Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Občas si říkám, že některé věci není možné vysvětlit žádným přirozeným způsobem. V seznamu nevysvětlitelných věcí je na prvním místě kumulace katastrof. Jistě to znáte, záložní systém selže současně s primárním, potřebujete něco spravit a zrovna vám doma nejde internet. Na to že nezálohujete důležitý soubor nepřijdete jinak, než že ho ze zálohy potřebujete vytáhnout. Variant je neomezeně.
V posledním týdnu si ale všímám toho, že tendence věcí se rozbíjet je přinejmenším plošná, pokud ne globální. Posuďte sami.
Pokud se pamatuji, celá série začala ve čtvrtek 16. 5. V jednom serveru mi odešly v poli dva disky, jeden koupený v Levi a jeden v AT Computers, aby se co nejvíce omezilo riziko jejich současného poškození při přepravě a i to že budou vyrobeny na lince po sobě. Oba s pětiletou zárukou, natočené dva roky a pár měsíců. Byly odfrézované bloky v logu XFS, přece jen asi autoři nepočítali s tím, že někdo bude serverové disky používat na /var partiton serveru s qmailem a postfixem, který protáhne nějakých 15.000 emailů za den. Bohužel tohle je mimořádně trapná závada, protože XFS, které nedokáže zapisovat do logu, nejde přimountovat ani RO, nejde mu říct, že si logu nemá všímat, nejde s ním prostě nic. Přitom je zcela jisté, že všechna data na disku jsou v pořádku, cca 30 sekund stará. Teď k tomu mailspool. Uživatelé fakt těžko nesou, když dostanou mail dvakrát, nebo nějaký nedostanou, ale samozřejmě zase ne tak těžko, aby za mail platili tolik, aby se z toho zaplatilo třeba řešení se dvěma servery a replikací bloků přes DRDB. Chvíli jsem zkoušel diskům vysvětlit, že existují takové věci jako SMART a realokace bloků, nicméně to se nepovedlo. Takže následovala obnova /var z noční zálohy a disk s méně vadnými bloky šel na dd_rescue, které vytáhlo všechna data a potom se na novém disku bez problémů fixlo XFS a nasypala se do /var data co tam nebyla. Nicméně operace časově velmi náročná, protože rsyncujte miliony souborů, to nepomůže ani terabitová síť. Výsledkem celé akce bylo hlavně to, že jsem během několika hodin v telehausu totálně promrzl a následně nastydl a ztratil hlas, ale o tom více v článku o linuxovém víkendu.
Současně ve čtvrtek selhal měsíc starý 1TB disk v backup serveru, ale to je drobná potíž, protože backup servery jsou dva s totožným obsahem, jeden v Praze a jeden v Brně.
Následoval pátek a veselá akce. Kamarádovi selhal server v Casablance, když nebyl v Praze. Takže jsem v rámci výpomoci vyrazil do Casablanky. Jenže tam nemám vstupní kartu, takže se muselo pořešit, že mě tam pustí technik. To se zadařilo hladce, server se mě leknul a nechal se spravit. Měl následovat odchod z Casablanky, byli jsme dohodnuti, že zavolám technikovi a on mě pustí ven. Takže vezmu telefon a volám technikovi, telefon zvoní, nikdo jej nebere. Nu což, říkám si, že třeba šel na záchod nebo na cigáro, chvíli počkáme. Jenže chvíle se protahovala a telefon stále nikdo nebral. Po půlhodině mi to začalo být divné. Po 45 minutách jsem požádal náš dohled, aby sehnal někoho z Casablanky a vysvětlil jim, že mě fakt nebaví být tam zamčený. Ne že by tam bylo zima, tolik tam zase nechladí, ale trochu nuda jo. Po hodině se podařilo někoho sehnat a na Casablance zjistili, že jim odešla telefonní ústředna. Takže jsem volal dobře, ale nebylo komu. Nechal jsem je shánět správce objektu a ústředny a vyrazil k domovu, že se budu léčit.
Víkend by plynul v poklidu, kdyby se jedné mašině v Brně nerozdrbalo XFS. Rozdrbání bylo tak zásadní a opakující se, že jsme vyměnili postupně všechno včetně motherboardu a to bez náznaku řešení. Prostě v kernelu je asi fakt bug, který se projeví když ukládáte nějaký zvláště povedený soubor.
Takže uplynul pracovně měnící víkend a v pondělí nastoupili študáci do Rudná.net na povinnou středoškolskou praxi. A první co zjistili bylo, že jim v kanceláři nejde Internet. Trapné že. Naštěstí to spravil restart Nanostation a praxe mohla plynule začít. Věnovat se jim musel Jirka, protože já jsem byl v pondělí zcela mimo provoz.
V úterý jsem zjistil, že se nějak rozpadl routing na IPv6 a není dostupné japonsko. Řekl jsem si, že nebudu prudit, on si někdo všimne a spraví to. Nevšiml si. Po týdnu jsem vyměkl a nahlásil to. IPv6 asi fakt ještě není masově používaná služba.
Ve středu se buď nic nestalo a nebo si to nepamatuji.
Ve čtvrtek nastala katastrofa mimořádná a servisními smlouvami neošetřitelná, onemocněl mi přednášející pro linuxový víkend. Ale o tom také poreferuji jinde.
V neděli jsem vyrazil pomoct kamarádovi, který si nešťastně pořídil telefon Nokia a nainstaloval si do Windows Vista PC Suite. Jeho autoři zřejmě utrpěli lobotomii a pak začli programovat pod vedením projekt managera s bohatými zkušenostmi ze zemědělské výroby. Chraň nás bože před tím, aby někdy psali něco pro Linux. Jejich geniální SW dokáže znefunkčnit i to co ve Windows funguje. V průběhu opravy si mě poslechla jeho manželka, doktorka, a začala mě strašit, že mám zápal plic a že to chce RTG a antibiotika. Naštěstí než jsem na RTG přišel, tak už mi opadly teploty a tak jsem to nemusel řešit.
Pak byl chvíli klid až do středy, kdy havarovalo na Trestelu Cisco, všemožně zálohované a samozřejmě teoreticky garantující mnohadevítkovou dostupnost. Záložní systémy selhaly na celé čáře a celý haus zmizel na dlouhé minuty z internetu. Věc která se stává jednou za několik let, ale dodavatel bude mít co vysvětlovat.
Následuje čtvrtek, asi málokdo neví o velkém výpadku Servisu24. Opět zůstává rozum stát nad tím, jak může selhat mnohonásobně zálohovaný systém, ale shoda náhod je prostě prevít.
V pátek mi vypadla primární linka domů a přestože OSPF přetáhlo provoz do zálohy, nešla resolvovat DNS jména, vlastně ani nevím proč.
V sobotu odpoledne mi klidně shořel zdroj v jednom Sun serveru, naštěstí celkem klidná akce, protože jsou tam 4 další, které se o provoz dělí.
No a teď, když píšu zápisek, tak neběží již 12 hodin obchodní rejstřík, potažmo celé ministerstvo spravedlnosti a z výpadku proudu po zásahu bleskem se zotavuje Forpsi.
No je tohleto normální?
Tiskni
Sdílej:
Ono je to spise tak, ze lozisko melanomu je dobre prokrvene a citlive, takze ma tendenci casto krvacet a "nechat se strhnout". Lidi to potom na zaklade pozorovani vylozi obracene - hele on si casto strhaval pihu a ted je mrtvej.To také. Ale mnohokrát opakovaně zraňované místo (i mimo pihu) je náchylné k nádorovým změnám. Prý to bylo známé už kdysi, když se nosily kahany a pálily člověka stále znovu a znovu na tomtéž místě.
Manufactured in week 16 of year 2005 Current start stop count: 57 times Recommended maximum start stop count: 10000 times Error counter log: Errors Corrected Total Total Correction Gigabytes Total delay: [rereads/ errors algorithm processed uncorrected minor | major rewrites] corrected invocations [10^9 bytes] errors read: 0 1230 60 0 0 27735.354 60Vsech 1230 chyb nasbiral az vcera v noci, do te doby tam svitila nula.