abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápisy v kategorii jak jsem pochodil a nepochodil

    Trable s upgradem počítače

    23.1.2009 23:34 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 1565× | Komentářů: 25, poslední 25. 1. 2009 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Jednoho dne už se zdál starý domácí (rodinný) počítač příliš pomalý na nějakou slušnější práci (převod videí na dvd) a tak se rozhodlo, že se počítač trochu upgraduje...


    2000 mailů nikde

    28.10.2008 15:06 | jak jsem pochodil a nepochodil | Anketa | Přečteno: 1895× | Komentářů: 11, poslední 29. 10. 2008 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Tak jsem otevřel Kmail (verze 1.10.1 za použití offline IMAP) a koukám a nestačím se divit. Něco není v pořádku. Proč vidím maily z dneška a za nimi maily roky staré? Filtry žádné, posuvník krátký, číslo vedle složky říká 200 položek (včera jich tam bylo 2200).


    Výkřiky: Trápení s intel drivery

    17.8.2008 09:34 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 1953× | Komentářů: 26, poslední 30. 8. 2008 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Vlastním TP R61i s integrovanou kartou X3100, jenže drivery jsou naprosto o ničem...


    Mé novinky

    10.1.2008 14:10 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 1029× | Komentářů: 2, poslední 10. 1. 2008 | Hodnocení: 21 % (19 hlasů)

    Byl jsem reklamovat notebook, na spodním obalu na švu DVD mechaniky a přední části (tam kde je disk) vznikla prasklina. Reklamace proběhla rychle - v pátek jsem to donesl do Českého servisu (v Brně), ve středu to bylo opraveno.

    Compiz Nvidia

    27.4.2007 19:00 | jak jsem pochodil a nepochodil | Komentářů: 6, poslední 28. 4. 2007 | Hodnocení: 11 % (9 hlasů)

    Pravděpodobnost vyřešení je značné záporno... Nainstaloval jsem compiz 0.5.0, fajn hračička, rychlé, "použitelné" . Jenže mám problém...

    Nastartování proběhne vpořádku, běh taky. Přepnuli však do konzole ALT+F1 a zpět tak vidím černou obrazovku s čtverčkem původního obrazu pro prvním místem kurzoru. Kurzorem můžu hýbat a taky se mění podle například textových políček za ním. Jenže obrazovka je černá... klávesnice nefunguje CTRL+ALT+BACKSPACE nefuguje...

    Problém jsem pozoroval i u Berylu verze 0.1.4 0.2.0 a compizu 0.3.6

    Jediné co mám je hláška v konzoli nahozeného compiz-start:

    
    compiz: pixmap 0x10002f2 can't be bound to texture
    compiz: Couldn't bind redirected window 0x1400029 to texture
    

    neustále se opakuje

    Nenapadá vás něco

    UPDATE: Stačí vypnout Sync to blank (nebo jak se to jmenuje) ;)


    Linux schedulery

    24.4.2007 21:23 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 1391× | Komentářů: 7, poslední 25. 4. 2007 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    No krátce jsem se pozastavil nad článkem o CFS scheduleru na rootovi. No a tak si říkám, mám dvacet minut... proč ho nevyzkoušet.

    Sosnu kernel 2.6.20 patch na 2.6.21-rc7 a samotný CFS patch verze 5. Samotný scheduler je Completely Fair Scheduler – naprosto spravedlivý plánovač.

    No patchování, kompilace a instalace jádra se obešla bez větších incidentů až na zjiśtění, že nvidia driver prostě musíte pokaždé reinstalovat pro každé jádro po každém startu. Nic praktického...

    Já jsem pružnost systému testoval tak: pustit normální systém s X. Pustit hudbu (MP3) a konzoli s 16 tabama. V prvním jsem spustil top a na dalších 15 program sh super_pi 20 (1 Milion desetiných míst).


    Gpg klíče v Kmailu

    29.12.2006 23:42 | jak jsem pochodil a nepochodil | Výběrový blog | Přečteno: 1272× | Komentářů: 18, poslední 3. 1. 2007 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Všude říkají jak je to snadný a přeci není.


    Ach jo, ovladače.

    25.12.2006 21:48 | jak jsem pochodil a nepochodil | Komentářů: 9, poslední 29. 12. 2006 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Tentokrát ne v aboslutně černém. Přibyla mi tiskárna Xerox Phaser 3117. Která hlásá, že má ovladače pro linux... Jenže to by přece nebylo tak jednoduchý.
    Nainstaluji. Co vidím při tisku testovací stránky? Nic. Dioda na tiskárně ani nezabliká (tzn. to znamená, že příjmá data.). Ovladač je generován cups 1.0 (ppd soubor) a pro cups 1.1 přičemž mám verzi 1.2.6. Usilovně jsem se s tím mořil. Ráno vyzkoušel ubuntu 6.06 tam CUPS nejel prozměnu vůbec. V kubuntu to bylo lepší, ale furt stejnej problém. Pak jsem při googlování narazil na SPL II language což mě nakonec dovedlo k zbrusu novému ovladači splix. Ze kterého mi fungovali ovladače pro Samsung ML-2010 a ML-2550 s tím, že další jsem netestoval.
    Cesta je to dobrá. Leč na dlouhou trať. Je vidět, že i samsung i Xerox už o linuxu vědí. Jen úsilí...


    SuSE 10.2

    9.12.2006 22:07 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 2808× | Komentářů: 20, poslední 11. 12. 2006 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    V pátek jsem ve škole (v hodině INF) sosnul SuSE 10.2 (za 6 minut), vypálil a během víkendu dvakrát naistaloval. Sám nevím, jestli to má být recenze nebo jen shrnutí dvou mých instalací.

    DOPSÁNO

    Přesměrování příkazů

    1.10.2006 10:12 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 1058× | Komentářů: 13, poslední 1. 10. 2006 | Hodnocení: 22 % (9 hlasů)

    Mám jistý dotaz, ale dávat ho do fóra se mi nechce.


    slabší stroj, Cinelerra

    29.9.2006 18:27 | jak jsem pochodil a nepochodil | Přečteno: 26510× | Komentářů: 37, poslední 13. 11. 2006

    Mám slabši stroj:
    Celeron 1,7 Ghz (128 cache)
    DDR-I 256 MB RAM (266 Mhz)
    DISK 60 GB IDE GF NVIDIA FX 5200

    Nedávno se mi podařilo dosáhnout zkompilované cinelerry s minimem padu (). Ale když přehrávám v něm video přibližně 1 MB/s tak
    * Hraje zpomalaně obraz a zvuk je v pořádku (zapnutá volba Play Every frame)
    * Hraje trhaně, spotřeba CPU je přbližně 75 % (55% cinelerra 20% Xorg a Copmosite) paměti (100%; swap - viz komentáře (not yet ))


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.