Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Tento text není o Linuxu. Napsal jsem jej v momentálním hnutí mysli, když mne dodavatel dodal místo reklamované paměti "novou" repasovanou vadnou paměť. A když jsem se ohradil, že paměť nechodí, tak situaci vyřešil tím, že mne obvinil, že neumím paměť vyměnit. Kolega mi ale nedovolil tento email poslat dodavateli, takže jej alespoň použiji na blogu, když jsem do něj už investoval čas.
> Popiste mi prosim, kde a jak vymena pameti probihala, jake chybove > hlasky byly zachyceny apod.
Na začátku noci, 21. srpna, tragický to den novodobé historie, jsem vyrazil do Sitelu. Cesta probíhala v pohodě, jen trochu pršelo, teplota se pohybovala kolem 289 Kelvinů. V Sitelu, kam jsem dorazil v 23:15, jsem nalezl patřičný rack, v patřičném racku patřičný server popsaný patřičnou popiskou. Následovalo povolení šroubů a vytažení serveru z racku směrem ke mne, tedy dopředu, po předchozím odpojení kabeláže počítačové i silové. Naopak sebe jsem připojil k serveru vázacím pásem, abych nebyl odnesen případným tornádem, kdyby se nějaké v serverovně vyskytlo. Uvolněním pojistky jsem odjistil horní kryt a odložil jej na stůl na pravé straně.
Uvnitř serveru jsem nalezl spoustu různých dílečků a hejblátek. Dokonce některé byly zlaté. Jiné zase stříbrné. Ba i plastové čudlíčky tam byly. A spousta nápisů, ó tam bylo nápisů. A jeden nápis pravil CPU0. A jiný nápis pravil CPU1. Ha zaradoval jsem se. Máme dva procesory. Jaké jsou krásně žebrované. Vyráběné progresivní měděnou technologií. A dokonce u každého procesoru máme dvě takové placičky, stejné jako ty, které byly v krabičce dodané kurýrem. Tak jsem vyndal placičky vedle nápisu CPU1 v počtu dvou kusů a odložil je na vrchní dekl serveru na pravou stranu na stůl stojící na plovoucí podlaze. Do stejných zářezů ve kterých byly placičky u CPU1 jsem zatloukl dvě placičky z krabičky. Ještě štěstí, že se v chodbě něco bouralo, takže byla po ruce slušně velká cihla a nemusel jsem je zatloukat pěstí. To by totiž mohlo vést k pracovnímu úrazu, placičky jsou na horní straně ostré. To by se jim nemělo dovolovat.
Tím byla oprava skoro dokončena, stačilo zadeklovat server deklem odloženým na stole na pravé straně, což bylo snadné, překážely tomu jen ty dvě placičky položené na deklu od serveru. Tak jsem je dal do pytlíčku a pytlíček do většího pytlíčku a větší pytlíček do krabičky. Krabičku jsem odložil na levou stranu, takže nepřekážela deklu na straně pravé.
Závěrem mohu konstatovat, že výměna paměti probíhala kde i jak a to konkrétně na místě instalace a dobře. Přesto však zákeřná potvora jménem ECC, která je skryta moc dobře uvnitř serveru, páč jsem ji při demontáži ani nezahlédl, stále tvrdí, že paměť na CPU1 je vadná a obtěžuje mne svými hláškami. Důrazně žádám, abyste jí to zakázali, neboť mne tyto hlášky rozptylují a pípání, které je doprovází, mne leká. V důsledku těchto nepříznivých okolností jsem stále ještě nedokázal dočíst první kapitolu knihy Poprvé u počítače, což brání mému profesnímu rozvoji.
Zatlučení placiček od CPU1 k CPU0 et vice versa problém neřeší, neboť ECC obtěžuje ve stejné míře, jen s náhradním textem ve kterém je provedeno s/CPU1/CPU0/g.
Tiskni
Sdílej:
V důsledku těchto nepříznivých okolností jsem stále ještě nedokázal dočíst první kapitolu knihy Poprvé u počítače, což brání mému profesnímu rozvoji.Tohle mě dostalo.
Co s tim uděláte? Mně jedno zboží bez mého svolení opravili, navíc tak, že je to po půl roce opět to samé a esteticky bída. U dost renomovaného výrobce. Poprvé jsem tam byl se ženou a kočárkem, u výsledku reklamace, mazal domů, tak jsem neměl čas a chuť se s tim babrat. Čili mam dojem, že jsem v právu a stejně jako s Váma se mnou vyběhli.
Mně jedno zboží bez mého svolení opraviliK tomu jim nemusíte dávat svolení. Je na rozhodnutí prodejce, jakým způsobem uvede zboží do bezvadného stavu.
§622 Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatně, včas a řádně odstraněna, a prodávající je povinen vadu bez zbytečného odkladu odstranit. Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, může kupující požadovat výměnu věci, nebo týká-li se vada jen součásti věci, výměnu součásti. Není-li takový postup možný, může kupující žádat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit.
A zrovna u pameti mi prijde, ze by muselo byt vyhodnejsi poslat novou, nez opravovat starou. Sice je vymena cipu pameti pomerne trivialni operace, ale presto to minimalne hodinu zabere a vysledek nemuze byt nikdy tak kvalitni jako prvotni letovani pri vyrobe.Vyměnit čip na paměti není moc triviální operace, ty malý nožičky se pájí dost blbě, pokud na to nemáš zařízení. Navíc proč by to výrobce měl opravovat, když to může vrátit - uplatnit reklamaci u dodavatele
Navíc proč by to výrobce měl opravovat, když to může vrátit - uplatnit reklamaci u dodavateleTohle obecně neplatí. Záruku poskytuje ten, s kým má nakupující obchodní vztah, tj. prodejce. Jak si to zařídí prodejce s výrobcem už je jejich věc (něco je také upravené zákonem, ale vztahy mezi dvěma firmami jsou zákonem mnohem méně určovány, než vztah mezi fyzickou osobou-spotřebitelem a firmou – tam je zákon mnohem více na straně spotřebitele).
Misto uznani, ze se jim obcas muze stat, ze poslou vadny dil, obratem ruky vedi, ze jejich dil byl v poradku, ale zakaznik je blbec, ktery nedokaze dil namontovat.
Ne že bych toho člověka chtěl nějak moc obhajovat, ale po svých zkušenostech s některými zákazníky mám pocit, že dělá-li člověk nějakou dobu support, pak ho to určitým způsobem poznamená a přestane počítat s možností, že by zákazník mohl nebýt blbec a vědět, co dělá…