Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v
… více »Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Přerušujeme seriál o ajťácích aktuální zprávou. Ale ona je nakonec taky ajťácká. YouTube se rozhodlo k experimentu a uspořádalo v San Francisku koncert, živě přenášený do celého světa.
Samozřejmě jsem to musel sledovat, protože jsem byl zvědavý, jestli se to povede. Jak jejich CDN provoz odbaví a tak vůbec. A za technickou realizaci mají 1*, nezaznamenal jsem žádné zaváhání, stream běžel hladce. Bylo na výběr ze tří kvalit, vybral jsem nejvyšší a teklo ke mě nějakých 1.6 Mbit/s, takže na full screen tragédie, ale na to jejich youtube okno to byl obraz jako zvon. Bylo možné přepínat mezi pohledy tří kamer, reklama ve vedlejším okně byla synchronizovaná na dění v hlavním okně, lidé mohli teoreticky diskutovat v dalším okně, ale fakticky asi ne, protože mezi reloady té diskuze přibyly stovky příspěvků, takže většinu z nich nikdo ani neviděl.
A dočkal jsem se i překvapení. Na koncertu vystoupil primátor San Franciska. Celkem by mě zajímalo, jestli by se Bém obtěžoval na takovou akci jít, kdyby ji pořádal Stream. Ale proč tam přišel (kromě dělání si vlastní reklamy), vyhlásil, že vizionářskou cenu vyhrála jordánská královna. A na to se určitě podívejte, jednak je to sympaťanda a druhak jejích 10 důvodů proč si založila blog na YouTube je "pretty cool". Ten klip je vůbec zajímavé sledovat, snoubí se v něm perfektní profesionální střih s takovým tím amatérským zvukem typickým pro domácí tvorbu a celek působí tuze věrohodně.
Jsem zvědavý, jaké budou na akci ohlasy, kolik se dívalo lidí, jestli byly nějaké problémy jinde na světě. Přece jen v Evropě začal koncert ve dvě ráno a to není zdejší Internet příliš zatížen.
Vyhlášení vítěze
Tiskni
Sdílej:
Tak na to si budeme muset jeste chvili pockat, byt i to je na HDTV malo. Ono kdyz si vezmete, ze u providera, ktery ma 100Mbit do zahranici muze ten prenos sledovat soucasne cca 50 lidi, tak je to zoufale malo. 50 bytu ma kazdy vetsi panelak.
Můj ISP má 2x1Gb/s do NIXu a 4x1Gb/s do zahraničí.
Celkem by mě zajímalo, jestli by se Bém obtěžoval na takovou akci jít, kdyby ji pořádal Stream.Nevim jestli by prisel na akci poradanou komercnim subjektem a nepochybne pro komercni ucely. Ale povypravet o svych zazitcich na everestu pro cca 20 mistnich fandu Tibetu prisel. A svym vystupovanim na me zapusobil - hlavne tim, ze o politice nepadlo slovo.