Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak po více jak týdnu vyplnilo anketu přesně 200 lidí. Tady jsou výsledky.
Nejprve volební preference účastníků ankety (tedy čtenářů mého blogů):
ČSSD 14 7% ODS 92 46% KSČM 13 6% KDU-ČSL 10 5% SZ 26 13% US 3 1% SNK-EK 7 3% Other 36 18%
Čtenost antiutopického románu 1984:
Ano 133 67% Ne 66 33%
Čtenost antiutopické bajky farma zvířat:
Ano 112 56% Ne 87 44%
Čtenost románu 451°F:
Ano 55 28% Ne 144 72%
Na závěr graf preferencí a přečtení dané knihy:
Anketa je poměrně vyrovnaná, ale defakto žádný kloudný vztah neukazuje, dalekosáhlejší závěry si prosím udělejte sami (věřím, že na to máte, když téměř jediné co se tady řeší jsou konspirační teorie).
Tiskni
Sdílej:
1984 jsem si dal ve trech jazycich pro jistotu :) Autor se trosku netrefil - uz je davno prekonany - zacina to byt mnohem horsi nez v tomto romanu, bohuzel... Farmu zvirat jsem necetl, 451 F jsem videl jako film, ODS jsem volil...
Vzhledem k tomu, že už máš obrázky v textu, tak zobrazení pod zápiskem není potřeba - jde to vypnout.
Mozne jsou obe, v cestine je ale castejsi antiutopie.
Ja taky pouzivam temer vyhradne "dystopie", protoze "antiutopie" zni divne ... ale myslim, ze jsem se kdysi davno ptal cestinarky a rikala, ze "antiutopie" je cesky spravnejsi nebo neco v tom smyslu.
asi fakt nejsem cech, nikdy jsem "antiutopie" neslysel, dystopie nescetnekratJá jsem na tom úplně opačně.
x
a následně proved -1*x
, než zasahoval 'dovnitř' do toho slova. Ale upřímně je mi to jedno ať si každej používá který se mu líbí...
Na vyvození závislostí mezi daty by to chtělo nějaké ty statistické testy, čas ale dělá své a mám pocit, že už bych si po tom tři čtvrtě roce od absolvování kurzu statistiky ani nevzpomněl jaké...
No vybavuju si matně, že se něco na ZŠ ze statistiky taky bralo, ale to byly v podstatě jen průměry. Na gymplu k tomu pak přidali něco málo z praděpodobnosti a teď na VŠ to byl samý korelační a variační koeficient a chí-kvadrát test a tak.
OMG WTF ROFL PEBKAC L00L N00B stačí se dívat. Poslední graf vpravo. Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČM by bylo lze očekávat podstatně větší čtenost Orwella. Kdyby to nebyl Orwell, ovšem.Na poslednim grafu vpravo je videt, ze napr. oproti ods, sz a snk jsou na tom volici kscm lip. Mozna mas nejakou pokrivenou obrazovku? Efekty Compizu?
Vzhledem k průměrnému věku voličů KSČMKde cerpas informace? Nejakej link by nebyl? Nebo to sou zase jenom informace jednoho idiota, ze "kazdej vi", "je vsebecne znamo" a pod. ?
Pak tedy nechápu tvou patičku.Nechapu jedinou sovislost. Kde pisu, ze princip opensource je komunisticky??
A ani to „Všechno všem“ neplatí. Když si pro sebe použiju nějaký OSS software pod GPL a doplním ho o hafo funkcí, můžu ho vesele používat i pro své komerční účely a dokud ho nezačnu zároveň šířit, žádné „Všem“ neplatí.Mam pocit, ze takovy jednani je porusenim GPL.
Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
A dobrá, zeptám se jinak. Jaký je rozpor v používání svobodného softwaru a kapitalismem?Kapitalismus je o obirani lidi, o tom, jak nejvic nahrabat. Je mi jedno, jestli to tak ma nebo nema byt, ja to tak citim. Tak jako spousta lidi tady citi, ze komunismus je o necem jinym, nez mel Marx v planu.
(nehledě k tomu, že jednoho komunistu - straníka znám a nemyslím si že by měl problém jít na burzu)No, v kazdym pripade to neni obvykly.
Proč by mělo? Zdrojový kód máte povinnost poskytnout jen tomu, komu poskytujete binárku.Příklad - vezmu OpenOffice.org, upravím si ten SW ku obrazu svému a používám pro chod své firmy.Upravenou binárku nijak nešířím - nikdo se nikdy nemusí dozvědět co jsem kde udělal a proti GPL to AFAIK ení. Kde je to „všechno všem“ tady?Sice se v GPL az tak moc nevyznam, ale tohle podle me je proti GPL. Chtelo by to vyjadreni nekoho kdo tomu rozumi.
Vždyt právě to, že se rozšíří otevřený software a hlavně otevřené formáty dokumentů, konečně umožní hospodářskou soutěž.Nekaž mu radost - je to oblíbené klišé: FLOSS znamená komunismus. Co na tom, že za tím stojí klasický tržní koncept. Jednou to tvrdil MS, tak to musí být pravda...
Co na tom, že za tím stojí klasický tržní konceptCo na tom, ze za open source stoji normalni lidska slusnost, tolerance a respekt k ostatnim. A to teda trh fakt neni.