Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »stunnel
, gqview
, apcupsd
a vlan
a musel jsem je stáhnout ze síťového repository. Takže doufám, že k nám dorazí i krabicové verze s dvouvrstvým DVD, tam by mělo být všechno.
Já jsem vlastně upgrade zkoušel jen jednou a trval na můj vkus moc dlouho (i když 20 hodin určitě ne). Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju, teď jsem prostě instaloval 10.2 místo 9.3. Má to své výhody, už se mi jednou stalo, že sotva jsem začal s instalací nové verze, ozval se zákazník s něčím naléhavým, takže jsem ocenil, že se mám okamžitě k čemu vrátit.
A musim se priznat, ze me trosku prekvapilo, ze minimalni instalace v textovem modu (kterou jsem asi poustela prvne v zivote) ma 800 MB a obsahuje baliky opravdu prekvapive.
Jestli si dobře vzpomínám, mne naopak zaujalo, že se tahle varianta v 10.2 už nejmenuje minimální instalace, ale nějak jako textový režim… :-)
Večer začne teprve ta správná legrace, zkusím se podívat, co je za nová překvapení v automatické instalaci. Snad tam nebude nic horšího než v 10.1, kde mne trochu zaskočilo, že přidat si vlastní selection je najednou hodně netriviální operace - je potřeba přegenerovat content
, podepsat ho vlastním klíčem a přidat ten klíč do initrd.
Ja robim nieco podobne - pred upgrade skopirujem komplet / na novu partition, spravim upgrade, napisem nieco do bugzilly, spravim novu instalaciu a z kopie povodnej particie si stiahnem konfiguraky ;)Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju,
kryptovanýEvidentně byla má snaha v jednom z tvých minulých výkrošců (= zápisků) zcela zbytečná.
Takže to není jenom přílišná volnost v použití českého jazyka? Tipoval jsem, že kryptovaná = šifrovaná relativních = relevantních logická = ta CD, která jsem si zdarma objednal, budou mít konečně využití Ale dost možná se má za těmi slovy skrývat něco úplně jiného, těžko říct. Zlatej USÁMAs tím relativně máte pravdu,![]()
1) Fonty - hnusné (od velikosti 10 dolů), nutno naimportovat windows fonty a ani pak to není ideální.
2) Pomalost - neskutečně pomalé se jeví některé programy - zejména odezva gui v prohlížečích firefox a opera. Přitom ve windows na tom samém počítači není problém. Pročetl jsem pár rad co s tím - odstranil beagle, zenworks, povypínal nepotřebné služby, ale stále je to dost pomalé, nevím co s tím. Ještě zkusím překomplilovat jádro s minimem modulů a dalších hovadin. Ale nějak už nevěřím tomu, že to něčemu pomůže.
3) Yast - něco neohrabanějšího a pomalejšího jsem v životě neviděl, zpočátku jsem myslel, že je jen nějaká
chyba v tom gui, ale textová verze není o nic lepší.
Tiskni
Sdílej: