Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Hmm, tak třeba na brněnském lístku doslova píší: "Jízdenku označte v označovači neprodleně po nástupu do vozidla"
Takže pokud by tě revizor vyhmátl před rozjetím šaliny, tzn. že jsi nastoupil, ale nejevíš ochotu si lístek cvaknout, tak by byl v právu.
Samozřejmě je třeba zohlednit dobu mezi nastoupením a kontrolou revizorem, možnost dostat se ke značkovači v relativně krátkou dobu (šalina není narvaná), atd...
K tomu samozřejmě nedojde, bo by tím přišli o spoustu dalších potenciálních "klientů".
Po nástupu do vozidla nebo při vstupu do přepravního prostoru je povinen si označit neprodleně v nejbližším volném označovacím zařízení jízdenku; obdobně je povinen postupovat při tarifním odbavení spoluzavazadel a psa bez schrány. Čas určený k neprodlenému označení jízdenky nezahrnuje dobu, kterou cestující potřebuje k vyhledání nepřipravené jízdenky, zaujmutí místa k sezení nebo vykonání jiné činnosti nesouvisející s neprodleným označením jízdenky.Že se doklad nazývá jízdenka není rozhodující, rozhodující jsou zákony, uzavřená smlouva a smluvní podmínky. Pokud se vám podmínky nelíbí, nemusíte smlouvu uzavírat a dopravním prostředkem cestovat. O tom kdy musíte mít označenou jízdenku tedy (alespoň v Praze) nerozhodujete vy, ale přepravce. V metru si dokonce musíte jízdenku označit už při vstupu do přepravního prostoru metra, i kdybyste tudy chtěl jen procházet a metrem vůbec nechtěl jet.
A čo si představujete pod takým pojmom "neprodleně" Kefalín?Stačilo by přečíst si ještě druhou větu v té citaci
2. Není 15,- Kč za jízdu přes dvě zastávky trochu moc.Jdi pěšky
Tiskni
Sdílej: