Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Pod mým minulým zápiskem se objevil komentář, který stojí za to vypíchnout do popředí:
ja uz mam "zautomatizovano" :) kompletne funkcni topeni s IRC (individual room control) tydenni programovani, php web interface pro vzdalenou zpravu, cely to bezi na MySQL databazi.
Jako ridici hardware sem pouzil I/O modul od papouch.com a Digitalni teplomery pres RS485 od teze firmy. Jinak veskery sotware je moje vyroba. System je v provozu cca rok a po mensi uprave hystereznich krivek (vyvavazeni topne soustavy) funguje ke spokojenosti vsech obyvatelu :)
Puvodne sem to chtel napsat jako commandlajnou aplikaci v linuxu a kotel spoustet cronem , ale pritelkyne byla proti :) tak ma user-friendly obrazkovy interface.
koho by to zajimalo muze mrknout sem: www.smart-house.cz/admin-f16.html
Velmi pěkné, bravo!
Já jsem zatím s vlastním projektem moc nepokročil, protože nějak prostě není vůbec, ale vůbec, žádný čas.
A teď ta blbinka. Vymýšleli jsme reklamní slogan. To je děsně složitá věc. Mnohem složitější než vymyslet nějakou aplikaci. A když už nějaký slogan vznikne, tak je třeba ověřit jeho jedinečnost, protože podvědomí člověka pravidelně zásobuje slogany, které slyšel nebo četl v hluboké minulosti a použit stejný slogan je jednak plagiátorství a jednak děláte reklamu zpravidla původnímu uživateli sloganu a ne sobě. (Paralela s novým sloganem českého rozhlasu je čistě náhodná.)
Takže lidé vymýšlí slogany a potom se přes Google a pod. ověřuje jak moc jsou profláklé. V tom někoho napadlo, když už je Internet plný porna, ověřit četnost našeho sloganu proti četnosti porna. Klik dal klik a nechali jsme Googlem hledat to co vidíte na obrázku. Že jako první výskyt najdeme klávesnici nečekal skutečně nikdo:
Tiskni
Sdílej: