Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
1984 jsem si dal ve trech jazycich pro jistotu :) Autor se trosku netrefil - uz je davno prekonany - zacina to byt mnohem horsi nez v tomto romanu, bohuzel... Farmu zvirat jsem necetl, 451 F jsem videl jako film, ODS jsem volil...
Vzhledem k tomu, že už máš obrázky v textu, tak zobrazení pod zápiskem není potřeba - jde to vypnout.
Mozne jsou obe, v cestine je ale castejsi antiutopie.
Ja taky pouzivam temer vyhradne "dystopie", protoze "antiutopie" zni divne ... ale myslim, ze jsem se kdysi davno ptal cestinarky a rikala, ze "antiutopie" je cesky spravnejsi nebo neco v tom smyslu.
asi fakt nejsem cech, nikdy jsem "antiutopie" neslysel, dystopie nescetnekratJá jsem na tom úplně opačně.
x
a následně proved -1*x
, než zasahoval 'dovnitř' do toho slova. Ale upřímně je mi to jedno ať si každej používá který se mu líbí...
Na vyvození závislostí mezi daty by to chtělo nějaké ty statistické testy, čas ale dělá své a mám pocit, že už bych si po tom tři čtvrtě roce od absolvování kurzu statistiky ani nevzpomněl jaké...
No vybavuju si matně, že se něco na ZŠ ze statistiky taky bralo, ale to byly v podstatě jen průměry. Na gymplu k tomu pak přidali něco málo z praděpodobnosti a teď na VŠ to byl samý korelační a variační koeficient a chí-kvadrát test a tak.
OMG WTF ROFL PEBKAC L00L N00B stačí se dívat. Poslední graf vpravo. Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČM by bylo lze očekávat podstatně větší čtenost Orwella. Kdyby to nebyl Orwell, ovšem.Na poslednim grafu vpravo je videt, ze napr. oproti ods, sz a snk jsou na tom volici kscm lip. Mozna mas nejakou pokrivenou obrazovku? Efekty Compizu?
Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČMKde cerpas informace? Nejakej link by nebyl? Nebo to sou zase jenom informace jednoho idiota, ze "kazdej vi", "je vsebecne znamo" a pod. ?
Pak tedy nechápu tvou patičku.Nechapu jedinou sovislost. Kde pisu, ze princip opensource je komunisticky??
A ani to „Všechno všem“ neplatí. Když si pro sebe použiju nějaký OSS software pod GPL a doplním ho o hafo funkcí, můžu ho vesele používat i pro své komerční účely a dokud ho nezačnu zároveň šířit, žádné „Všem“ neplatí.Mam pocit, ze takovy jednani je porusenim GPL.
Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
A dobrá, zeptám se jinak. Jaký je rozpor v používání svobodného softwaru a kapitalismem?Kapitalismus je o obirani lidi, o tom, jak nejvic nahrabat. Je mi jedno, jestli to tak ma nebo nema byt, ja to tak citim. Tak jako spousta lidi tady citi, ze komunismus je o necem jinym, nez mel Marx v planu.
(nehledě k tomu, že jednoho komunistu - straníka znám a nemyslím si že by měl problém jít na burzu)No, v kazdym pripade to neni obvykly.
Proč by mělo? Zdrojový kód máte povinnost poskytnout jen tomu, komu poskytujete binárku.Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
Vždyt právě to, že se rozšíří otevřený software a hlavně otevřené formáty dokumentů, konečně umožní hospodářskou soutěž.Nekaž mu radost - je to oblíbené klišé: FLOSS znamená komunismus. Co na tom, že za tím stojí klasický tržní koncept. Jednou to tvrdil MS, tak to musí být pravda...
Co na tom, že za tím stojí klasický tržní konceptCo na tom, ze za open source stoji normalni lidska slusnost, tolerance a respekt k ostatnim. A to teda trh fakt neni.
Tiskni
Sdílej: