Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na základě dnešní porady Rudná.net přináším první service pack na expediční story.
Jedním z účastníků měla být osoba, kterou budeme z důvodů utajení nazývat Mr. G., protože by se mohla poznat a já bych s ní potom na poradách nevydržel. Mr. G. se vyznačuje nevídanou afinitou ke katastrofám. Nyní opakuje ročník, protože když chtěl po učitelích nějaké známky, žádné nedostal, neboť jej ve škole nikdo nepoznal a nevěřil mu, že školu navštěvuje. Přitom nechodí za školu, je jen regulérně průběžně nemocný. Když projevil zájem dělat pořadatele na Linuxovém víkendu, tak jsem mu uložil, aby až do víkendu ležel v posteli a ničeho se nedotýkal, protože jinak je vyloučeno, aby v kritickém víkendu byl zdravý a nezraněný. Bohužel ani tato dobře míněná rada dobře nedopadla, protože hned druhý den oznámil, že má problém. Očekával jsem minimálně, že mu do postele spadl strop, ale ten vydržel. Nevydrželo ucho a stalo se to takto. V posteli jej při ležení obtěžoval komár. Probudil se mrška s jarním sluníčkem. Mr. G. se pokusil komára zbavit, resp. zabít jej. To provedl se vší razancí a energií, bohužel komára netrefil, ale trefil se do hlavy, potažmo do ucha a tlaková vlna mu pochroumala bubínek.
Na co skutečně nemohu zapomenou je jiná podobná příhoda, za kterou jsem ale do značné míry zodpovídal a to mě skutečně obešlo horko. Rudná.net sem tam pořádá nějakou akci a jednou jsme na akci potřebovali stavět i pódium z lešení. Když se lešení bouralo, tak dorazil Mr. G. pln ochoty pomáhat, bez helmy a v sandálech, načež mi kluci hlásí, že dorazil Mr. G. postavil se k lešení a v tom okamžiku jim spadla 4 m lešenářská trubka a zabodla se do trávníku 2 cm od jeho nohy. To tedy odešel mimořádně nezraněn, jen s psychickým šokem u něj i u mě.
Trubky jej ale mimořádně milují, protože dříve byl již jednou při montáži anténního stožáru trubkou trefen a stožár pokřtil deckou krve.
To jen tak pro představu.
A do Londýna s námi nemohl, protože před odletem upadl tak šikovně, že si pochroumal vazy v koleni a nemohl měsíc chodit.
Pokud tedy uvidíte na linuxovém víkendu pořadatele v sádře, víte o koho se jedná.
Pod vlivem mého dnešního zápisu se v průběhu porady konala další soutěž o to kdo sní nejvíce zmrzliny. Tentokrát se účastnili i borci, kteří nebyli v Londýně, aneb Mr. G. A zase prozradím pointu hned na začátku, rekord byl překonán. Mr. G. zvládl 26 kopečků a předpokládám, že touto dobou jej již veze sanitka do nemocnice s zápalem plic, ledvinovou kolikou, prasklým žaludečním vředem a zápalem slepého střeva.
Borci se na dnešní soutěž řádně připravili, někteří si vzali předem tabletu černého uhlí (zvané též živočišné), neboť každý ví, že černé uhlí má velkou výhřevnost. Bohužel předpoklad, že zajistí výhřev organizmu se ukázal chybný. A nebo mělo být tablet více, třeba jako celá tuba. Přesný počet bude předmětem dalšího zkoumání, protože nutně existuje optimální množství, které pomáhá, ale zase nemůže být tak velké, aby zcela zaplnilo žaludek, který by pak nemohl pojmout zmrzlinu. Výzkum se bude dít pod dohledem lékaře, minimálně kvůli zajištění dostatečného množství živočišného uhlí. Mám pocit, že se používá i při výrobě nějakých méně povolených látek a neradi bychom na sebe přitáhli příliš velkou pozornost. Franta totiž říkal, že využití zbytkového tepla z server hostingu k vaření perníku je boží zlepšovák, ale že s tím na patentový úřad raději nemám chodit, protože by mi ten nápad jistě někdo ukradl a nekale nám konkuroval.
Průběh celé soutěže byl klasický, takže jsem po chvíli byl paralyzován smíchy a nebyl jsem schopen ukládat do dlouhodobé paměti celý postup. Psal jsem si pro jistotu poznámky do zápisu z porady, ale nejsou již příliš srozumitelné. Pravda celý zápis dneska nějak postrádá srozumitelnost. Když tak o tom přemýšlím, tak zmrzlina musela být s rumem, protože jinak si nedovedu vysvětlit to co se dělo. No s rumem. Znáte ta videa, jak americká armáda zkouší na vojácích LSD? Jen si matně vybavuji řev vítěze, který stále dokola opakoval číslovku 26 a přitom se motal po místnosti a boural reproduktory. Přehlušil nejen hudbu, ale zřejmě to povede k pokutě za rušení nočního klidu a budeme muset hledat pro porady jiný podnik. Obsluha byla zcela v šoku a chtěla volat sanitku. Jakoby nebyla čistě bílá barva ve tváři běžná u každého ajťáka, který tráví čas u počítače místo na sluníčku.
Z útržkovitých scén si vybavuji, jak kolem 18. kopečku byl objednán čaj, lhostejno jaký, protože nebyl určen k pití, ale k ohřevu soutěžících. Sir J. se vrhl po čaji mistra G. a začal si hlasitě stěžovat: "Dyť to vůbec nehřeje!!!", na to Mr. G. reagoval: "Krade teplo!!!" (fakt byly tam minimálně tři vykřičníky, to hodně vypovídá o duševním stavu) a jal se shánět boxer, aby mohl bránit svůj čaj před zloději kilojoudů. My jsme jen zpovzdálí sledovali, jak se z čaje kouří a to v místnosti nebyla žádná zima. Pravda, jak komu. Někteří se v nestřežené chvíli pokoušeli oblékat do cizích bund a to do všech najednou.
Za zaznamenání také stojí, že do desátého kopečku jsou soutěžící ochotni konzumovat zmrzlinu se šlehačkou, ovocem a paraplíčkem. Potom postupně rezignují a žádají po obsluze pouze zcela čistou zmrzlinu a dokonce by jim zvlášť nevadilo, kdyby je obsluha trochu šidila na porcích. To ale nekompromisní sčítací komisaři nedovolili.
Celkově se akce vydařila, ale spotřebovali jsme všechnu čokoládovou zmrzlinu a došel černý čaj. České podniky se budou muset na naše návštěvy lépe připravovat. Přitom jen za zmrzlinu jsme utratili 624 Kč. To je proti Londýnu pěkná drahota.
Já mám teď od smíchu namožené břišní svaly a nevím jestli to mohu vydávat za pracovní úraz, když jsem poradu neřídil. Ale snad by to šlo alespoň deklarovat jako nemoc z povolání.
S ohledem na zdravotní stav soutěžících proběhne odvetné utkání v paintballu a nikoliv v ládování se zmrzlinou. Navíc to je sport, který zjevně Mr. G. umožní přijít ke zcela netradičním zraněním.
Věnovali jsme se i serióznějším věcem, jako je příprava Linuxového víkendu nebo smlouvě s Vodafone, u kterého jsme oslavili šest měsíců jednání o podmínkách smlouvy na Vodafone Onenet. Ale stále jednáme, to u takového O2 jsme už po 3 měsících a eskalaci na nejvyšší management zjistili, že dohoda je nemožná a rámcovou smlouvu bych za stanovených podmínek podepsal leda po lobotomii, což šéf manager přijal s naprostým nepochopením. Zřejmě někomu uniklo, že jednání znamená, že každá strana v něčem sleví a ne v tom, že jedna strana říká my máme SAP a dokola nabízí něco, co nikdo nepoptával. Také jsme připravili objednávky triček na Linuxový víkend, abychom dodrželi štábní kulturu. Měli jsme na ně základní požadavek, nejvyšší možnou kvalitu bez ohledu na cenu, protože každý z nás si těch cca 600, co takové triko stojí, může dovolit. Mimochodem měli byste někdo zájem o taková trička s výšivkami? Základem by bylo nějaké hodně kvalitní triko a výšivku jsme dali předělat zatím jen 6x, takže by mohla být dovedena k dokonalosti.
P. S.: První čtenáři mě upozornili, že neznalý kolemjdoucí by mohl získat mylný dojem. Proto explicitně upozorňuji, že, tak jako obvykle, nebyl za celý večer nikým zkonzumován ani mililitr alkoholu.
Tiskni
Sdílej:
ze kdyz budete delat u IBM, tak nebudete do prace chodit, ale budete si moct dovolit koupit i kolo.Velmi dobrý postřeh. Já jen doufám, že pokud to skutečně někteří praktikují, tak si v té tašce přes rameno vozí rezervní kostkovanou košili a deodorant. Protože pokud nebydlí do vzdálenosti 0,5 km od práce, tak bych jejich spolupracovníkům nepřál s nimi potom celý den sedět v jedné kanceláři...