávat svoje extenze do 1.2, tak nebude 1.2 ani za pět let. Microsoft mezitím bude prodávat (potažmo rozdávat, protože 3 licence za 1200 Kč je už jen krůček od toho říct, stahněte si to z netu zadarmo) svůj Office. Ten bude používat uzavřený formát a ODF se bude motat ve schvalovacích a připomínkových kolečkách donekonečna.Tohle by se melo donekonecna opakovat vsem tem naivkum, co si mysli, ze by MS mohl se Sunem spolupracovat na ODF a ze by z toho bylo neco jineho nez jen zasek v odvetvi otevrenych office formatu.
Microsoft bude vybírat bloky z toho humusu v OpenXML a kopírovat je do ODF a všichni budeme řvát, že takový humus v ODF nechceme a vracet jim to k předělání.Kdyz by MS pridaval do ODF svou funkcionalitu, tezko by prosadil svoje nazvy elementu, musel by dodrzet verbose nazvy v ODF -- takze nevim jaky humus...
Tohle by se melo donekonecna opakovat vsem tem naivkum, co si mysli, ze by MS mohl se Sunem spolupracovat na ODF a ze by z toho bylo neco jineho nez jen zasek v odvetvi otevrenych office formatu.Je fakt, že začít spolupracovat na ODF po několika letech vývoje, kdy došel až k ISO standardizaci je trochu pozdě. Ale řešíš kraviny, oni spolupracovat nikdy nechtěli, takže spekulovat o tom, jestli včas nebo pozdě je dost zbytečný.
Ale řešíš kraviny, oni spolupracovat nikdy nechtěliTo je to, o cem se tady celou dobu snazim presvedcit ty, kteri tvrdi, jak mohl MS spolupracovat na ODF...
Soutěživost je prospěšná, akceleruje vývoj, každá strana se bude snažit, aby její formát byl snadno použitelný, úsporný, bezpečný, aby si jej vývojáři a uživatelé zvolili.Nekteri tvrdi, ze u standardu to tak nema byt. Jenze zkusenost ukazuje, ze ta konkurence proste potreba je. Vsichni nadavaji, ze kdyby nebylo ODF, nebylo by OOXML. Jenze ono to funguje i obracene. Kdyby MS neprisel s formatem, ktery umi par veci navic oproti ODF, Sun by byl o poznani flegmatictejsi pri vyvoji ODF -- a to snad nekdo chce? ODF taky pomohla publicita OOXML, jejiz postranim efektem bylo i lehke zvetseni publicity u ODF, ktere melo za nasledek ze OASIS zase zacla trosku naslouchat SC 34. Kdyz nakonec bude jen jeden format, bude to pro vsechny jednodussi, to souhlasim. Ale nesouhlasim s tim, aby ten jeden format byl vybran na zaklade toho, kdo to jako prvni stihl predlozit komisim v ISO, to je naprosto smesne, na urovni deti na pisku, "ja byl prvni!". Praxe musi rozhodnout.
Nekteri tvrdi, ze u standardu to tak nema byt. Jenze zkusenost ukazuje, ze ta konkurence proste potreba je.Konkurence ale neznamená, že musí existovat dva (či více) formátů. Konkurence znamená, že musí existovat reálná hrozba, že vznikne nějaký nový srovnatelný formát (takže v tomto případě buď podobný standardizovaný formát, nebo formát, který se z nějakého důvodu může prosadit i bez standardizace). Takže to výsledné schválení formátu, který není nijak výrazně lepší, je z hlediska konkurenčního prostředí zbytečné. Ba v tomto případě spíš naopak, protože se ukázalo, že o konkurenceschopnosti nerozhoduje kvalita formátu, ale spíš to, kolik má nějaká firma kde partnerů.
Konkurence ale neznamená, že musí existovat dva (či více) formátů. Konkurence znamená, že musí existovat reálná hrozba, že vznikne nějaký nový srovnatelný formát (takže v tomto případě buď podobný standardizovaný formát, nebo formát, který se z nějakého důvodu může prosadit i bez standardizace).Sam jste videl, ze "hrozba" OOXML bez razitka ISO zdaleka tak moc nevzrusovala konkurenci jako hrozba ziskani ISO standardu. Kdyby OOXML neproslo, autori ODF by zas spokojene dal jeli svym tempem s vedomim toho, ze nikdo jiny nez oni se nemuze ve svych marketingovych kampanich pysnit razitkem ISO a ze tedy nejspis svuj format dostanou do statnich sprav at v nem bude chybet cokoliv a at uz bude jakkoliv kvalitni.
Takže to výsledné schválení formátu, který není nijak výrazně lepší, je z hlediska konkurenčního prostředí zbytečné.Nemate absolutne sanci po tak kratke dobe od standardizace ziskat dostatek podkladu pro tohle tvrzeni. Je to tak akorat vase zbozne prani
Kdy naposledy Microsoft uvedl něco, co dávalo zaměstnanci možnost jít večer s kamarády do hospody, ukázat na plakát a říct: "Jo tak na tomhle jsem pracoval."Tak ja se tedy pochlubim
Produktem roku v kategorii SOA Governance je Systinet. "You need a registry for runtime governance and Systinet essentially built the category" Pred lety jsem v Systinetu zacinal prave v tymu, ktery UDDI registry implementoval. Registry od nas licencovaly firmy jako Bea, Oracle ci Tibco.
Tiskni
Sdílej: