abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápisy v kategorii bla

    Prodej orgánů (Thinkpad R61i)

    14.12.2010 12:22 | bla | Komentářů: 36, poslední 28. 1. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Včera mě opustila baterka, což byl, spolu s už třikrát "opravovaným" ložiskem větráčku, další důvod pořídit si něco nového.

    Nicméně zbytek notebooku mně přijde docela pohodě, takže zde zkusím zde nabídnout.

    Jde přesně o tento typ notebooku: Lenovo Thinkpad R61i 7650-8BG (7PETB0WW) se stáří: 3 roky 3 měsíců.

    1. Display - 15.4 palcový, 1280x800, odštíplý kousek plastu (3 cm) na pravé straně rámečku), lampička, anténa wifi
    2. Klávesnice - darmo mluvit, prostě klasika, opotřebovaná čepička trackpointu.
    3. 2 GB DDR2 RAM 667 MHz neoriginální
    4. 512 MB DDR2 RAM 667 MHz originální
    5. Wifi Intel PRO/Wireless 3945ABG
    6. HDD HITACHI HTS54161 120 GB
    7. DVD-RW HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N
    8. Základní deska: PM965/GM965/GL960 s integrovanou grafikou, LAN, audiem
    9. CPU: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5250 @ 1.50GHz
    10. Chlazení: (Heatsink - vadný větráček, pouze pokud víte jak spravit)

    K předání v Brně nebo na balíkem české pošty. Cena dohodou.

     

    EDIT:  Prodáno


    Thinkpad - Fan error

    5.3.2010 15:02 | bla | Přečteno: 11972× | Komentářů: 35, poslední 25. 8. 2013 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Jednoho krásného dne (dneska), jsem si řekl, že si zapnu notebook.
    A jediné co vidím než se vypne je hláška "Fan error".


    Programování = Dlouhé vlasy = Metal = Linux = Asociálnost

    23.12.2009 10:12 | bla | Přečteno: 1540× | Komentářů: 18, poslední 25. 12. 2009 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    Nechte toho, tyhle generalizace nemají smysl, s argumentací mnohých bychom za chvíli mohli obhajovat myšlenku, že co Čech to idiot.


    Výsledky ankety Četli jste

    23.12.2008 10:14 | bla | Přečteno: 1493× | Komentářů: 45, poslední 26. 12. 2008 | Hodnocení: 44 % (9 hlasů)

    Tak po více jak týdnu vyplnilo anketu přesně 200 lidí. Tady jsou výsledky.


    Četli jste?

    15.12.2008 16:46 | bla | Komentářů: 248, poslední 3. 1. 2009 | Hodnocení: 12 % (17 hlasů)

    Včera jsem objevil google formuláře a tak jsem udělal anketu, jejíž podobu nosím v hlavě už nějaký ten pátek.

    Následujte prosím následující link http://spreadsheets.google.com/viewform?key=pY1NfO_bNSZxm-iTfUAS-dQ

    Výsledky samozřejmě zveřejním, opět zde.


    Anketa

    4.11.2008 16:17 | bla | Anketa | Komentářů: 23, poslední 15. 12. 2008 | Hodnocení: 12 % (25 hlasů)

    Tak mě napadla anketa, nevím jestli po přečtení článku tady na serveru nebo jen tak spontálně.


    Jako ze sibiře na saharu

    26.10.2008 22:14 | bla | Výběrový blog | Přečteno: 1510× | Komentářů: 11, poslední 31. 10. 2008 | Hodnocení: 38 % (8 hlasů)

    Asi takovou změnu jsem provedl před měsícem a půl. Změnil jsem distribuci, ze svého oblíbeného Gentoo na OpenSuSE. Vyzkoušel jsem v průběhu času (cca 4 roky) většinu distribucí a jen tyto dvě mě oslovily.


    Kdenlive verze 0.7 se blíží

    5.10.2008 21:13 | bla | Přečteno: 1093× | Komentářů: 5, poslední 6. 10. 2008 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Vydání Kdenlive verze 0.6 pro KDE 3.5 už se nedočkáme, za to verze 0.7 pro KDE4 by měla vyjít okolo 25. října (beta1 je plánovaná na 6. října) a já se konečně dostal k tomu, aby si to zkompiloval a zkusil jak to vypadá.


    Mencoder - rychlost 3 různých CPU

    25.7.2008 20:14 | bla | Přečteno: 1671× | Komentářů: 34, poslední 26. 7. 2008 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Po malém sporu s kamarádem ohledně rychlosti našich koní (počítačů samozřejmě) jsme se rozhodli přikročit k testu...


    Palm Vx - rok výroby 1999, vysloužilec?

    4.3.2008 16:40 | bla | Přečteno: 2243× | Komentářů: 21, poslední 7. 3. 2008 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dostalo se mi do ruk stařičké zařízení (i když měl jsem v ruce věci (počítačové) starší než jsem já sám - například notebook vyrobený v lednu 1990) Palm Vx - handheld počítač.

    V tomto zápisku popíšu programy a postup jakým ho používám já ;)

    JVC HDD kamery a Kdenlive

    18.2.2008 17:37 | bla | Přečteno: 1718× | Komentářů: 9, poslední 14. 3. 2008 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Možná jste postřehli, že jsem se párkrát snažil vyřešit problém týkající se Kdenlive a JVC hardiskové kamery.

    Problém spočívá v tom, že standard pro DV kamery a obecného DV se liší v prvním půlpoli (půlsnímku). Moje kamera má lichý první, páskové DV kamery mají sudý první...

    Vyrenderované video na pc vypadá OK, na televizi (jedno kde) vypadá stroboskopicky a po chvilce sledování se vám začne dělat nevolno.

    Integrace KDE 3.5 aplikací spouštěných pod KDE 4.X

    27.1.2008 16:46 | bla | Výběrový blog | Komentářů: 1, poslední 28. 1. 2008 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Používám KDE 4, ne všechny aplikace pod něj jsou, takže některé aplikace jako amarok a krusader (amarok 2 je opravdu nepoužitelný) spouštím z instalace KDE 3.5 - bohužel do sebe jaksi nezapadají...

    První část řešení je jednoduchá - QtCurve - mám sestavenou verzi pro KDE 3.5 a samostatně i pro 4.X. Druhá věc co vás praští do očí budou barvy... v nové verzi KDE se uložení barev změnilo, takže sice vzhled očíhne, ale barvy zůstávají výchozí...

    Řešení toho malého zádrhelu je na snadě: nejdřív si v KDE 3.5 vytvořte stejné (nebo podobné) barevné schéma a pak v souboru ~/.kde3.5/share/config/kdeglobals najděte sekci General a vykopírujte odsud background, buttonBackground, buttonForeground, selectBackground, selectForeground, alternateBackground.

    Všechny tyto části nakopírujte do sekce General ~/.kde4.0/share/config/kdeglobals

    Po novém spuštění dané aplikace by měli naběhnout správné barvičky ;)

    Pomoc s fyzikálním protokolem

    26.1.2008 12:45 | bla | Komentářů: 9, poslední 27. 1. 2008 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    V pátek jsme měřili sigma max, s nití. Údaje jsou přiloženy v obrázku, dle profesora by to mělo vyjít kolem 30 kPa, jenže ono 0,32 MPa je trochu rozdíl - jenže ať to kontroluju sebevíc nemůžu najít chybu...

    Průměr nitě jsme měřili pomocí makroměřidla s jednotkami "setiny milimetrů" - profesor naměřil 0,11 mm a na tabuli se dobral k výsledku 30kPa, já to teď s jeho veličinami taky zkusil, jenže potom by síla musela být 0,001 N - což je blbost... Sílu přetržení jsme měřili pomocí siloměru který držel spolužák a já tahal za nit (nepřetrhla se u uvázání ale vprostřed).

    UPDATE: Znovu jsem to pozměřoval a výsledek vypadá tak jak vypadá... Vše vypadá OK, tak to v úterý odevzdám. Díky všem za pomoc (výsledek je přiložen v druhém obrázku).


    Tmavý vzhled

    19.1.2008 15:24 | bla | Komentářů: 9, poslední 19. 1. 2008 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Upravil jsem styl z http://postavsipc.wz.cz/abcl_styl/abcl.css (červený text v citacích => světlejší (u mě nebyl naprosto vidět), nastavena barva pozadí u té cesty (AbcLinuxu:/Blogy/Tartar)...

    Vzhled najdete na http://www.repli2dev.ic.cz/abcl/abcl.css
    Screenshot přiložen


    Jaký používáte plánovač?

    3.12.2007 19:16 | bla | Přečteno: 1663× | Komentářů: 34, poslední 5. 12. 2007 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tentokrát nebude řeč o jaderném plánovači ;)

    nForce3

    26.11.2007 19:34 | bla | Přečteno: 1055× | Komentářů: 14, poslední 27. 11. 2007 | Hodnocení: 14 % (7 hlasů)

    Tak se mi dostal do rukou počítač s laickou diagnózou "Prostě nejde zapnout"...

    Jako první jsem ověřil spojení tlačítka na bedně s základovkou... dost nešikovně se mi ho podařilo vytrhnout. Otevřel jsem tedy manuál, popsáno hezky, jen chybí popis co je + a - (tak jsem intuitivně označil šipečku za + a zapojil)


    Věděli jste,...

    14.11.2007 21:56 | bla | Přečteno: 1774× | Komentářů: 41, poslední 16. 11. 2007 | Hodnocení: 84 % (19 hlasů)

    ...že kapka nemá takový tvar jak nám ukazovali ve večerníčcích, ale že je to velmi mírně zploštělá kulička?


    (někteří) revizoři jsou svině

    12.9.2007 15:54 | bla | Komentářů: 62, poslední 23. 9. 2009 | Hodnocení: 80 % (15 hlasů)

    Tak jsem nastoupil do šaliny, sedl si na volné místo, nade mě si stoupne člověk, někde jsem ho viděl, po chvilce mi to hned dochází, včera při kontrole jízdenek.

    Jako poslední předními dveřmi nastupuje mladá paní, vytahuje lístek, řidič zavírá dveře. Paní strká lístek do označovače, v tu samou chvíli se revizoroz přiloží ruku ke cvikači (vypne jej) a ukazuje paní odznak...

    Paní se snažila si cviknout hned po nástupu do šaliny, ale i přes to pokutě neunikla!

    Jaksi mi příjde, že takovéto zhovadilé chování revizora není v pořádu, využívat svého postavení k tupé buzeraci normálních lidí.

    Seděl jsem metr od nich, chtělo se mi křičet, tohle PROSTĚ NENÍ NORMÁlNÍ.


    Hlody ze školy (2)

    29.3.2007 21:29 | bla | Přečteno: 1898× | Komentářů: 35, poslední 31. 3. 2007 | Hodnocení: 33 % (15 hlasů)

    Škola je zajímavá!


    Neužitečné scripty -1: Přehrávání náhodných MP3 z bashe

    11.3.2007 22:15 | bla | Přečteno: 1364× | Komentářů: 14, poslední 12. 3. 2007 | Hodnocení: 0 % (2 hlasů)

    Tak jsem "neměl" co dělat ;)... (ono ty vypadá, že nemám(e) co dělat pořád). Tak jsem napsal BASH script (to je účel). Sice musíte nejdříve vygenerovat seznam všech písniček a pak vám je vesele a náhodně přehrává v mpg321. Přeskakování CTRL+C, ukončení zběsilé CTRL+C. Doufám že vám vůbec nepomohl a že mě hned usadíte, že ten patřičný přehrávač co používáte to zajisté umí. :DDD


    LG GSA-4163B

    6.3.2007 17:47 | bla | Komentářů: 29, poslední 13. 3. 2007 | Hodnocení: 15 % (13 hlasů)

    Rok stará LG GSA-4163B. Originální (nikoliv bulk). Zřejmě odchází do věčných lovišt. Na podzim jsem vypalovat 10 médií, různými rychlostmi na různá média... Teď se ovšem začíná objevovat problém. Na některých mechanikách to prostě nefunguje, přibližné 50% mechanik prostě zahlásí CRC error. Linux vypíš v dmesg zmatená hlášení.
    Tehnle víkend zkazila 3 média (výjmečně TDK, zase různé rychlosti), ale další 1 se podařilo, zcela bezproblémů...


    Zase něco absolutně neužitečného

    13.1.2007 09:46 | bla | Přečteno: 1453× | Komentářů: 17, poslední 14. 1. 2007 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Nic než povzdech.


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.