Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Včera mě opustila baterka, což byl, spolu s už třikrát "opravovaným" ložiskem větráčku, další důvod pořídit si něco nového.
Nicméně zbytek notebooku mně přijde docela pohodě, takže zde zkusím zde nabídnout.
Jde přesně o tento typ notebooku: Lenovo Thinkpad R61i 7650-8BG (7PETB0WW) se stáří: 3 roky 3 měsíců.
K předání v Brně nebo na balíkem české pošty. Cena dohodou.
EDIT: Prodáno
Jednoho krásného dne (dneska), jsem si řekl, že si zapnu notebook.
A jediné co vidím než se vypne je hláška "Fan error".
Nechte toho, tyhle generalizace nemají smysl, s argumentací mnohých bychom za chvíli mohli obhajovat myšlenku, že co Čech to idiot.
Tak po více jak týdnu vyplnilo anketu přesně 200 lidí. Tady jsou výsledky.
Včera jsem objevil google formuláře a tak jsem udělal anketu, jejíž podobu nosím v hlavě už nějaký ten pátek.
Následujte prosím následující link http://spreadsheets.google.com/viewform?key=pY1NfO_bNSZxm-iTfUAS-dQ
Výsledky samozřejmě zveřejním, opět zde.
Tak mě napadla anketa, nevím jestli po přečtení článku tady na serveru nebo jen tak spontálně.
Asi takovou změnu jsem provedl před měsícem a půl. Změnil jsem distribuci, ze svého oblíbeného Gentoo na OpenSuSE. Vyzkoušel jsem v průběhu času (cca 4 roky) většinu distribucí a jen tyto dvě mě oslovily.
Vydání Kdenlive verze 0.6 pro KDE 3.5 už se nedočkáme, za to verze 0.7 pro KDE4 by měla vyjít okolo 25. října (beta1 je plánovaná na 6. října) a já se konečně dostal k tomu, aby si to zkompiloval a zkusil jak to vypadá.
Po malém sporu s kamarádem ohledně rychlosti našich koní (počítačů samozřejmě) jsme se rozhodli přikročit k testu...
V pátek jsme měřili sigma max, s nití. Údaje jsou přiloženy v obrázku, dle profesora by to mělo vyjít kolem 30 kPa, jenže ono 0,32 MPa je trochu rozdíl - jenže ať to kontroluju sebevíc nemůžu najít chybu...
Průměr nitě jsme měřili pomocí makroměřidla s jednotkami "setiny milimetrů" - profesor naměřil 0,11 mm a na tabuli se dobral k výsledku 30kPa, já to teď s jeho veličinami taky zkusil, jenže potom by síla musela být 0,001 N - což je blbost... Sílu přetržení jsme měřili pomocí siloměru který držel spolužák a já tahal za nit (nepřetrhla se u uvázání ale vprostřed).
UPDATE: Znovu jsem to pozměřoval a výsledek vypadá tak jak vypadá... Vše vypadá OK, tak to v úterý odevzdám. Díky všem za pomoc (výsledek je přiložen v druhém obrázku).
Upravil jsem styl z http://postavsipc.wz.cz/abcl_styl/abcl.css (červený text v citacích => světlejší (u mě nebyl naprosto vidět), nastavena barva pozadí u té cesty (AbcLinuxu:/Blogy/Tartar)...
Vzhled najdete na http://www.repli2dev.ic.cz/abcl/abcl.css
Screenshot přiložen
Tak se mi dostal do rukou počítač s laickou diagnózou "Prostě nejde zapnout"...
Jako první jsem ověřil spojení tlačítka na bedně s základovkou... dost nešikovně se mi ho podařilo vytrhnout. Otevřel jsem tedy manuál, popsáno hezky, jen chybí popis co je + a - (tak jsem intuitivně označil šipečku za + a zapojil)
...že kapka nemá takový tvar jak nám ukazovali ve večerníčcích, ale že je to velmi mírně zploštělá kulička?
Tak jsem nastoupil do šaliny, sedl si na volné místo, nade mě si stoupne člověk, někde jsem ho viděl, po chvilce mi to hned dochází, včera při kontrole jízdenek.
Jako poslední předními dveřmi nastupuje mladá paní, vytahuje lístek, řidič zavírá dveře. Paní strká lístek do označovače, v tu samou chvíli se revizoroz přiloží ruku ke cvikači (vypne jej) a ukazuje paní odznak...
Paní se snažila si cviknout hned po nástupu do šaliny, ale i přes to pokutě neunikla!
Jaksi mi příjde, že takovéto zhovadilé chování revizora není v pořádu, využívat svého postavení k tupé buzeraci normálních lidí.
Seděl jsem metr od nich, chtělo se mi křičet, tohle PROSTĚ NENÍ NORMÁlNÍ.
Tak jsem "neměl" co dělat ;)... (ono ty vypadá, že nemám(e) co dělat pořád). Tak jsem napsal BASH script (to je účel). Sice musíte nejdříve vygenerovat seznam všech písniček a pak vám je vesele a náhodně přehrává v mpg321. Přeskakování CTRL+C, ukončení zběsilé CTRL+C. Doufám že vám vůbec nepomohl a že mě hned usadíte, že ten patřičný přehrávač co používáte to zajisté umí. :DDD
Rok stará LG GSA-4163B. Originální (nikoliv bulk). Zřejmě odchází do věčných lovišt. Na podzim jsem vypalovat 10 médií, různými rychlostmi na různá média... Teď se ovšem začíná objevovat problém. Na některých mechanikách to prostě nefunguje, přibližné 50% mechanik prostě zahlásí CRC error. Linux vypíš v dmesg zmatená hlášení.
Tehnle víkend zkazila 3 média (výjmečně TDK, zase různé rychlosti), ale další 1 se podařilo, zcela bezproblémů...