Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Je na čase začít více vydělávat, abych se mohl účastnit všech akcí. Takže do Nového roku hodně štěstí a úspěchů a na výletě navi... jak říkají braťa Slovávci.
100b
Svedsko je krasna krajina, v Skandinavii som stravil jedno leto a dodnes spominam :) Vtedy sme mali super pocasie, v strednej Europe bolo na nevydrzanie (teploty okolo 35 stupnov), ale na severe bolo krasnych 25, ked sa to spoji s tym, ze slnko v lete takmer nezapada, tak je vsade prijemne teplo (vy ste bohuzial zazili asi horsie obdobie). V Stockholme som bol len jeden den, no je to fakt krasne mesto. Ma obrovske historicke jadro a clovek by tam mohol byt aj tyzden a nevidel by vsetko, co stoji za to. Okrem Stockholmu sa mi este pacila Uppsala (pekne univerzitne mestecko na sever od Stockholmu). Okrem toho sme boli aj na polarnom kruhu, na najsevernejsom bode Europy, v narodnych parkoch, na ladovcoch, pri fjordoch, kupali sa v horskych jazerach, boli v pravej finskej saune (na lodi na jazere - sibali sa s brezovymi konarmi a skakali zo sauny rovno do jazera) atd, atd. Dik za clanok, rad som si zaspominal :))
Jedno z období, na které rád vzpomínám, bylo, když jsem postupně zažil jaro v Portugalsku, v Čechách a nakonec v Norsku a tím jsem měl pokryté období od února do června. A to bylo fakt boží.
V Uppsale jsme byli také, chodí tam dost studentů od nás z katedry, tak jsem byl taky trochu zvědavý jak to tam vypadá a celkem dost dobře.
Mrzí mě, že jsem tentokrát nejel taky...... Na ten Mindball jsme se mohli složit a třeba každých 14 dní si ho střídat.
A ten díl s koupí miniatury stroje času jsi viděl? Tak Mindball je asi jen dvakrát větší, byť rozebiratelněší, takže se stěhuje snáze.
Hádejte co je VUP
Důležité doplnění, byl jsem upozorněn, že jsem porušil zásadu nepublikovat žádné fotky účastníků, takže přiznávám, že na jedné fotce je Mr. G., ale nebudu raději říkat na jaké a kde. Zapište si proto černou křídou do komína, že dnes je historický den první veřejné publikace fotografie Mr. G. a ponechte batelům v budoucnosti možnost řadit jej mezi velikány typu Járy C., u kterých skoro jistě víme, že jsou možná na nějaké fotografii.
pěkné!
Tam omylem nechodil proklik na velkou fotku, ale uz je to OK.
V životě by mě nenapadlo mít puštěnou GPS v letadle... to mě naprosto roztrhalo.
Hezkej zápisek, teším se na sequel
No jasne, Linuxove vikendy, vetsina lidi figurujicich v techto pribezich je organizuje, pripadne na nich prednasi. Asi zase nekdy nejaky udelame, klidne mi piste o cem byste chteli slyset prednasku.
Tiskni
Sdílej: