Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
V šerém dávnověku jsme si založili malé sdružení, abychom dostali k nám na vesnici Internet, protože veškerá jednání s, v té době ještě Českým, Telekomem o osazení DSLAMu na ústřednu ztroskotala. Shodou okolností máme rok 2007, ve kterém nám slíbili, že přijdeme na řadu. Sdružení od té doby roste, byť nijak zvlášť rychle, O2 tu má nyní 4000 telefonních linek, takže by tu mělo být 1000-2000 ADSL přípojek (je to skoro Praha), což nemáme ani náhodou, ale pokrýváme asi pět vesniček, takže úplně malí nejsme.
Ve čtvrtek u nás, jako leckde jinde, postupně nastala tma. To je samozřejmě mrzuté, ale jednou za rok se dá krátkodobý výpadek Internetu přežít. Pravda abstinenční příznaky jsou značné, ale vichřice očesávající tašky ze střechy vás přeci jen zabaví. Nebo uspořádáte černou hodinku, která není úplně černá, protože máme agregát na zálohování AP, ale jen jeden, takže zálohovat celou síť nemůžeme, ale na nabíjení mobilů a přátelské posezení na jednom místě stačí.
V této, bezmála idylické době, nám volá jeden z členů sdružení, přes kterého vede jeden z hlavních páteřních spojů, že máme problém se sítí. Tak ho uklidňujeme, že všechno víme, ale že není sám komu nejde proud a že se to jistě za chvíli vyřeší. Ukázalo se ale, že jeho hlavní problém není v tom, že by mu nešel proud, potažmo Internet, ale že má o něco málo zásadnější komplikaci, že mu spadl komín a poničil střechu.
Pád komína sám o sobě je mrzutý, ale představte si, že na komíně byly namontovány naše antény. A držely v komíně pevně. Tuze pevně, šly s komínem k zemi. A na pečlivě zašroubovaných kabelech táhly router, který se vznesl z půdy, trochu se proletěl a skončil zaražený mezi střešními latěmi. A že to nebyl jen tak nějaký router, jednalo se o server na kterém byl někdy před 10 a možná i více lety provozován ftp.cz.debian.org. Svůj důchodový věk tráví nyní u nás jako páteřní router, což osazen dvěma Atheros kartami s přehledem zvládá, jen se na něm nesmí povolit conntrack, to už přeci jen pro jeho procesor není při tocích okolo 30 Mbit to pravé ořechové.
Tady je jeden obrázek, jak vypadala střecha a padlý komín.
Jeden z talířů je satelitní anténa, jeden naše 5GHz anténa, přeci jen spoje jsou tu dlouhé a potřebujeme vysoké rychlosti, proto musíme používat vysoce ziskové antény. Antény byly pádem zničeny.
A vyprávění se nám pomalu dostává do finále. Počítač byl snesen, vyměnili jsme dvě karty, které měly přeci jen trochu zkroucené pigtaily:
A stroj běží dál. Vůbec nic mu nechybí, není uražený, že s ním takto zacházíme, routuje jako by se nic nestalo. Naštěstí ochotní lidé ze vsi pomohli postavit obratem nový stožár, takže celý systém byl obnoven dříve, než se podařilo zapnout proud.
Až vám někdo bude vyprávět, že mu počítač spadl, můžete mu říct, že linuxové počítače naopak létají.
Tiskni
Sdílej: