Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V serveru by to prudit nemělo zvlášť v okamžiku, kdy ani jedna ze starých karet v novém systému neexistuje…Jenže právě kvůli tomuhle ti v novém serveru nebo po výměně síťovky nenaskočí síť a když k tomu nemáš připojený monitor ani jinou konzoli …
Zazil jsem motherboard, ktery po studenem startu mel integrovane sitovky v jinem poradi nez po teplem a prave pres pravidla v udev jsem ho umravnil
Máte-li jádro 2.6, pak se obecně o pořadí, v jakém jádro detekuje síťové karty, nedá obecně předpokládat vůbec nic.
Zda se, ze takto odporne se chova jen Etch a od nej odvozene distribuce. SUSE a Red Hat se chovaji prijatelne, sitove karty nechavaji na pokoji.
Tohle zaslouží trochu upřesnění, tedy aspoň co se SuSE týká. Verze SuSE s jádrem 2.4 (tedy do 9.0) nechávaly síťovým rozhraním skutečně jméno přiřazené jádrem. Protože se ale v jádrech 2.6 detekují zařízení jinak a není zaručeno, že pořadí jejich detekce (a tedy ani "jaderná" jména) bude persistentní; proto první verze s jádrem 2.6 (9.1 - 10.0*) přešly na přiřazení konfigurace ne jménu rozhraní, ale persistentnímu identifikátoru (u ethernetových karet odvozenému z MAC adresy), tj. např. ifcfg-eth-id-00:11:2f:5a:29:3e
místo ifcfg-eth0
. Pravděpodobně s ohledem na to, že většina ostatních distribucí (tedy aspoň těch, které problém řešily a nenechaly v něm uživatele vykoupat) zvolila řešení s přejmenováním síťových rozhraní pomocí udev, od verze 10.1* používá SuSE kombinovaný model, kdy rozhraní přejmenovává přes udev také na persistentní jména, ale konfiguraci v /etc/sysconfig/network
stále přiřazuje persistentnímu identifikátoru jako dříve.
* - nejsem si úplně jistý, zda přejmenovávání pomocí udev
používala až 10.1 nebo už 10.0
Podle me by to melo byt tak, ze pravidla pro udev ma clovek delat aktivne a ne aby vznikala sama od sebe.Presne tak. udev je docela dobry, kdyz z nej clovek vyhodi vsechna pravidla, ktera tam nastrkala distribuce, a napise si vlastni. V tech defaultnich jsou obcas i zbesile chyby, jako treba MODE="0644" pro /dev/input/eventX.
/etc/udev/readme-udev-arch.txt
.
Tiskni
Sdílej: