Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
Pod mým minulým zápiskem se objevil komentář, který stojí za to vypíchnout do popředí:
ja uz mam "zautomatizovano" :) kompletne funkcni topeni s IRC (individual room control) tydenni programovani, php web interface pro vzdalenou zpravu, cely to bezi na MySQL databazi.
Jako ridici hardware sem pouzil I/O modul od papouch.com a Digitalni teplomery pres RS485 od teze firmy. Jinak veskery sotware je moje vyroba. System je v provozu cca rok a po mensi uprave hystereznich krivek (vyvavazeni topne soustavy) funguje ke spokojenosti vsech obyvatelu :)
Puvodne sem to chtel napsat jako commandlajnou aplikaci v linuxu a kotel spoustet cronem , ale pritelkyne byla proti :) tak ma user-friendly obrazkovy interface.
koho by to zajimalo muze mrknout sem: www.smart-house.cz/admin-f16.html
Velmi pěkné, bravo!
Já jsem zatím s vlastním projektem moc nepokročil, protože nějak prostě není vůbec, ale vůbec, žádný čas.
A teď ta blbinka. Vymýšleli jsme reklamní slogan. To je děsně složitá věc. Mnohem složitější než vymyslet nějakou aplikaci. A když už nějaký slogan vznikne, tak je třeba ověřit jeho jedinečnost, protože podvědomí člověka pravidelně zásobuje slogany, které slyšel nebo četl v hluboké minulosti a použit stejný slogan je jednak plagiátorství a jednak děláte reklamu zpravidla původnímu uživateli sloganu a ne sobě. (Paralela s novým sloganem českého rozhlasu je čistě náhodná.)
Takže lidé vymýšlí slogany a potom se přes Google a pod. ověřuje jak moc jsou profláklé. V tom někoho napadlo, když už je Internet plný porna, ověřit četnost našeho sloganu proti četnosti porna. Klik dal klik a nechali jsme Googlem hledat to co vidíte na obrázku. Že jako první výskyt najdeme klávesnici nečekal skutečně nikdo:
Tiskni
Sdílej: