Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Konec minulého týdne byl nabitý akcemi. Kromě pátečního jednání na ČNI se konal v sobotu a v neděli Linuxový víkend.
Rovnou předesílám, že tento zápisek nebude humorný. Ona to totiž žádná zábava nebyla, bylo to velmi smutné.
Ptáte se: "Proč to bylo smutné?" Jednoduchá odpověď. "Příšerný nepoměr mezi vloženým časem a výsledkem."
Hlavní problém byl počet lidí v sále, který osciloval od 15 do 56. Na streamu bylo asi 300 lidí. Malá návštěvnost vedla k tomu, že prakticky nebyly dotazy a tím se víkend stal neskutečně rozcouraným. Když si přednášející nechal na konci přednášky 15 minut na dotazy a já jsem dával do programu 15 minut mezi přednášky na oddych, tak nám bez dotazů vznikaly mezi přednáškami 30 minutové díry. Nehledě na to, že leckterý přednášející při pohledu do prázdného nereagujícího sálu přednáškou prosvištěl rychleji než chtěl. Kdybychom sekali přednášky jednu za druhou, mohli jsme to mít o dvě hodiny kratší. Ale to by byl problém pro toho, kdo chtěl přijít jen na jednu konkrétní přednášku.
Přitom přípravě víkendu byly věnovány stovky hodin času, třeba Feela měl v prezentaci animace, ve kterých běhaly animované pakety převlečené za tučňáky. V přednášce o LVM jste se dozvěděli věci, které ještě ani v dokumentaci nejsou. A takto bych mohl mluvit i o dalších přednáškách. Jedna zajímavější než druhá.
Je vážně ke zvážení, zda má smysl něco takového podnikat. Přednášející sice přednášejí z nadšení a zdarma, organizátoři jakbysmet, ale akce jinak nějaké peníze stojí, to si vemte chlazení sálu, opotřebení lamp v projektorech, úklid, odměny zaměstnancům, kteří jsou posláni do práce o víkendu, aby zajistili provoz. To jsou tisícové částky, které by vstupné nikdy nepokrylo. A členské příspěvky CZLUGu také ne.
Ještě se vrátím k seznamování na Linuxovém víkendu. Nakonec jsem tam viděl minimálně 5 sličných slečen, z čehož přinejmenším jedna vedla vážné řeči o konfiguraci Xorg. (A nebyla to Anička.)
Ale mám pro vás horký seznamovací tip. V pondělí jsem měl po mírně hektickém víkendu volno a to jsem strávil tlumočením v galerii. Kamarádka z Německa totiž vystavuje v Mánesu nádherné akvarely, které se kvalitou zpracování a technikou drží na evropské špičce. Vypadají nějak takto:
Problém je, že ani analogové ani digitální techniky nedokáží akvarel reprodukovat dostatečně věrně, takže pokud jste neviděli originál, neviděli jste nic. Další reprodukce si můžete prohlédnout na jejích stránkách
Ale to jsem odbočil od tématu. Na té výstavě totiž bylo slečen asi tak 20x více než mužů a i pouhý tlumočník osvětlený září hvězdy vzbuzoval velký zájem. Tož to je jen takový tip pro ty, kdo od počítače neodejdou ani na tři kroky. Na výstavu jste samozřejmě zváni, byť mezi počítačovými specialisty by znalce akvarelu asi hledal stěží i Google.
Tiskni
Sdílej: