Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Stojím, no sedím, před problémem, no problémem, prostě se mi chce nějak automatizovat elektrokotel a neuspokojuje mne nabídka věcí, které dokáže najít Google. Otázka je, co je špatně, buď je rozbitý Google a nebo mám nereálné představy.
Uvažovali jste někdy o použití Linuxu k řízení topení? To přece musí být děsně easy, tak proč nemůžu vygooglit žádný projekt, který to dělal. Plán je jednoduchý, vezmu jednoho WRAPa a jeden Poseidon (Poseidon je taková šikovná krabička jedné české firmy, většinou se dává do racku). Natahám do 4 místností čidla teploty, reléový výstup zapojím do vstupu kotle pro pokojový termostat a už to jede.
Samozřejmě do WRAPu se bude muset dát nějaký prográmek, někde bude potřeba ještě přidělat přepínač den/noc případně nějaké točítko na jemné poštelování teploty (které je trochu problém sehnat a když už bude, tak skamarádit jej s Poseidonem).
Potom to chce jednoduchý cyklus čtoucí teploty z čidel a porovnávající je s ideálem, z toho odvodit cvakání relátkem na výstupu. Dokonce si to třeba může pamatovat, že když bylo venku -25 tak najetí na denní teplotu trvalo X hodin a tak to může začít topit X hodin před okamžikem O, kdy má být dosaženo optimální teploty. Plus k tomu nějaký asi webový meziksicht, který umožní nastavit kdy je den a kdy je noc.
Základním požadavkem je samozřejmě to, abych mohl celou věc ovládat vzdáleně a měnit nastavení dle nálady a vzdálenosti od domova.
Opravdu chci moc? Neznáte někdo třeba něco hotového? Abych náhodou nevynalezl kolo nebo neobjevil klasický světadíl. Díval jsem se i na X10, ale to je spíše o světelné show než regulaci topení, nehledě na obtížnou dostupnost dílů. Freshmeat pár projektů zná, ale nic mi nepřišlo použitelně.
Tiskni
Sdílej:
Neznáte někdo třeba něco hotového?Neznám, ale neřekl bych, že bude velký problém to udělat, když nic nenajdeš. Pokud umíš pracovat s mikroprocesory, mělo by to jít i bez toho poseidona.
Teď jen vymyslet, co by to krom topení ještě mělo ovládat :-/Alarm, zalévání zahrady, ovládání světel, nahrávání TV programů a přehrávání TV/DVD. Aspoň tak to vidím já
Ale pořád se mi líbí ta myšlenka Linuxu, který řídí domácnost...No já nevim, tučňák řídící topení...