Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Jednoho dne už se zdál starý domácí (rodinný) počítač příliš pomalý na nějakou slušnější práci (převod videí na dvd) a tak se rozhodlo, že se počítač trochu upgraduje...
Objednal jsem tedy v alfacompu a čekal a v pátek v 15 hodin myslel, že do víkendu nepříjde , přišel, jen to s ním nebylo tak snadný.
Rozhodli jsme se použít starou, stále dobře a stylově vypadající šasi současného počítače, vykuchali ho, namontovali základní desku. Zakrytovali a zjistili, letmým pohledem zezadu jsme zjistili, že zadní panel na konektory nevypadá, jak by měl. Některé plíšky se zařezávaly do konektorů.
Následovalo tedy odkrytování, odšroubování desky a napravení problému. Tentokrát jsme počítač už nezakrytovávali a stejně nefungoval, respektivě fungoval, ale pouze v leže a jen někdy!
Začali jsme tedy s taťkou hledat příčinu, nejdřív jsme manipulovali s dráty uvnitř šasi, hledali potenciálně odizolované vodiče, avšak tady bylo vše v pořádku. Zkusili jsme tedy povolit/dotáhnout šroubky základní desky a stále nic.
Po dalším laborování jsme objevili problém u napájecího konektoru na základní desce. Tady už jsem musel rozdělat svůj počítač, abych otestoval zda je to deskou nebo zdrojem.
Samotné propojování dvou počítačů bez odmontování zdroje (jsem líný) vypadalo značně komicky - asi jak siamská dvojčata
Problém byl způsoben zdrojem (alespoň doufám), protože po celou dobu zapojení na můj zdroj ani jednou neškytl, byť jsem s ním dělal poměrně psí kusy.
Každopádně z toho plyne, že je u nás doma počítač přebytečný a nabízím tady komponenty.
Tiskni
Sdílej:
Zdroj se tím očividně nechlubí (nenašel jsem žádnou nálepku)
Dá se to najít podle FCC ID.
Hmm, když se to podívám pořádně, tak je tam titěrné logo s jménem Eurocase
Naposledy, když jsem pod linuxem zkoušel Tv-out tak nefungoval.
Jednou tak neco delam na pocitaci a najednou zvuk jako kdyby z velke vysky spadla mince na plech. Docela rana. Hledam po cele mistnosti jako blazen protoze zdroj zvuku byl urcite v mistnosti. Po chvili jsem to vzdal. Najednou uplne stejny zvuk. Hledal jsem jeste dele ale porad nic. Rikal jsem si, ze zvukove halucinace to neni tak spatne a da se s tim zit Po nekolika hodinach jsem pocitac vypnul.
Rano se uz nedal zapnout. Poprve problikla ledka na case podruhe uz ani to. Po rozebrani pocitace jsem zjistil, ze ve zdroji volne litaji 2 pouzdra od elektrolytickeho kondenzatoru. Odnesla to deska a oba disky (to jen tak jako podotknuti tem, kteri si mysli, ze RAID1 muze nahradit zalohovani).
Ponauceni z cele story? Budto ze pocitac je take clovek a tudiz se nema vypinat nebo ze zdroje EuroCase se neoplati pouzivat ani za line interactive UPS pri tretinovem zatizeni oproti maximalnimu. Neco z toho si vyberte.
Zdroje EuroCase s hodí tak akorát vyhodit. Stačí si projít sekci zdrojů jakýhokoliv PC fóra. Nebo taky statistiky poruchovosti v e-shopech (CZC, softcom).
CZC uvadi u vetsiy produktu poruchovost v % viz treba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34200 15% u 500W zdroje coz je naprosto priserna hodnota. Je treba ale pocitat s tim, ze realna poruchovost je vyssi. Zejmena treba u disku realnou poruchovost zjistis az 3 roky pote co se dany model prestane prodavat. Prikladem budiz treba tento 1TB model od Seagate http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46906 udavana poruchovost je 8.7% ale je treba si uvedomit, ze prumerne stari toho disku bude mene nez jeden rok (zacal se prodavat pred rokem a pul ale teprve v 2008 to nabylo vetsich obejmu protoze klesla cena). Realna poruchovost v zarucni dobe je tedy dle meho odhadu 27%. Kruta realita.
Taky musíš počítat stím, že spousta lidí ho radši vyhodí, než aby ho reklamovala...