Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mám slabši stroj:
Celeron 1,7 Ghz (128 cache)
DDR-I 256 MB RAM (266 Mhz)
DISK 60 GB IDE
GF NVIDIA FX 5200
Nedávno se mi podařilo dosáhnout zkompilované cinelerry s minimem padu (). Ale když přehrávám v něm video přibližně 1 MB/s tak
* Hraje zpomalaně obraz a zvuk je v pořádku (zapnutá volba Play Every frame)
* Hraje trhaně, spotřeba CPU je přbližně 75 % (55% cinelerra 20% Xorg a Copmosite) paměti (100%; swap - viz komentáře (not yet ))
Vypadáto z toho že tento počítač na střih videa, jaktaž stačit bude (a dlouhé renderování přežiju) rád bych našel slabé místo které bych mohl vyměnit:
* Pomalá propustnost HDD-> (vždyť 10 MB/s by na tak malý dat. mělo stačit)
* Malá pamět (hodně swapování)
* Pomalá paměť
* Další
budu vděčný za vaše zkušenosti s cinelerrou a taky za napady na zjisteni slabych mist. :)))
Temer vyreseno:
Pod X s (fluxboxem) bez composite. (Stabilní ovladače od NVIDIE)
to jede temer krasně. Když použiju every frame tak jo jaktakž jde. Pokud ne je vidět trhanost jen místy. Ještě mrknu na to swapování, mám víc disků tak stím by se dalo něco udělat.
64 Bit PC není v dohledu....
Při přehrávání videa je CPU vytižen na 75% (z toho X 15 procent a cinelerra ten zbytek)
Díky za reakce!
Tiskni
Sdílej:
Jeste par tipu od kamarada.
[06:57:01 PM] quentar: i vyrboci cinelery doporucuji 64bit stroje , moc 32bitovychh preomenych nepouzivaji ... moment. to s tou ramkou je vtip ?? no budiz kdyz bude jen blackbox a zadne slozite kdecka jo ale s composite to je vtip ,co ?
[06:57:56 PM] quentar: cinelerra 2.1 umi vyuzit i opengl 2.0 efekty -ze to urychli graficka karta, ale nvidia 5200 bohuze jeste ne, skoda ze nema gf 6600 , i kdyz s timhle strojem by se to taky nemuselo projevit
A na tom si ani nezahraješ hry naplno. Všichni známe např. Oblivion a jeho monstrózní nároky :)Huh, zase jeden takovej
Trochu bych to upravil
Průměrný herní PC je v dnešní době A64 3000+ 512MB 200GB GF6600 128MB.
Protože pokud nehraješ hry (nestřiháš video, nemodeluješ 3d scény, nepočítáš pí na bilión destiných míst) tak ti je opravdu takovej výkon k hovnu.
Jinak k 3GHz 512MB ramky mi přijde jako vtip.
Tak to mě fakt pobaviloNormální mašina rozhodně ne, už docela solidně zastaralá. A já si myslel, že můj Celeron 366MHz je normální mašina