Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
stunnel
, gqview
, apcupsd
a vlan
a musel jsem je stáhnout ze síťového repository. Takže doufám, že k nám dorazí i krabicové verze s dvouvrstvým DVD, tam by mělo být všechno.
Já jsem vlastně upgrade zkoušel jen jednou a trval na můj vkus moc dlouho (i když 20 hodin určitě ne). Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju, teď jsem prostě instaloval 10.2 místo 9.3. Má to své výhody, už se mi jednou stalo, že sotva jsem začal s instalací nové verze, ozval se zákazník s něčím naléhavým, takže jsem ocenil, že se mám okamžitě k čemu vrátit.
A musim se priznat, ze me trosku prekvapilo, ze minimalni instalace v textovem modu (kterou jsem asi poustela prvne v zivote) ma 800 MB a obsahuje baliky opravdu prekvapive.
Jestli si dobře vzpomínám, mne naopak zaujalo, že se tahle varianta v 10.2 už nejmenuje minimální instalace, ale nějak jako textový režim… :-)
Večer začne teprve ta správná legrace, zkusím se podívat, co je za nová překvapení v automatické instalaci. Snad tam nebude nic horšího než v 10.1, kde mne trochu zaskočilo, že přidat si vlastní selection je najednou hodně netriviální operace - je potřeba přegenerovat content
, podepsat ho vlastním klíčem a přidat ten klíč do initrd.
Ja robim nieco podobne - pred upgrade skopirujem komplet / na novu partition, spravim upgrade, napisem nieco do bugzilly, spravim novu instalaciu a z kopie povodnej particie si stiahnem konfiguraky ;)Od té doby vždy provádím novou instalaci do sousední partition - vlastně mám tři, mezi kterými se stěhuju,
kryptovanýEvidentně byla má snaha v jednom z tvých minulých výkrošců (= zápisků) zcela zbytečná.
Takže to není jenom přílišná volnost v použití českého jazyka? Tipoval jsem, že kryptovaná = šifrovaná relativních = relevantních logická = ta CD, která jsem si zdarma objednal, budou mít konečně využití Ale dost možná se má za těmi slovy skrývat něco úplně jiného, těžko říct. Zlatej USÁMAs tím relativně máte pravdu,![]()
1) Fonty - hnusné (od velikosti 10 dolů), nutno naimportovat windows fonty a ani pak to není ideální.
2) Pomalost - neskutečně pomalé se jeví některé programy - zejména odezva gui v prohlížečích firefox a opera. Přitom ve windows na tom samém počítači není problém. Pročetl jsem pár rad co s tím - odstranil beagle, zenworks, povypínal nepotřebné služby, ale stále je to dost pomalé, nevím co s tím. Ještě zkusím překomplilovat jádro s minimem modulů a dalších hovadin. Ale nějak už nevěřím tomu, že to něčemu pomůže.
3) Yast - něco neohrabanějšího a pomalejšího jsem v životě neviděl, zpočátku jsem myslel, že je jen nějaká
chyba v tom gui, ale textová verze není o nic lepší.
Tiskni
Sdílej: