MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Včera se v Plzni konalo již druhé Odpoledne s Linuxem, pořádané skupinkou lidí ze ZČU. Byl jsem se na akci podívat a bylo to skvělé.
Celá akce měla vynikající atmosféru, k čemuž přispělo to, že přišlo více lidí, než na leckteré přednášky pořádané v Praze v rámci Linuxových víkendů. V publiku byli i lidé z Prahy a možná i vzdálenějších destinací, ale hlavně dost místních, kteří se vzájemně znali a to je také výhoda. Přeci jen když do Prahy na Linuxový víkend přijede fůra lidí, kteří se vlastně neznají, tak si nemají s kým popovídat, zavzpomínat na staré dobré časy, kdy ještě chodili do školy, nevznikají samovolné diskuzní kroužky, ke kterým se mohou postupně nabalovat ostatní.
Předneseny byly postupně tři přednášky, o virtualizaci, o XMPP a o OpenSolarisu, protože je vždycky dobré vědět co dělá konkurence. Všechny přednášky byly zajímavé, Pinkiho přednáška byla ale jednoznačně nejzábavnější. Možná se najde někdo, kdo má jeho "hlody" sepsané a nebo možná bude z akce záznam, ale tam si nejsem úplně jistý, jestli bylo, v amatérských podmínkách ve kterých byl pořízen, možné dosáhnout použitelné zvukové stopy.
Pinky např. tvrdil, že normálně existují lidé, kteří nesedí 24 hodin denně před terminálem a chodí občas i ven. Ale stejně mu to v sále nikdo nevěřil. Takových urban legens po světě putuje...
Zvláštní zmínka patří přednášce o OpenSolarisu, resp. jejímu přednášejícímu, Petru Sobotkovi. Ten totiž opravdu hoří nadšením pro věc. Takových lidí je málo a je radost je potkat.
Po přednáškách jsme se přesunuli do putyky na večeři a další zábavu. Putyka byla sice pěkná, ale strašně hlučná, takže nebylo slyšet vlastního slova, natož slova cizího. Také vzduch dosahoval kvality startek bez filtru, takže kuřáci si nemuseli ani zapalovat, stačilo jen vdechovat. V této situaci bylo výhodou, že na večerní akci dorazil asi dvojnásobek plánovaných lidí, takže jsme seděli jako sardinky a měli k sobě blízko a mohli se družit. Velmi jsme proto želeli, že počet dívek se limitně blížil nule a to i v komplexním oboru. Všichni se skvěle bavili a ač jsem se obával, že v dnešních novinách budou články o nočních výtržnostech v Plzni, tak se celá skupina rozešla v klidu a míru.
Časem budou z akce i fotky, musím ale zabojovat se šumem, abych je mohl vystavit. Příště se přijďte podívat také.
Tiskni
Sdílej: