Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Napsal jsem dlouhý příspěvek do diskuze a říkám si, že je tak dlouhý, že se hodí spíše do blogu, jenže proč jej opakovat, lepší je jej rozvést. A protože mám dneska zodpovědný úkol sledovat jak běží odbavovací servery pro streamy z GoOOoCon 2008 což je vesměs nenáročná práce, mám po delší době čas na psaní.
OpenXML bylo schváleno jako ISO norma, což je stav od počátku očekávaný. Panuje všeobecné překvapení, že něco tak špatného mohlo být schváleno, ale není to žádná výjimka. Špatných ISO norem je fůra. Stejně bylo na výběr ze dvou možností, špatná norma a žádná norma. Microsoft nedokázal sjednotit jednotlivé komponenty Microsoft Office ani ve svých nejlepších dobách, natož dneska. Microsoft stojí na místě, většinu divizí má ve ztrátě, dotuje je z prodeje Office. Ztrácí odborníky, kteří chtějí jít do mladších firem, které mají rychlejší růst a nabízejí zajímavější práci než hrabat se v 20 let starém kódu. Kdy naposledy Microsoft uvedl něco, co dávalo zaměstnanci možnost jít večer s kamarády do hospody, ukázat na plakát a říct: "Jo tak na tomhle jsem pracoval." a vysloužit si tím obdivné pohledy říkající: "Tak tohle je fakt něco!". Za to jeho politická moc je stále dostatečná a schopnost prosadit normu proti vůli všech linuxářů nepochybná.
Nu bylo schváleno a přišlo rozčarování, které se v mnoha diskuzích strhává do často anonymního obviňování Jirky Koska z nejrůznějších nepravostí a zrady. Vžyť Jirka byl přece jedním z nás, přednášel na akcích CZLUGu, tak jak nám tohle mohl udělat!
Nu o moc víc udělat nemohl, mohl pravda odmítnout pověření a nechat zpracování připomínek na někom jiném, v Microsoftu by se jistě specialista na XML našel. To by bylo teprve haloo. Ale výsledek asi podobný, editor zpracovává připomínky, neschvaluje normu.
Postup zpracování normy je v podstatě politika. Každý subjekt má nějakou strategii, těch subjektů je ve hře spousta a musí reagovat na to, co dělají ostatní. Zkusím popsat jak to probíhalo, byť si asi nevzpomenu přesně.
Na začátku přišel do ČR návrh OpenXML, samozřejmě přišel na ČNI, protože to zastupuje Českou republiku v ISO, a ČNI musel udělat první krok, jmenovat editora, který bude danou normu mít na starosti. Editoři jsou buď pracovníci úřadu a nebo externě najímaní specialisté, kteří se dobře orientují v dané problematice. A to je okamžik, kdy Jirka vstupuje na scénu, na základě předchozích dobrých zkušenostní byl požádán, aby se této funkce ujal, protože úřad nemá nikoho interního na problematiku XML. Jirka zaloboval a zajistil, že projednání bude nebývale veřejné. Dosud žádná jiná norma nebyla zpracovávána takto veřejně a otevřeně.
Potom následovalo sbírání připomínek, které musely splnit nějaké formální náležitosti, a pokud je splnily, tak byly přijaty a musely být nějak zapracovány. Seznam připomínek byl veřejný a každý jej mohl vidět. Po ukončení fáze sbírání připomínek bylo veřejné jednání, kde se připomínky zpracovávaly, my jsme vyjadřovali nesouhlas s normou jako takovou, nosili jsme tam na ukázku 6000 čistých papírů, aby bylo vidět co to obnáší, zajímali jsme se o překlad do češtiny, jeho náklady a tak podobně. Microsoft na akci přivedl své zaměstnance, zástupce jejich gold certified partnerů, vozíčkáře, slepce, emotivní atmosféra... Průběžně chodily na ČNI dopisy českých firem, které požadovaly, aby české stanovisko bylo ano a vyjadřovaly podporu normě bez jakýchkoliv změn.
Do toho přichází dotazy, ano, takže chcete aby bylo jen ODF, jak v něm zajistíte TOHLE. A na to je logicky odpověď, zajistíme to ve verzi 1.2, potažmo odpověď, my jsme příznivci ODF, ne autoři, ale autoři to zajistí tehdy a tehdy. Jenže 1.2 není teď. Některé věci nebudou ani v 1.2. Pokud by Microsoft začal zapracovávat svoje extenze do 1.2, tak nebude 1.2 ani za pět let. Microsoft mezitím bude prodávat (potažmo rozdávat, protože 3 licence za 1200 Kč je už jen krůček od toho říct, stahněte si to z netu zadarmo) svůj Office. Ten bude používat uzavřený formát a ODF se bude motat ve schvalovacích a připomínkových kolečkách donekonečna. Microsoft bude vybírat bloky z toho humusu v OpenXML a kopírovat je do ODF a všichni budeme řvát, že takový humus v ODF nechceme a vracet jim to k předělání.
Nikdo z kritiků nevidí, že tu je skupina lidí, která prosadila změny v OpenXML, prosadila, že sporné věci jsou označené jako nedoporučené a v budoucích implemenacích by se neměly nikdy vyskytnout. A za to patří dík především IBM, která do toho vložila hodně sil. Tyto připomínky Jirka zapracoval a obhájil, ČNI nakonec rozhodl, že je budeme jako stát prosazovat, i když je tu nemalá skupina firem, které o ty změny nestojí.
Jakákoliv takováto akce je věc dlouhodobá. Na mediální scénu vyplave dvakrát za rok, ale mezitím se musí odpracovat měsíce mravenčí práce. A to ne každý dokáže, protože to je o mnoho složitější než napsat jeden příspěvek do diskuze. Já jsem v průběhu zpracování neměl zdaleka tolik času, kolik bych chtěl, abych si mohl přečíst všechny zápisy, jít na každé jednání. Nejvíce práce na propagaci stanoviska, se kterým se ztotožňuji, připadá na Filipa Molčana a Pavla Janíka. A samozřejmě na Jirku Koska, který měl odvahu jít do nevděčné role a obstál v ní.
Především, my jsme přece neprohráli. Nedokázali jsme prosadit či obhájit naše stanovisko, ale v první řadě dosáhli jsme toho, že Microsoft zpřístupnil svůj souborový formát. To je něco po čem volali dlouhá léta statisíce příznivců svobodných datových formátů a ti všichni mohou slavit. Jaký byl argument pro ODF? Je to svobodný formát, dává do budoucna garance čitelnosti, nenastává uzamčení uživatele u svého dodavatele. A teď máme takové formáty dva. Třeba je to začátek trendu. Jednou takových bude spousta, bude běžné, že formát souboru je dokumentovaný. Ale dá to ještě spoustu práce. Já zrovna propaguji, aby taková podmínka byla v pravidlech pro elektronické vedení zdravotní dokumentace. Tam takovou svobodu vůbec nemáte, koupíte SW a on to nějak dělá. Chce pacient export - smůla SW nanabízí, chcete jiný SW, smůla převod dat je složitý a tuze drahý. A takových oblastí je spousta.
A co bude dále s OpenXML? Bude bojovat s ODF. Bude bojovat o to, aby našel své uživatele. A ODF bude také bojovat. Soutěživost je prospěšná, akceleruje vývoj, každá strana se bude snažit, aby její formát byl snadno použitelný, úsporný, bezpečný, aby si jej vývojáři a uživatelé zvolili. Ano Microsoft má lepší pozici, ale kdy ji neměl? A na tom, že stát by měl publikovat data ve srozumitelném formátu negenerujícím náklady na straně příjemce informace, se nic nemění. Takovým formátem je totiž optimálně HTML a propagace by se neměla vést dejte tam místo .doc .odf, ale dejte tam .html.
Závěrečná věta k zamyšlení: "Propagujeme svobodný software kvůli svobodě, nebo kvůli tomu, že Microsoft ho nemá?"
Tiskni Sdílej:
zajímavější práci než hrabat se v 20 let starém kódu
Na rootu tohle dokonce bylo uvedeno jako chyba. Řekl bych, že 20 let používaný kód je rozhodně známkou kvality, nikoliv negativem.
Řekl bych, že 20 let používaný kód je rozhodně známkou kvality, nikoliv negativem.Záleží na situaci. Pokud to udržují jen proto, že by se to rozsypalo při šáhnutí, tak je to naopak.
Lepší OS jsem na desktopu neměl .
Až příliš dobře si vzpomínám, jak měl taťka puštěný MS Excel se seznamem věcí, které musíme vzít na dovolenou, a já si pustil Hledač min a po třech kliknutí se systém nenávratně zasekl.
Ono ani moc nemůže, protože OOXML je prostě uznáno, nemůžeme s tím nic dělat, takže je dost zbytečné hovořit, jestli je to dobré nebo není.Ještě stále běží dvouměsíční lhůta, dokud může některý ze státních orgánů ISO podat oficiální odvolání proti přijetí OOXML (a to by muselo být samozřejmě řešeno, dřív než standard OOXML skutečně vejde v platnost). Naděje umírá poslední Navíc je tu taktéž vyšetřování celého procesu Evropskou Komisí...
že stát by měl publikovat data ve srozumitelném formátu negenerujícím náklady na straně příjemce informace, se nic nemění. Takovým formátem je totiž optimálně HTML a propagace by se neměla vést dejte tam místo .doc .odf, ale dejte tam .html.Ano, tohle myslim, ze je hlavni bod. Dokud byly wordovske dokumenty v uzavrenem formatu, daly se snadno odmitat s poukazem na uzavreny format. Ale to spatne na posilani dokumentu v uzavrenem formatu neni jen samotny fakt, ze jde o uzavreny format, ale fakt, ze to prinasi znacne a zbytecne komplikace pro prijemce. Tim, ze se zvoli obludny dokumentovany format (jako OpenXML nebo i ODF) a pouzije se na veci, na ktere by stacily desetkrat jednodussi formaty, se situace moc nezlepsi. Porad bude prijemce tech dat nucen vyvinout zbytecne velke usili pro dekodovani tech dat.
Pokud by Microsoft začal zapracovávat svoje extenze do 1.2, tak nebude 1.2 ani za pět let. Microsoft mezitím bude prodávat (potažmo rozdávat, protože 3 licence za 1200 Kč je už jen krůček od toho říct, stahněte si to z netu zadarmo) svůj Office. Ten bude používat uzavřený formát a ODF se bude motat ve schvalovacích a připomínkových kolečkách donekonečna.Tohle by se melo donekonecna opakovat vsem tem naivkum, co si mysli, ze by MS mohl se Sunem spolupracovat na ODF a ze by z toho bylo neco jineho nez jen zasek v odvetvi otevrenych office formatu.
Microsoft bude vybírat bloky z toho humusu v OpenXML a kopírovat je do ODF a všichni budeme řvát, že takový humus v ODF nechceme a vracet jim to k předělání.Kdyz by MS pridaval do ODF svou funkcionalitu, tezko by prosadil svoje nazvy elementu, musel by dodrzet verbose nazvy v ODF -- takze nevim jaky humus...
Tohle by se melo donekonecna opakovat vsem tem naivkum, co si mysli, ze by MS mohl se Sunem spolupracovat na ODF a ze by z toho bylo neco jineho nez jen zasek v odvetvi otevrenych office formatu.Je fakt, že začít spolupracovat na ODF po několika letech vývoje, kdy došel až k ISO standardizaci je trochu pozdě. Ale řešíš kraviny, oni spolupracovat nikdy nechtěli, takže spekulovat o tom, jestli včas nebo pozdě je dost zbytečný.
Ale řešíš kraviny, oni spolupracovat nikdy nechtěliTo je to, o cem se tady celou dobu snazim presvedcit ty, kteri tvrdi, jak mohl MS spolupracovat na ODF...
Soutěživost je prospěšná, akceleruje vývoj, každá strana se bude snažit, aby její formát byl snadno použitelný, úsporný, bezpečný, aby si jej vývojáři a uživatelé zvolili.Nekteri tvrdi, ze u standardu to tak nema byt. Jenze zkusenost ukazuje, ze ta konkurence proste potreba je. Vsichni nadavaji, ze kdyby nebylo ODF, nebylo by OOXML. Jenze ono to funguje i obracene. Kdyby MS neprisel s formatem, ktery umi par veci navic oproti ODF, Sun by byl o poznani flegmatictejsi pri vyvoji ODF -- a to snad nekdo chce? ODF taky pomohla publicita OOXML, jejiz postranim efektem bylo i lehke zvetseni publicity u ODF, ktere melo za nasledek ze OASIS zase zacla trosku naslouchat SC 34. Kdyz nakonec bude jen jeden format, bude to pro vsechny jednodussi, to souhlasim. Ale nesouhlasim s tim, aby ten jeden format byl vybran na zaklade toho, kdo to jako prvni stihl predlozit komisim v ISO, to je naprosto smesne, na urovni deti na pisku, "ja byl prvni!". Praxe musi rozhodnout.
Nekteri tvrdi, ze u standardu to tak nema byt. Jenze zkusenost ukazuje, ze ta konkurence proste potreba je.Konkurence ale neznamená, že musí existovat dva (či více) formátů. Konkurence znamená, že musí existovat reálná hrozba, že vznikne nějaký nový srovnatelný formát (takže v tomto případě buď podobný standardizovaný formát, nebo formát, který se z nějakého důvodu může prosadit i bez standardizace). Takže to výsledné schválení formátu, který není nijak výrazně lepší, je z hlediska konkurenčního prostředí zbytečné. Ba v tomto případě spíš naopak, protože se ukázalo, že o konkurenceschopnosti nerozhoduje kvalita formátu, ale spíš to, kolik má nějaká firma kde partnerů.
Konkurence ale neznamená, že musí existovat dva (či více) formátů. Konkurence znamená, že musí existovat reálná hrozba, že vznikne nějaký nový srovnatelný formát (takže v tomto případě buď podobný standardizovaný formát, nebo formát, který se z nějakého důvodu může prosadit i bez standardizace).Sam jste videl, ze "hrozba" OOXML bez razitka ISO zdaleka tak moc nevzrusovala konkurenci jako hrozba ziskani ISO standardu. Kdyby OOXML neproslo, autori ODF by zas spokojene dal jeli svym tempem s vedomim toho, ze nikdo jiny nez oni se nemuze ve svych marketingovych kampanich pysnit razitkem ISO a ze tedy nejspis svuj format dostanou do statnich sprav at v nem bude chybet cokoliv a at uz bude jakkoliv kvalitni.
Takže to výsledné schválení formátu, který není nijak výrazně lepší, je z hlediska konkurenčního prostředí zbytečné.Nemate absolutne sanci po tak kratke dobe od standardizace ziskat dostatek podkladu pro tohle tvrzeni. Je to tak akorat vase zbozne prani
Kdy naposledy Microsoft uvedl něco, co dávalo zaměstnanci možnost jít večer s kamarády do hospody, ukázat na plakát a říct: "Jo tak na tomhle jsem pracoval."Tak ja se tedy pochlubim Produktem roku v kategorii SOA Governance je Systinet. "You need a registry for runtime governance and Systinet essentially built the category" Pred lety jsem v Systinetu zacinal prave v tymu, ktery UDDI registry implementoval. Registry od nas licencovaly firmy jako Bea, Oracle ci Tibco.