Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Stojím, no sedím, před problémem, no problémem, prostě se mi chce nějak automatizovat elektrokotel a neuspokojuje mne nabídka věcí, které dokáže najít Google. Otázka je, co je špatně, buď je rozbitý Google a nebo mám nereálné představy.
Uvažovali jste někdy o použití Linuxu k řízení topení? To přece musí být děsně easy, tak proč nemůžu vygooglit žádný projekt, který to dělal. Plán je jednoduchý, vezmu jednoho WRAPa a jeden Poseidon (Poseidon je taková šikovná krabička jedné české firmy, většinou se dává do racku). Natahám do 4 místností čidla teploty, reléový výstup zapojím do vstupu kotle pro pokojový termostat a už to jede.
Samozřejmě do WRAPu se bude muset dát nějaký prográmek, někde bude potřeba ještě přidělat přepínač den/noc případně nějaké točítko na jemné poštelování teploty (které je trochu problém sehnat a když už bude, tak skamarádit jej s Poseidonem).
Potom to chce jednoduchý cyklus čtoucí teploty z čidel a porovnávající je s ideálem, z toho odvodit cvakání relátkem na výstupu. Dokonce si to třeba může pamatovat, že když bylo venku -25 tak najetí na denní teplotu trvalo X hodin a tak to může začít topit X hodin před okamžikem O, kdy má být dosaženo optimální teploty. Plus k tomu nějaký asi webový meziksicht, který umožní nastavit kdy je den a kdy je noc.
Základním požadavkem je samozřejmě to, abych mohl celou věc ovládat vzdáleně a měnit nastavení dle nálady a vzdálenosti od domova.
Opravdu chci moc? Neznáte někdo třeba něco hotového? Abych náhodou nevynalezl kolo nebo neobjevil klasický světadíl. Díval jsem se i na X10, ale to je spíše o světelné show než regulaci topení, nehledě na obtížnou dostupnost dílů. Freshmeat pár projektů zná, ale nic mi nepřišlo použitelně.
Tiskni
Sdílej:
Neznáte někdo třeba něco hotového?Neznám, ale neřekl bych, že bude velký problém to udělat, když nic nenajdeš. Pokud umíš pracovat s mikroprocesory, mělo by to jít i bez toho poseidona.
Teď jen vymyslet, co by to krom topení ještě mělo ovládat :-/Alarm, zalévání zahrady, ovládání světel, nahrávání TV programů a přehrávání TV/DVD. Aspoň tak to vidím já
Ale pořád se mi líbí ta myšlenka Linuxu, který řídí domácnost...No já nevim, tučňák řídící topení...