Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
stunnel
, gqview
, apcupsd
a vlan
a musel jsem je stáhnout ze síťového repository. Takže doufám, že k nám dorazí i krabicové verze s dvouvrstvým DVD, tam by mělo být všechno.
Já jsem vlastně upgrade zkoušel jen jednou a trval na můj vkus moc dlouho (i když 20 hodin určitě ne). Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju, teď jsem prostě instaloval 10.2 místo 9.3. Má to své výhody, už se mi jednou stalo, že sotva jsem začal s instalací nové verze, ozval se zákazník s něčím naléhavým, takže jsem ocenil, že se mám okamžitě k čemu vrátit.
A musim se priznat, ze me trosku prekvapilo, ze minimalni instalace v textovem modu (kterou jsem asi poustela prvne v zivote) ma 800 MB a obsahuje baliky opravdu prekvapive.
Jestli si dobře vzpomínám, mne naopak zaujalo, že se tahle varianta v 10.2 už nejmenuje minimální instalace, ale nějak jako textový režim… :-)
Večer začne teprve ta správná legrace, zkusím se podívat, co je za nová překvapení v automatické instalaci. Snad tam nebude nic horšího než v 10.1, kde mne trochu zaskočilo, že přidat si vlastní selection je najednou hodně netriviální operace - je potřeba přegenerovat content
, podepsat ho vlastním klíčem a přidat ten klíč do initrd.
Ja robim nieco podobne - pred upgrade skopirujem komplet / na novu partition, spravim upgrade, napisem nieco do bugzilly, spravim novu instalaciu a z kopie povodnej particie si stiahnem konfiguraky ;)Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju,
kryptovanýEvidentně byla má snaha v jednom z tvých minulých výkrošců (= zápisků) zcela zbytečná.
Takže to není jenom přílišná volnost v použití českého jazyka? Tipoval jsem, že kryptovaná = šifrovaná relativních = relevantních logická = ta CD, která jsem si zdarma objednal, budou mít konečně využití Ale dost možná se má za těmi slovy skrývat něco úplně jiného, těžko říct. Zlatej USÁMAs tím relativně máte pravdu,![]()
1) Fonty - hnusné (od velikosti 10 dolů), nutno naimportovat windows fonty a ani pak to není ideální.
2) Pomalost - neskutečně pomalé se jeví některé programy - zejména odezva gui v prohlížečích firefox a opera. Přitom ve windows na tom samém počítači není problém. Pročetl jsem pár rad co s tím - odstranil beagle, zenworks, povypínal nepotřebné služby, ale stále je to dost pomalé, nevím co s tím. Ještě zkusím překomplilovat jádro s minimem modulů a dalších hovadin. Ale nějak už nevěřím tomu, že to něčemu pomůže.
3) Yast - něco neohrabanějšího a pomalejšího jsem v životě neviděl, zpočátku jsem myslel, že je jen nějaká
chyba v tom gui, ale textová verze není o nic lepší.
Tiskni
Sdílej: