Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dnešní příhoda bude krátká a pojednává o zásadním objevu, který jsem učinil, jak už to bývá, zcela mimochodem.
Včera večer jsem se pustil do ladění Sipury, aby spojovala ISDN linku s IP telefony. Sice na to bězně používám ISDN karty, ale bohužel poslední dobou je podpora ISDN v kernelu tristní. Přeci jen je to umírající technologie o kterou jen sem tam zavadí dinosaurus. Mohu si tedy svobodně vybrat použití kernelu 2.6.9 s funkčním ISDN a nebo nějaký novější s funkčními ovladači madwifi. To je to čemu se říká Sofiina volba. A to už vůbec nemluvím o Asterisku, který dnes umí jen mISDN, které mi dává svobodně vybrat mezi verzí, která shodí kernel při příchozím volání a verzí, které shodí kernel při odchozím volání.
Nu ladím, ladím, čtu miliony manuálů s ta svině stříbrná mi pořád tvrdí, že volat si mám z okna, ale ne přes ISDN. Teprve kolem půl druhé v noci se podařilo problém zlomit, ISDN adaptér totiž má na lince v klidu 22V a Sipura implicitně předpokládá, že pokud je na lince méně než 30V, tak ji používá někdo jiný a hovory na ní nepouští.
Takže nyní mohu kernel upgradovat bez problémů a při tom mohu poočku sledovat, jestli náhodou vývojáři mISDN nemají verzi, která by byla stabilní alespoň jako Windows 95.
Zprovozněním adaptéru ale práce nekončí, ještě je potřeba nastavit zesílení, aby byl hovor přijemně hlasitý, srozumitelný, fungovala dobře detekce DTMF a podobné vychytávky. Pokud potkáte GSM bránu, přes kterou není nic slyšet, tak to je přesně ten krok, který při instalaci vynechali. Ono se to totiž na Nokiích branách nastavuje přes AT příkazy a to je pro telefoňáka už trochu moc. Bohužel u Sipury je po každé změně nutný reboot. Nu tak ladím, ladím a používám pro kontrolu mou oblíbenou linku 800 123 456. K tomu hluboká noc, všichni spí, hvězdy svítí.... A najednou šok, asi po 10 nebo 15 vytočení místo plechové huby zvedla po prvním zazvonění telefon živá operátorka. Jsem vůbec nevěděl co jí mám říct, ani jsem nevěděl kam jsem se dovolal. Vzmohl jsem se jen na nějakou omluvu, že je to omyl a šel jsem zkoumat logy, ale všechno bylo v pořádku. Tam prostě fakt napadlo nějakého programátora implementovat, že když někdo na linku pořád volá, tak místo automatu je hovor spojen.
To je normálně hrozně nebezpečná věc a je třeba na ní dávat pozor. Nevím kolik čtenářů potkala živelná katastrofa v podobě potomka. Ti postižení budou vědět, že dítě je třeba zabavit. A vymyslet jak je práce pro celého muže, kterému potom už nezbývá energie na nic jiného. Nezabavený potomek je totiž nebezpečný jako raketa země země křížená s raketou vzduch vzduch. Klidně vám rozebere počítač, zatímco na něm pracujete.
Na zabavení malých harantů funguje pár věcí a jednou z prvních je, telefonování. Děti milují telefonování. Současně jsou ale neskutečně chytré, takže i nemluvící dítě slavící první narozeniny pozná, jestli bylo oblbnuto atrapou a nebo dostalo na hraní skutečný telefon. A se stoupajícím věkem nároky stoupají. V první fázi stačí, když telefon vypadá jako telefon. Ve druhé musí svítit jako telefon a ve třetí se z něj musí linout zvuky. Rodiče z lépe vybavených domácností znají ještě 4. fázi, ve které dítě vyžaduje dva telefony a volá mezi nimi. Rodiče z hůře vybavených domácností v této fázi odkládají děti ke mně, protože tady se vždycky pár telefonů najde.
A tady se nám obě dějové linie vyprávění slívají. Aby telefon dělal správné zvuky, používám několik základních čísel. Prvním je 800123456, možná vůbec nejčastěji vytáčené číslo vůbec, které dítě zabaví celkem na dlouho, zvláště při volbě "chci se něco dozvědět o aktuálních nabídkách". Další je samozřejmě *11 ev. *77, to je pro děti se závislostí na mobilních telefonech. Prakticky nekonečnou zábavu poskytne linka pro hlášení poruch UPC, ale u té je blbé, že se platí.
Obětí volání se stávají i náhodní kolemjdoucí, resp. volající. Stačí, že se ocitnou na posledním místě v seznamu hovorů a tak se jim dá zavolat dvojitým stiskem zeleného telefonku. Nebo jsou naopak na prvním místě v adresáři (sorry Adame), potažmo v seznamu zkrácených voleb.
Když nám ale hovory zvedají živí operátoři, nezbývá než zvednout varovně prst: "Dávejte pozor, co dáváte dětem na hraní!"
Tiskni
Sdílej:
Taky by mne zajímalo, zda se na +420800123456 dá dovolat ze zahraničí.Dá, teď jsem to zkoušel