Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
V šerém dávnověku jsme si založili malé sdružení, abychom dostali k nám na vesnici Internet, protože veškerá jednání s, v té době ještě Českým, Telekomem o osazení DSLAMu na ústřednu ztroskotala. Shodou okolností máme rok 2007, ve kterém nám slíbili, že přijdeme na řadu. Sdružení od té doby roste, byť nijak zvlášť rychle, O2 tu má nyní 4000 telefonních linek, takže by tu mělo být 1000-2000 ADSL přípojek (je to skoro Praha), což nemáme ani náhodou, ale pokrýváme asi pět vesniček, takže úplně malí nejsme.
Ve čtvrtek u nás, jako leckde jinde, postupně nastala tma. To je samozřejmě mrzuté, ale jednou za rok se dá krátkodobý výpadek Internetu přežít. Pravda abstinenční příznaky jsou značné, ale vichřice očesávající tašky ze střechy vás přeci jen zabaví. Nebo uspořádáte černou hodinku, která není úplně černá, protože máme agregát na zálohování AP, ale jen jeden, takže zálohovat celou síť nemůžeme, ale na nabíjení mobilů a přátelské posezení na jednom místě stačí.
V této, bezmála idylické době, nám volá jeden z členů sdružení, přes kterého vede jeden z hlavních páteřních spojů, že máme problém se sítí. Tak ho uklidňujeme, že všechno víme, ale že není sám komu nejde proud a že se to jistě za chvíli vyřeší. Ukázalo se ale, že jeho hlavní problém není v tom, že by mu nešel proud, potažmo Internet, ale že má o něco málo zásadnější komplikaci, že mu spadl komín a poničil střechu.
Pád komína sám o sobě je mrzutý, ale představte si, že na komíně byly namontovány naše antény. A držely v komíně pevně. Tuze pevně, šly s komínem k zemi. A na pečlivě zašroubovaných kabelech táhly router, který se vznesl z půdy, trochu se proletěl a skončil zaražený mezi střešními latěmi. A že to nebyl jen tak nějaký router, jednalo se o server na kterém byl někdy před 10 a možná i více lety provozován ftp.cz.debian.org. Svůj důchodový věk tráví nyní u nás jako páteřní router, což osazen dvěma Atheros kartami s přehledem zvládá, jen se na něm nesmí povolit conntrack, to už přeci jen pro jeho procesor není při tocích okolo 30 Mbit to pravé ořechové.
Tady je jeden obrázek, jak vypadala střecha a padlý komín.
Jeden z talířů je satelitní anténa, jeden naše 5GHz anténa, přeci jen spoje jsou tu dlouhé a potřebujeme vysoké rychlosti, proto musíme používat vysoce ziskové antény. Antény byly pádem zničeny.
A vyprávění se nám pomalu dostává do finále. Počítač byl snesen, vyměnili jsme dvě karty, které měly přeci jen trochu zkroucené pigtaily:
A stroj běží dál. Vůbec nic mu nechybí, není uražený, že s ním takto zacházíme, routuje jako by se nic nestalo. Naštěstí ochotní lidé ze vsi pomohli postavit obratem nový stožár, takže celý systém byl obnoven dříve, než se podařilo zapnout proud.
Až vám někdo bude vyprávět, že mu počítač spadl, můžete mu říct, že linuxové počítače naopak létají.
Tiskni
Sdílej: