Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Nedávno jsem psal o tom, že mám objednané tokeny na jednorázová hesla. Dneska přisly, takže se podělím o první dojmy.
Jak jsem psal, tak Verisign nezná něco jako Českou republiku, takže tokeny šly složitě přes prostředníka a tak stálo poštovné skoro tolik jako tokeny, ne-li více. Ale dneska dorazila pěkná obálka
a obsahovala tokeny
Vzal jsem rovnou tři kusy, protože více jich objednat nešlo a tři se určitě užijí. Je to roztomilý gadget a ideální dárek pro geeky. Uvnitř druhé obálky je knížečka s pokyny pro registraci a v ní je vlepená samotná kartička.
Kartička jako taková je k nerozeznání od karet do bankomatu. Je teninká, jako kdyby neobsahovala uvnitř vůbec nic. Dokonce i vytlačené číslo tokenu je ploché, proti embosované kartě asi jen poloviční tloušťky.
Na kartičce je jen jedno tlačítko, po každém stisknutí na chvíli displej zbělá a objeví se číslo. Číslo potom použijete pro přihlášení, mám vyzkoušeno, že jednou použité číslo to podruhé neakceptuje.
V aplikaci pro správu OpenID přibude další obrazovka, po přihlašovací obrazovce se zobrazí ještě obrazovka požadující zadání jednorázového hesla.
A to je asi vše. Prostě to funguje. Takže když už je to dneska tak obrázkové, tak ještě poslední obrázek, pokud to někdo neví, tak poslední buildy Firefoxu3 už mají podporu pro EV certifikáty, na což jsme dlouho čekali. Zatím pouze zobrazuje staticky jméno CA, která vystavila certifikát (tohle je v IE udělané lépe, protože tam se zobrazuje i jméno společnosti pro kterou byl certifikát vystaven).
Jako každá inovace, i tato má spoustu odpůrců, především poukazují na cenu EV certifikátů, ale na druhou stranu pro uživatele je to přínos, protože nenaletí na podvrženou stránku s SSL certifikátem vystaveným některou z méně důsledných CA, které se dostaly do balíku certifikátů v prohlížečích spíše omylem.
Tiskni
Sdílej: