Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak po více jak týdnu vyplnilo anketu přesně 200 lidí. Tady jsou výsledky.
Nejprve volební preference účastníků ankety (tedy čtenářů mého blogů):
ČSSD 14 7% ODS 92 46% KSČM 13 6% KDU-ČSL 10 5% SZ 26 13% US 3 1% SNK-EK 7 3% Other 36 18%
Čtenost antiutopického románu 1984:
Ano 133 67% Ne 66 33%
Čtenost antiutopické bajky farma zvířat:
Ano 112 56% Ne 87 44%
Čtenost románu 451°F:
Ano 55 28% Ne 144 72%
Na závěr graf preferencí a přečtení dané knihy:
Anketa je poměrně vyrovnaná, ale defakto žádný kloudný vztah neukazuje, dalekosáhlejší závěry si prosím udělejte sami (věřím, že na to máte, když téměř jediné co se tady řeší jsou konspirační teorie).
Tiskni
Sdílej:
1984 jsem si dal ve trech jazycich pro jistotu :) Autor se trosku netrefil - uz je davno prekonany - zacina to byt mnohem horsi nez v tomto romanu, bohuzel... Farmu zvirat jsem necetl, 451 F jsem videl jako film, ODS jsem volil...
Vzhledem k tomu, že už máš obrázky v textu, tak zobrazení pod zápiskem není potřeba - jde to vypnout.
Mozne jsou obe, v cestine je ale castejsi antiutopie.
Ja taky pouzivam temer vyhradne "dystopie", protoze "antiutopie" zni divne ... ale myslim, ze jsem se kdysi davno ptal cestinarky a rikala, ze "antiutopie" je cesky spravnejsi nebo neco v tom smyslu.
asi fakt nejsem cech, nikdy jsem "antiutopie" neslysel, dystopie nescetnekratJá jsem na tom úplně opačně.
x
a následně proved -1*x
, než zasahoval 'dovnitř' do toho slova. Ale upřímně je mi to jedno ať si každej používá který se mu líbí...
Na vyvození závislostí mezi daty by to chtělo nějaké ty statistické testy, čas ale dělá své a mám pocit, že už bych si po tom tři čtvrtě roce od absolvování kurzu statistiky ani nevzpomněl jaké...
No vybavuju si matně, že se něco na ZŠ ze statistiky taky bralo, ale to byly v podstatě jen průměry. Na gymplu k tomu pak přidali něco málo z praděpodobnosti a teď na VŠ to byl samý korelační a variační koeficient a chí-kvadrát test a tak.
OMG WTF ROFL PEBKAC L00L N00B stačí se dívat. Poslední graf vpravo. Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČM by bylo lze očekávat podstatně větší čtenost Orwella. Kdyby to nebyl Orwell, ovšem.Na poslednim grafu vpravo je videt, ze napr. oproti ods, sz a snk jsou na tom volici kscm lip. Mozna mas nejakou pokrivenou obrazovku? Efekty Compizu?
Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČMKde cerpas informace? Nejakej link by nebyl? Nebo to sou zase jenom informace jednoho idiota, ze "kazdej vi", "je vsebecne znamo" a pod. ?
Pak tedy nechápu tvou patičku.Nechapu jedinou sovislost. Kde pisu, ze princip opensource je komunisticky??
A ani to „Všechno všem“ neplatí. Když si pro sebe použiju nějaký OSS software pod GPL a doplním ho o hafo funkcí, můžu ho vesele používat i pro své komerční účely a dokud ho nezačnu zároveň šířit, žádné „Všem“ neplatí.Mam pocit, ze takovy jednani je porusenim GPL.
Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
A dobrá, zeptám se jinak. Jaký je rozpor v používání svobodného softwaru a kapitalismem?Kapitalismus je o obirani lidi, o tom, jak nejvic nahrabat. Je mi jedno, jestli to tak ma nebo nema byt, ja to tak citim. Tak jako spousta lidi tady citi, ze komunismus je o necem jinym, nez mel Marx v planu.
(nehledě k tomu, že jednoho komunistu - straníka znám a nemyslím si že by měl problém jít na burzu)No, v kazdym pripade to neni obvykly.
Proč by mělo? Zdrojový kód máte povinnost poskytnout jen tomu, komu poskytujete binárku.Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
Vždyt právě to, že se rozšíří otevřený software a hlavně otevřené formáty dokumentů, konečně umožní hospodářskou soutěž.Nekaž mu radost - je to oblíbené klišé: FLOSS znamená komunismus. Co na tom, že za tím stojí klasický tržní koncept. Jednou to tvrdil MS, tak to musí být pravda...
Co na tom, že za tím stojí klasický tržní konceptCo na tom, ze za open source stoji normalni lidska slusnost, tolerance a respekt k ostatnim. A to teda trh fakt neni.