Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
V šerém dávnověku jsme si založili malé sdružení, abychom dostali k nám na vesnici Internet, protože veškerá jednání s, v té době ještě Českým, Telekomem o osazení DSLAMu na ústřednu ztroskotala. Shodou okolností máme rok 2007, ve kterém nám slíbili, že přijdeme na řadu. Sdružení od té doby roste, byť nijak zvlášť rychle, O2 tu má nyní 4000 telefonních linek, takže by tu mělo být 1000-2000 ADSL přípojek (je to skoro Praha), což nemáme ani náhodou, ale pokrýváme asi pět vesniček, takže úplně malí nejsme.
Ve čtvrtek u nás, jako leckde jinde, postupně nastala tma. To je samozřejmě mrzuté, ale jednou za rok se dá krátkodobý výpadek Internetu přežít. Pravda abstinenční příznaky jsou značné, ale vichřice očesávající tašky ze střechy vás přeci jen zabaví. Nebo uspořádáte černou hodinku, která není úplně černá, protože máme agregát na zálohování AP, ale jen jeden, takže zálohovat celou síť nemůžeme, ale na nabíjení mobilů a přátelské posezení na jednom místě stačí.
V této, bezmála idylické době, nám volá jeden z členů sdružení, přes kterého vede jeden z hlavních páteřních spojů, že máme problém se sítí. Tak ho uklidňujeme, že všechno víme, ale že není sám komu nejde proud a že se to jistě za chvíli vyřeší. Ukázalo se ale, že jeho hlavní problém není v tom, že by mu nešel proud, potažmo Internet, ale že má o něco málo zásadnější komplikaci, že mu spadl komín a poničil střechu.
Pád komína sám o sobě je mrzutý, ale představte si, že na komíně byly namontovány naše antény. A držely v komíně pevně. Tuze pevně, šly s komínem k zemi. A na pečlivě zašroubovaných kabelech táhly router, který se vznesl z půdy, trochu se proletěl a skončil zaražený mezi střešními latěmi. A že to nebyl jen tak nějaký router, jednalo se o server na kterém byl někdy před 10 a možná i více lety provozován ftp.cz.debian.org. Svůj důchodový věk tráví nyní u nás jako páteřní router, což osazen dvěma Atheros kartami s přehledem zvládá, jen se na něm nesmí povolit conntrack, to už přeci jen pro jeho procesor není při tocích okolo 30 Mbit to pravé ořechové.
Tady je jeden obrázek, jak vypadala střecha a padlý komín.
Jeden z talířů je satelitní anténa, jeden naše 5GHz anténa, přeci jen spoje jsou tu dlouhé a potřebujeme vysoké rychlosti, proto musíme používat vysoce ziskové antény. Antény byly pádem zničeny.
A vyprávění se nám pomalu dostává do finále. Počítač byl snesen, vyměnili jsme dvě karty, které měly přeci jen trochu zkroucené pigtaily:
A stroj běží dál. Vůbec nic mu nechybí, není uražený, že s ním takto zacházíme, routuje jako by se nic nestalo. Naštěstí ochotní lidé ze vsi pomohli postavit obratem nový stožár, takže celý systém byl obnoven dříve, než se podařilo zapnout proud.
Až vám někdo bude vyprávět, že mu počítač spadl, můžete mu říct, že linuxové počítače naopak létají.
Tiskni
Sdílej: