Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsem psal o tom, že mám objednané tokeny na jednorázová hesla. Dneska přisly, takže se podělím o první dojmy.
Jak jsem psal, tak Verisign nezná něco jako Českou republiku, takže tokeny šly složitě přes prostředníka a tak stálo poštovné skoro tolik jako tokeny, ne-li více. Ale dneska dorazila pěkná obálka
a obsahovala tokeny
Vzal jsem rovnou tři kusy, protože více jich objednat nešlo a tři se určitě užijí. Je to roztomilý gadget a ideální dárek pro geeky. Uvnitř druhé obálky je knížečka s pokyny pro registraci a v ní je vlepená samotná kartička.
Kartička jako taková je k nerozeznání od karet do bankomatu. Je teninká, jako kdyby neobsahovala uvnitř vůbec nic. Dokonce i vytlačené číslo tokenu je ploché, proti embosované kartě asi jen poloviční tloušťky.
Na kartičce je jen jedno tlačítko, po každém stisknutí na chvíli displej zbělá a objeví se číslo. Číslo potom použijete pro přihlášení, mám vyzkoušeno, že jednou použité číslo to podruhé neakceptuje.
V aplikaci pro správu OpenID přibude další obrazovka, po přihlašovací obrazovce se zobrazí ještě obrazovka požadující zadání jednorázového hesla.
A to je asi vše. Prostě to funguje. Takže když už je to dneska tak obrázkové, tak ještě poslední obrázek, pokud to někdo neví, tak poslední buildy Firefoxu3 už mají podporu pro EV certifikáty, na což jsme dlouho čekali. Zatím pouze zobrazuje staticky jméno CA, která vystavila certifikát (tohle je v IE udělané lépe, protože tam se zobrazuje i jméno společnosti pro kterou byl certifikát vystaven).
Jako každá inovace, i tato má spoustu odpůrců, především poukazují na cenu EV certifikátů, ale na druhou stranu pro uživatele je to přínos, protože nenaletí na podvrženou stránku s SSL certifikátem vystaveným některou z méně důsledných CA, které se dostaly do balíku certifikátů v prohlížečích spíše omylem.
Tiskni
Sdílej: