Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Včera se v Plzni konalo již druhé Odpoledne s Linuxem, pořádané skupinkou lidí ze ZČU. Byl jsem se na akci podívat a bylo to skvělé.
Celá akce měla vynikající atmosféru, k čemuž přispělo to, že přišlo více lidí, než na leckteré přednášky pořádané v Praze v rámci Linuxových víkendů. V publiku byli i lidé z Prahy a možná i vzdálenějších destinací, ale hlavně dost místních, kteří se vzájemně znali a to je také výhoda. Přeci jen když do Prahy na Linuxový víkend přijede fůra lidí, kteří se vlastně neznají, tak si nemají s kým popovídat, zavzpomínat na staré dobré časy, kdy ještě chodili do školy, nevznikají samovolné diskuzní kroužky, ke kterým se mohou postupně nabalovat ostatní.
Předneseny byly postupně tři přednášky, o virtualizaci, o XMPP a o OpenSolarisu, protože je vždycky dobré vědět co dělá konkurence. Všechny přednášky byly zajímavé, Pinkiho přednáška byla ale jednoznačně nejzábavnější. Možná se najde někdo, kdo má jeho "hlody" sepsané a nebo možná bude z akce záznam, ale tam si nejsem úplně jistý, jestli bylo, v amatérských podmínkách ve kterých byl pořízen, možné dosáhnout použitelné zvukové stopy.
Pinky např. tvrdil, že normálně existují lidé, kteří nesedí 24 hodin denně před terminálem a chodí občas i ven. Ale stejně mu to v sále nikdo nevěřil. Takových urban legens po světě putuje...
Zvláštní zmínka patří přednášce o OpenSolarisu, resp. jejímu přednášejícímu, Petru Sobotkovi. Ten totiž opravdu hoří nadšením pro věc. Takových lidí je málo a je radost je potkat.
Po přednáškách jsme se přesunuli do putyky na večeři a další zábavu. Putyka byla sice pěkná, ale strašně hlučná, takže nebylo slyšet vlastního slova, natož slova cizího. Také vzduch dosahoval kvality startek bez filtru, takže kuřáci si nemuseli ani zapalovat, stačilo jen vdechovat. V této situaci bylo výhodou, že na večerní akci dorazil asi dvojnásobek plánovaných lidí, takže jsme seděli jako sardinky a měli k sobě blízko a mohli se družit. Velmi jsme proto želeli, že počet dívek se limitně blížil nule a to i v komplexním oboru. Všichni se skvěle bavili a ač jsem se obával, že v dnešních novinách budou články o nočních výtržnostech v Plzni, tak se celá skupina rozešla v klidu a míru.
Časem budou z akce i fotky, musím ale zabojovat se šumem, abych je mohl vystavit. Příště se přijďte podívat také.
Tiskni
Sdílej: