Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
Včera se v Plzni konalo již druhé Odpoledne s Linuxem, pořádané skupinkou lidí ze ZČU. Byl jsem se na akci podívat a bylo to skvělé.
Celá akce měla vynikající atmosféru, k čemuž přispělo to, že přišlo více lidí, než na leckteré přednášky pořádané v Praze v rámci Linuxových víkendů. V publiku byli i lidé z Prahy a možná i vzdálenějších destinací, ale hlavně dost místních, kteří se vzájemně znali a to je také výhoda. Přeci jen když do Prahy na Linuxový víkend přijede fůra lidí, kteří se vlastně neznají, tak si nemají s kým popovídat, zavzpomínat na staré dobré časy, kdy ještě chodili do školy, nevznikají samovolné diskuzní kroužky, ke kterým se mohou postupně nabalovat ostatní.
Předneseny byly postupně tři přednášky, o virtualizaci, o XMPP a o OpenSolarisu, protože je vždycky dobré vědět co dělá konkurence. Všechny přednášky byly zajímavé, Pinkiho přednáška byla ale jednoznačně nejzábavnější. Možná se najde někdo, kdo má jeho "hlody" sepsané a nebo možná bude z akce záznam, ale tam si nejsem úplně jistý, jestli bylo, v amatérských podmínkách ve kterých byl pořízen, možné dosáhnout použitelné zvukové stopy.
Pinky např. tvrdil, že normálně existují lidé, kteří nesedí 24 hodin denně před terminálem a chodí občas i ven. Ale stejně mu to v sále nikdo nevěřil. Takových urban legens po světě putuje...
Zvláštní zmínka patří přednášce o OpenSolarisu, resp. jejímu přednášejícímu, Petru Sobotkovi. Ten totiž opravdu hoří nadšením pro věc. Takových lidí je málo a je radost je potkat.
Po přednáškách jsme se přesunuli do putyky na večeři a další zábavu. Putyka byla sice pěkná, ale strašně hlučná, takže nebylo slyšet vlastního slova, natož slova cizího. Také vzduch dosahoval kvality startek bez filtru, takže kuřáci si nemuseli ani zapalovat, stačilo jen vdechovat. V této situaci bylo výhodou, že na večerní akci dorazil asi dvojnásobek plánovaných lidí, takže jsme seděli jako sardinky a měli k sobě blízko a mohli se družit. Velmi jsme proto želeli, že počet dívek se limitně blížil nule a to i v komplexním oboru. Všichni se skvěle bavili a ač jsem se obával, že v dnešních novinách budou články o nočních výtržnostech v Plzni, tak se celá skupina rozešla v klidu a míru.
Časem budou z akce i fotky, musím ale zabojovat se šumem, abych je mohl vystavit. Příště se přijďte podívat také.
Tiskni
Sdílej: