Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
Ještě se vrátím k starší, mocně kritizované akci.
Dával jsem na root i na abíčko pozvánku na Lan-Párty v domnění, že Linuxáři zajásají, že se uprostřed prázdnin něco děje. To jsem to schytal. A ještě lituji toho, kdo mi publikaci schválil. Zprávičky jsem dával i na jiné portály. Slibuji, že další ročníky už zde a na rootu publikovat nebudu.
Protože jsem čekal návštěvu mnoha běžných uživatelů, chtěl jsem pro zpestření a propagaci mít i nějaké ukázky linuxových her. Na ukázky her připravoval Jorindo několik dní PC a ladil a ladil. Koupili jsme do něj i extra grafickou kartu, aby to pěkně odsýpalo a akcelerovalo. Výsledek byl ale tristní, ani jeden jediný návštěvník neprojevil sebemenší stopu zájmu. Takže vagón práce přišel vniveč. Jorindo navíc teď slibuje pekelná muka každému, kdo v diskuzi požadoval linuxové hry a pak nepřišel, takže dávejte pozor, pokud se budete vyskytovat v okolí Rudné nebo Ptic. Orlík je hluboký a Know How máme. Navíc jsme absolvovali poučení z krizového vývoje a tak jsme nepolapitelní.
Akce sama trpěla nízkou účastí, přeci jen pod dojmem toho, že na akci v Rudné přišlo 40 lidí jsme v Praze čekali trochu více. Jinak ale proběhla velmi pěkně, zúročili jsme zkušenosti a myslím, že jsme se vyhnuli všem problémům, které podobné akce někdy postihují. Postavili jsme robustní manageovatelnou gigabitovou síť, nevyskytl se žádný problém s DHCP, ftp ani jinými protokoly, pro hračičky jsme měli i automatickou aktualizaci DNS podle jmen stanic. Petr připravil popisky všech kabelů, takže to byla síť jak v telehausu a díval se na mě velmi zle, když jsem mu nezapojoval kabely do odpovídajících zdířek. Nebyly ani problémy s napájením, v sále byl dostatečný příkon a dali jsme pozor, aby napájecí větve byly rovnoměrně zatížené. Důležité prvky byly chráněny UPS.
Řízení letového provozu, tedy vlastně generálské pracoviště pro řízení Lan-Párty
Na fotografii vidíte pracoviště, které dohlíželo na chod infrastruktury, zatím ve fázi bootování. Tady běžely logy DHCP, Team Speak a další nezbytnosti, sledovala se zátěž herních serverů, na plátno se promítaly aktuální informace. (Plátno nevidíte, protože bylo za zády fotografa.) Jedná se skutečně o sestavu, která má dvě dvouhlavé videokarty a ještě jednu pro projektor, takže k jednomu PC je připojeno pět monitorů. Některé z nich se ale přes dataswitch daly připojit i k jiným serverům.
Když Lan-Párty skončila, ukázalo se, že je kouzelná noc s krásně svítícím tureckým měsícem. K tomu nádherně teplo, no co vám budu povídat. Těžká romantika. Navíc jsem měl foťák, takže jsem vyrazil fotit na Petřín a na Pražský hrad. A tady jsem narazil na to, že jsem byl na Petříně zcela nepochopitelně sám, přitom bylo lehce po jedné v noci. Ti dnešní milenci prostě už nejsou co zamlada, každý sedí u počítače a švitoří jen přes ICQ. Na hradě už to bylo lepší, ale moc živo tam nebylo. Navíc se mi vybil akumulátor ve foťáku a dva rezervní už byly rezervní příliš dlouho a samovybíjení je potvora. Takže z nějakých tří hodin courání mám nakonec jen jednu jakš takš použitelnou fotku. A to ještě bez tureckého měsíce, protože ten se jaksi nedal dostat do záběru, nehledě na značné technické obtíže spojené s focením nasvícené budovy spolu s měsícem. Ale zase to byla skutečně nádherná procházka. Stejná noc je i dneska, venku je teplo, hvězdy žhnou, měsíc je v novu. V sosnách cvrlikají cikády. To vlastně ne, nechal jsem se unést vzpomínkou o pár tisíc kilometrů dál. Ale i s cvrlikajícími lučními koníky je noc nádherná.
Tiskni
Sdílej:
Myslim ze pro zverejneni v blogu se ctenosti par set lidi by me prosla i Eiffelovka. Tohle je problem pro profi fotky, ktere maji jit treba na vystavu.
Já vím. Jen jsem si chtěl trochu kopnout do občas podivné logiky chápání autorských práv.
Ostatne prazsky magistrat zastava nazor, ze Prazsky hrad se nesmi fotit ani osvetleny ani neosvetleny.
Magistrát na to může mít názor jaký chce, z právního hlediska je důležité, co říká autorský zákon. A ten to naštěstí říká docela jasně:
§ 33 Užití díla umístěného na veřejném prostranství
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo kresbou, malbou nebo grafikou, fotografií nebo filmem nebo jinak zaznamená nebo
vyjádří dílo, které je trvale umístěno na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství; do autorského práva nezasahuje ani ten, kdo takto vyjádřené, zachycené nebo zaznamenané dílo dále užije. Je-li to možné, je nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a umístění.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na pořízení rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou a na
rozmnožování nebo rozšiřování díla formou trojrozměrné rozmnoženiny.
Čili magistrát jednoznačně pravdu nemá a Pražský hrad (nebo rozhledna apod.) se může fotit dle libosti, s osvětlením či bez, a to i pro komerční účely.
Tady jsem byl byval bydlivaval...
A pak že je předminulý čas v češtině mrtvýTo je ješte slabota, toto je lepší
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free