Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Konec minulého týdne byl nabitý akcemi. Kromě pátečního jednání na ČNI se konal v sobotu a v neděli Linuxový víkend.
Rovnou předesílám, že tento zápisek nebude humorný. Ona to totiž žádná zábava nebyla, bylo to velmi smutné.
Ptáte se: "Proč to bylo smutné?" Jednoduchá odpověď. "Příšerný nepoměr mezi vloženým časem a výsledkem."
Hlavní problém byl počet lidí v sále, který osciloval od 15 do 56. Na streamu bylo asi 300 lidí. Malá návštěvnost vedla k tomu, že prakticky nebyly dotazy a tím se víkend stal neskutečně rozcouraným. Když si přednášející nechal na konci přednášky 15 minut na dotazy a já jsem dával do programu 15 minut mezi přednášky na oddych, tak nám bez dotazů vznikaly mezi přednáškami 30 minutové díry. Nehledě na to, že leckterý přednášející při pohledu do prázdného nereagujícího sálu přednáškou prosvištěl rychleji než chtěl. Kdybychom sekali přednášky jednu za druhou, mohli jsme to mít o dvě hodiny kratší. Ale to by byl problém pro toho, kdo chtěl přijít jen na jednu konkrétní přednášku.
Přitom přípravě víkendu byly věnovány stovky hodin času, třeba Feela měl v prezentaci animace, ve kterých běhaly animované pakety převlečené za tučňáky. V přednášce o LVM jste se dozvěděli věci, které ještě ani v dokumentaci nejsou. A takto bych mohl mluvit i o dalších přednáškách. Jedna zajímavější než druhá.
Je vážně ke zvážení, zda má smysl něco takového podnikat. Přednášející sice přednášejí z nadšení a zdarma, organizátoři jakbysmet, ale akce jinak nějaké peníze stojí, to si vemte chlazení sálu, opotřebení lamp v projektorech, úklid, odměny zaměstnancům, kteří jsou posláni do práce o víkendu, aby zajistili provoz. To jsou tisícové částky, které by vstupné nikdy nepokrylo. A členské příspěvky CZLUGu také ne.
Ještě se vrátím k seznamování na Linuxovém víkendu. Nakonec jsem tam viděl minimálně 5 sličných slečen, z čehož přinejmenším jedna vedla vážné řeči o konfiguraci Xorg. (A nebyla to Anička.)
Ale mám pro vás horký seznamovací tip. V pondělí jsem měl po mírně hektickém víkendu volno a to jsem strávil tlumočením v galerii. Kamarádka z Německa totiž vystavuje v Mánesu nádherné akvarely, které se kvalitou zpracování a technikou drží na evropské špičce. Vypadají nějak takto:
Problém je, že ani analogové ani digitální techniky nedokáží akvarel reprodukovat dostatečně věrně, takže pokud jste neviděli originál, neviděli jste nic. Další reprodukce si můžete prohlédnout na jejích stránkách
Ale to jsem odbočil od tématu. Na té výstavě totiž bylo slečen asi tak 20x více než mužů a i pouhý tlumočník osvětlený září hvězdy vzbuzoval velký zájem. Tož to je jen takový tip pro ty, kdo od počítače neodejdou ani na tři kroky. Na výstavu jste samozřejmě zváni, byť mezi počítačovými specialisty by znalce akvarelu asi hledal stěží i Google.
Tiskni
Sdílej: