Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Konec minulého týdne byl nabitý akcemi. Kromě pátečního jednání na ČNI se konal v sobotu a v neděli Linuxový víkend.
Rovnou předesílám, že tento zápisek nebude humorný. Ona to totiž žádná zábava nebyla, bylo to velmi smutné.
Ptáte se: "Proč to bylo smutné?" Jednoduchá odpověď. "Příšerný nepoměr mezi vloženým časem a výsledkem."
Hlavní problém byl počet lidí v sále, který osciloval od 15 do 56. Na streamu bylo asi 300 lidí. Malá návštěvnost vedla k tomu, že prakticky nebyly dotazy a tím se víkend stal neskutečně rozcouraným. Když si přednášející nechal na konci přednášky 15 minut na dotazy a já jsem dával do programu 15 minut mezi přednášky na oddych, tak nám bez dotazů vznikaly mezi přednáškami 30 minutové díry. Nehledě na to, že leckterý přednášející při pohledu do prázdného nereagujícího sálu přednáškou prosvištěl rychleji než chtěl. Kdybychom sekali přednášky jednu za druhou, mohli jsme to mít o dvě hodiny kratší. Ale to by byl problém pro toho, kdo chtěl přijít jen na jednu konkrétní přednášku.
Přitom přípravě víkendu byly věnovány stovky hodin času, třeba Feela měl v prezentaci animace, ve kterých běhaly animované pakety převlečené za tučňáky. V přednášce o LVM jste se dozvěděli věci, které ještě ani v dokumentaci nejsou. A takto bych mohl mluvit i o dalších přednáškách. Jedna zajímavější než druhá.
Je vážně ke zvážení, zda má smysl něco takového podnikat. Přednášející sice přednášejí z nadšení a zdarma, organizátoři jakbysmet, ale akce jinak nějaké peníze stojí, to si vemte chlazení sálu, opotřebení lamp v projektorech, úklid, odměny zaměstnancům, kteří jsou posláni do práce o víkendu, aby zajistili provoz. To jsou tisícové částky, které by vstupné nikdy nepokrylo. A členské příspěvky CZLUGu také ne.
Ještě se vrátím k seznamování na Linuxovém víkendu. Nakonec jsem tam viděl minimálně 5 sličných slečen, z čehož přinejmenším jedna vedla vážné řeči o konfiguraci Xorg. (A nebyla to Anička.)
Ale mám pro vás horký seznamovací tip. V pondělí jsem měl po mírně hektickém víkendu volno a to jsem strávil tlumočením v galerii. Kamarádka z Německa totiž vystavuje v Mánesu nádherné akvarely, které se kvalitou zpracování a technikou drží na evropské špičce. Vypadají nějak takto:
Problém je, že ani analogové ani digitální techniky nedokáží akvarel reprodukovat dostatečně věrně, takže pokud jste neviděli originál, neviděli jste nic. Další reprodukce si můžete prohlédnout na jejích stránkách
Ale to jsem odbočil od tématu. Na té výstavě totiž bylo slečen asi tak 20x více než mužů a i pouhý tlumočník osvětlený září hvězdy vzbuzoval velký zájem. Tož to je jen takový tip pro ty, kdo od počítače neodejdou ani na tři kroky. Na výstavu jste samozřejmě zváni, byť mezi počítačovými specialisty by znalce akvarelu asi hledal stěží i Google.
Tiskni
Sdílej: