Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Co si poridit nejake VPS? Je to za podobne penize jako nektere tyto hostingy a pocet git repozitaru nebo pracujicich uzivatelu je omezen pridelenym dostupnym mistem na / a obcas kapacitou linky..
Na druhou stranu se o to musi nekdo starat a poprve to musi nekdo nastavit a zprovoznit.
Nevim co mas za konektivitu, ale jestli na projektech bude pracovat vice lidi, asi by bylo lepsi, aby byl server na nejake lepsi konektivite.
A kdyz uz jsi premyslel, ze bys platil za nejake Git hostingy, tak by spise opravdu byl lepsi nejaky VPS.
Nemluve o vyhode, ze na VPS pak jde spustit i neco jineho nez samotny Git hosting, treba serverova cast nejakeho vyvijeneho projektu atd.
Samozrejme je to vse o tom co je od toho pozadovano a jake jsou tvoje moznosti (napr. konektivita pro nejaky serverik doma).
Svym nazorem jsem jenom chtel rict, ze v dnesni dobe, kdy jsou VPS za par korun a mas na to si uridit server sam, se nevyplati platit nejake jednoucelove sluzby. Samozrejme vyhodou techto hostingu muze byt jiz hotove rozhranni a je to bez prace, ale to je kazdeho vec jak se rozhodne.
Tiskni
Sdílej: