Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Stojím, no sedím, před problémem, no problémem, prostě se mi chce nějak automatizovat elektrokotel a neuspokojuje mne nabídka věcí, které dokáže najít Google. Otázka je, co je špatně, buď je rozbitý Google a nebo mám nereálné představy.
Uvažovali jste někdy o použití Linuxu k řízení topení? To přece musí být děsně easy, tak proč nemůžu vygooglit žádný projekt, který to dělal. Plán je jednoduchý, vezmu jednoho WRAPa a jeden Poseidon (Poseidon je taková šikovná krabička jedné české firmy, většinou se dává do racku). Natahám do 4 místností čidla teploty, reléový výstup zapojím do vstupu kotle pro pokojový termostat a už to jede.
Samozřejmě do WRAPu se bude muset dát nějaký prográmek, někde bude potřeba ještě přidělat přepínač den/noc případně nějaké točítko na jemné poštelování teploty (které je trochu problém sehnat a když už bude, tak skamarádit jej s Poseidonem).
Potom to chce jednoduchý cyklus čtoucí teploty z čidel a porovnávající je s ideálem, z toho odvodit cvakání relátkem na výstupu. Dokonce si to třeba může pamatovat, že když bylo venku -25 tak najetí na denní teplotu trvalo X hodin a tak to může začít topit X hodin před okamžikem O, kdy má být dosaženo optimální teploty. Plus k tomu nějaký asi webový meziksicht, který umožní nastavit kdy je den a kdy je noc.
Základním požadavkem je samozřejmě to, abych mohl celou věc ovládat vzdáleně a měnit nastavení dle nálady a vzdálenosti od domova.
Opravdu chci moc? Neznáte někdo třeba něco hotového? Abych náhodou nevynalezl kolo nebo neobjevil klasický světadíl. Díval jsem se i na X10, ale to je spíše o světelné show než regulaci topení, nehledě na obtížnou dostupnost dílů. Freshmeat pár projektů zná, ale nic mi nepřišlo použitelně.
Tiskni
Sdílej:
Neznáte někdo třeba něco hotového?Neznám, ale neřekl bych, že bude velký problém to udělat, když nic nenajdeš. Pokud umíš pracovat s mikroprocesory, mělo by to jít i bez toho poseidona.
Teď jen vymyslet, co by to krom topení ještě mělo ovládat :-/Alarm, zalévání zahrady, ovládání světel, nahrávání TV programů a přehrávání TV/DVD. Aspoň tak to vidím já
Ale pořád se mi líbí ta myšlenka Linuxu, který řídí domácnost...No já nevim, tučňák řídící topení...