Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Jednoho dne už se zdál starý domácí (rodinný) počítač příliš pomalý na nějakou slušnější práci (převod videí na dvd) a tak se rozhodlo, že se počítač trochu upgraduje...
Tak jsem otevřel Kmail (verze 1.10.1 za použití offline IMAP) a koukám a nestačím se divit. Něco není v pořádku. Proč vidím maily z dneška a za nimi maily roky staré? Filtry žádné, posuvník krátký, číslo vedle složky říká 200 položek (včera jich tam bylo 2200).
Vlastním TP R61i s integrovanou kartou X3100, jenže drivery jsou naprosto o ničem...
Pravděpodobnost vyřešení je značné záporno... Nainstaloval jsem compiz 0.5.0, fajn hračička, rychlé, "použitelné" . Jenže mám problém...
Nastartování proběhne vpořádku, běh taky. Přepnuli však do konzole ALT+F1 a zpět tak vidím černou obrazovku s čtverčkem původního obrazu pro prvním místem kurzoru. Kurzorem můžu hýbat a taky se mění podle například textových políček za ním. Jenže obrazovka je černá... klávesnice nefunguje CTRL+ALT+BACKSPACE nefuguje...
Problém jsem pozoroval i u Berylu verze 0.1.4 0.2.0 a compizu 0.3.6
Jediné co mám je hláška v konzoli nahozeného compiz-start:
compiz: pixmap 0x10002f2 can't be bound to texture
compiz: Couldn't bind redirected window 0x1400029 to texture
Nenapadá vás něco
UPDATE: Stačí vypnout Sync to blank (nebo jak se to jmenuje) ;)
No krátce jsem se pozastavil nad článkem o CFS scheduleru na rootovi. No a tak si říkám, mám dvacet minut... proč ho nevyzkoušet.
Sosnu kernel 2.6.20 patch na 2.6.21-rc7 a samotný CFS patch verze 5. Samotný scheduler je Completely Fair Scheduler – naprosto spravedlivý plánovač.
No patchování, kompilace a instalace jádra se obešla bez větších incidentů až na zjiśtění, že nvidia driver prostě musíte pokaždé reinstalovat pro každé jádro po každém startu. Nic praktického...
Já jsem pružnost systému testoval tak: pustit normální systém s X. Pustit hudbu (MP3) a konzoli s 16 tabama. V prvním jsem spustil top a na dalších 15 program sh super_pi 20 (1 Milion desetiných míst).
Tentokrát ne v aboslutně černém. Přibyla mi tiskárna Xerox Phaser 3117. Která hlásá, že má ovladače pro linux... Jenže to by přece nebylo tak jednoduchý.
Nainstaluji. Co vidím při tisku testovací stránky? Nic. Dioda na tiskárně ani nezabliká (tzn. to znamená, že příjmá data.). Ovladač je generován cups 1.0 (ppd soubor) a pro cups 1.1 přičemž mám verzi 1.2.6. Usilovně jsem se s tím mořil. Ráno vyzkoušel ubuntu 6.06 tam CUPS nejel prozměnu vůbec. V kubuntu to bylo lepší, ale furt stejnej problém. Pak jsem při googlování narazil na SPL II language což mě nakonec dovedlo k zbrusu novému ovladači splix. Ze kterého mi fungovali ovladače pro Samsung ML-2010 a ML-2550 s tím, že další jsem netestoval.
Cesta je to dobrá. Leč na dlouhou trať. Je vidět, že i samsung i Xerox už o linuxu vědí. Jen úsilí...
V pátek jsem ve škole (v hodině INF) sosnul SuSE 10.2 (za 6 minut), vypálil a během víkendu dvakrát naistaloval. Sám nevím, jestli to má být recenze nebo jen shrnutí dvou mých instalací.
DOPSÁNOMám slabši stroj:
Celeron 1,7 Ghz (128 cache)
DDR-I 256 MB RAM (266 Mhz)
DISK 60 GB IDE
GF NVIDIA FX 5200
Nedávno se mi podařilo dosáhnout zkompilované cinelerry s minimem padu (). Ale když přehrávám v něm video přibližně 1 MB/s tak
* Hraje zpomalaně obraz a zvuk je v pořádku (zapnutá volba Play Every frame)
* Hraje trhaně, spotřeba CPU je přbližně 75 % (55% cinelerra 20% Xorg a Copmosite) paměti (100%; swap - viz komentáře (not yet ))