Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Konec minulého týdne byl nabitý akcemi. Kromě pátečního jednání na ČNI se konal v sobotu a v neděli Linuxový víkend.
Rovnou předesílám, že tento zápisek nebude humorný. Ona to totiž žádná zábava nebyla, bylo to velmi smutné.
Ptáte se: "Proč to bylo smutné?" Jednoduchá odpověď. "Příšerný nepoměr mezi vloženým časem a výsledkem."
Hlavní problém byl počet lidí v sále, který osciloval od 15 do 56. Na streamu bylo asi 300 lidí. Malá návštěvnost vedla k tomu, že prakticky nebyly dotazy a tím se víkend stal neskutečně rozcouraným. Když si přednášející nechal na konci přednášky 15 minut na dotazy a já jsem dával do programu 15 minut mezi přednášky na oddych, tak nám bez dotazů vznikaly mezi přednáškami 30 minutové díry. Nehledě na to, že leckterý přednášející při pohledu do prázdného nereagujícího sálu přednáškou prosvištěl rychleji než chtěl. Kdybychom sekali přednášky jednu za druhou, mohli jsme to mít o dvě hodiny kratší. Ale to by byl problém pro toho, kdo chtěl přijít jen na jednu konkrétní přednášku.
Přitom přípravě víkendu byly věnovány stovky hodin času, třeba Feela měl v prezentaci animace, ve kterých běhaly animované pakety převlečené za tučňáky. V přednášce o LVM jste se dozvěděli věci, které ještě ani v dokumentaci nejsou. A takto bych mohl mluvit i o dalších přednáškách. Jedna zajímavější než druhá.
Je vážně ke zvážení, zda má smysl něco takového podnikat. Přednášející sice přednášejí z nadšení a zdarma, organizátoři jakbysmet, ale akce jinak nějaké peníze stojí, to si vemte chlazení sálu, opotřebení lamp v projektorech, úklid, odměny zaměstnancům, kteří jsou posláni do práce o víkendu, aby zajistili provoz. To jsou tisícové částky, které by vstupné nikdy nepokrylo. A členské příspěvky CZLUGu také ne.
Ještě se vrátím k seznamování na Linuxovém víkendu. Nakonec jsem tam viděl minimálně 5 sličných slečen, z čehož přinejmenším jedna vedla vážné řeči o konfiguraci Xorg. (A nebyla to Anička.)
Ale mám pro vás horký seznamovací tip. V pondělí jsem měl po mírně hektickém víkendu volno a to jsem strávil tlumočením v galerii. Kamarádka z Německa totiž vystavuje v Mánesu nádherné akvarely, které se kvalitou zpracování a technikou drží na evropské špičce. Vypadají nějak takto:
Problém je, že ani analogové ani digitální techniky nedokáží akvarel reprodukovat dostatečně věrně, takže pokud jste neviděli originál, neviděli jste nic. Další reprodukce si můžete prohlédnout na jejích stránkách
Ale to jsem odbočil od tématu. Na té výstavě totiž bylo slečen asi tak 20x více než mužů a i pouhý tlumočník osvětlený září hvězdy vzbuzoval velký zájem. Tož to je jen takový tip pro ty, kdo od počítače neodejdou ani na tři kroky. Na výstavu jste samozřejmě zváni, byť mezi počítačovými specialisty by znalce akvarelu asi hledal stěží i Google.
Tiskni
Sdílej: