Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
Pokud neznáte Neffův román Tma alespoň ve verzi 1.0, nemusíte číst dál, nebudete asi rozumět ani stati ani pointě.
Čtu aktuálně zajímavou knihu, jmenuje se Voskovec & Waschmanni / z rodinné kroniky a dopisů. (Promiň Terry, ale Buch! už mám přečtený.) Voskovec v ní píše o energetické krizi, která vypukla v roce 1970, kdy "rozvodné závody" zanedbaly investice do rozvoje sítě a ta nezvládala nárůst spotřeby domácností. Tato situace se v nedávné době opakovala v souvislosti s rozvojem počítačů a klimatizací.
Ale nebudu zdržovat a začnu citovat:
... Už třetí den mřem a třesem se o elektriku Východního Pobřeží této kymácející se Unie, neboť to každou chvíli může prdnout a budeme ponořeni v temnotu, vydáni napospas pokrokovým živlům tmavé barvy, jakož i prodavačům omamných jedů, nehledě k tomu, že se nám zkazí potraviny a nebude doprava ani vodorovná ani vertikální (což v tomto městě má svou důležitost). Tudíž jsem překontroloval v této zemi neomezených možností zásobu svíček a pro případ násilného útoku jsem si ze sklepa přinesl k posteli tak zv. sledge-hammer a dvě crow-bars, což je zhruba česky perlík a velekramle či páčidla neboli háky na šlechtu, jak by řekl otec Ubu. ...K vyzbrojování ho vedly předchozí zkušenosti. To že naši civilizaci dělí od naprostého chaosu dvě chybějící večeře je všeobecně známá věc. Ale je zajímavé, jak pěkně koreluje skutečnost s děním románu, který se potažmo tváří jako sci-fi. Docela by mě zajímalo, jak by probíhal takový větší výpadek u nás, ale asi by tak dramatický jako v USA nebyl. Také je otázka, kde je ta hranice, kdy se situace urve ze řetězu, bude to výpadek jednoho okresu? Celé republiky? Ani jedna z těch variant nepostihuje ani zdaleka takový počet lidí, jako výpadky v USA.
Každopádně knížku doporučuji, je celkem zajímavá, ale není to žádný životopis, ze kterého by se někdo mohl dozvědět den po dni, jak Voskovec v emigraci žil, jsou to jen takové útržkové pohledy. A když nemohl psát nebo psal, ale dopisy se ztratily, tak zcela chybí, nedozvíme se tak např. nic o celkem zajímavém období, kdy byl Voskovec v USA uvězněn jako údajný komunista. Holt vyšetřovaní vězni psát nesmí, ovlivňovali by svědky. Stejně tak schází druhá polovina války a období tuhé normalizace, kdy Werichovi škodil styk s kapitalistickým zaprodancem.
Historická exkurze je to ale tuze zajímavá. Doporučuji.
P. S.: Neffovu Tmu doporučuji samozřejmě také.
Tiskni
Sdílej:
K vyzbrojování ho vedly předchozí zkušenosti. To že naši civilizaci dělí od naprostého chaosu dvě chybějící večeře je všeobecně známá věc. Ale je zajímavé, jak pěkně koreluje skutečnost s děním románu, který se potažmo tváří jako sci-fi. Docela by mě zajímalo, jak by probíhal takový větší výpadek u nás, ale asi by tak dramatický jako v USA nebyl.Co Vas vede k presvedceni, ze by to u nas bylo mene dramaticke? Predstavte si treba scenar, kdy by nezjistena teroristicka skupina nebo stat odpalil jedinou vodikovou bombu nekde nad Evropou, na nizkem orbitu, rekneme 300-400 km vysoko. EU a OSN by ani nestihli utok ostre odsoudit a zacit tradicne plane tlachat o tom, zda odpovi ostrou letakovou kampani nebo protestni notou.... Pri razi kolem 12 Mt by se plne projevil EMP (elektromagneticky puls) ktery pri testech v Pacifiku za podobnych podminek znicil i poulicni osvetleneni(!) i na vic jak 1000 km(!) vzdalenych ostrovech. Spad nebo radiace by samozdrejmne nebyl problem, nicmene by nefungovalo tak 98% aut (maji elektronicke zapalovani, palubni pocitace a podobne), skoro zadne motory (i tam je elektronika) dokonce ani velka cast nasi vojenske techniky, ktera neni EMP a Radiation-hardened, nefungovaly zadne pocitace, supermarkety, svetla, bankomaty, televize, radia, vysilacky, vodovody a rozvody tepla a plynu maji taky elektronicke regulacni systemy, takze,...... To, co by fungovalo zcela bezpecne jsou sekery, pacidla, strelne zbrane a svicky. Co by za 48 hodin delalo 1.000.000 zivych, ale hladovych a promrzlych lidi v centru Prahy nebo ostatnich velkych mest? Bez aut a metra by se ani nedostali 20-30 km na predmesti aby tam vyrabovali supermarkety a prezili pad dalsich dnu. Nekdo rika, ze jsem pesimista, ja se povazuju za realistu a pomerne dost mi vadi, ze si manzelka nepreje abych mel doma aspon kratkou strelnou zbran, protoze ma proste takovy ten hypermoderni, politicky korektni nazor, ze zbrane jsou fuj, ze z je z nich nasili a tak...S tim naprosto nesouhlasim, vrazdi vzdy clovek, ne nuz nebo pistole, nasili je z lidi. A lidi jsou jen smeckou sobeckych lumpu, tlupou, ktera muze diky relativnimu blahobytu nosit masku civizovanosti a humanity. Malevil a podobne postkatastroficke scenare mi prijdou pomerne realne, a rad bych mel moznost chranit svou rodinu proti lumpum vsech barev a vyznani.