Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Možná nosím sovy do Athén, ale dneska jsem zjistil náhodou a poprvé, že online sběrna Globusu má klientskou aplikaci dostupnou i pro Linux.
Myslím, že si za to zaslouží pochvalu. Aplikace je jednoduchá, ale dělá přesně to co má, umožňuje snadný upload fůry fotek do sběrny. Kdo to někdy zkoušel přes prohlížeč, umožňující vybrat jen jednu fotku najednou, a nebo přes pakování do .zip souborů, které ale nesmí být větší než 20 MB, ví, jaká hrozná práce to je. Tady si nalistujete adresář, vyberete klasicky přes myš a CTRL nebo myš a SHIFT nějaké nebo všechny fotky, klik a hotovo. Rychlé elegantní snadné.
Aplikace dokonce při druhém spuštění vidí fotografie přidané při předchozím spuštění, pokud nebyly definitivině odeslány ke zpracování.
Hned jsem se zajímal, kdo aplikaci vytvořil, ale ač to není dneska zvykem, aplikace nemá about box a ani v nápovědě nejsou žádné informace o autorech.
Nyní už mi ke štěstí chybí jen to, aby někdo do digikamu napsal XP publishing wizard klienta. Kupodivu se k tomu nikdo nemá, ač serverové strany jsem potkal už jistě více než 10 klonů. Skoro to vypadá, že na linuxu běží mnohem více online minilabů, než fotografů.
UPDATE
Tak na speciální přání jeden obrázek:
Druhý obrázek:
A odkaz na stránku s licencí, přes kterou je nutné projít pro zobrazení linku na aplikaci.
Tiskni
Sdílej:
kdyby to někdo chtěl napsat pod GPL, tak mu to můžu zaplatitK takové nabídce se připojuji. Na hotový GPL kód bych přispěl štědrou částkou.