Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.
Byla vydána nová verze 1.54.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Jan Václav.
Knižní edice správce české národní domény přináší novou knihu zkušeného programátora Pavla Tišnovského s názvem Programovací jazyk Go. Publikace nabízí srozumitelný a prakticky zaměřený pohled na programování v tomto moderním jazyce. Nejedná se však o klasickou učebnici, ale spíše o průvodce pro vývojáře, kteří s Go začínají, nebo pro ty, kdo hledají odpovědi na konkrétní otázky či inspiraci k dalšímu objevování. Tištěná i digitální verze knihy je již nyní k dispozici u většiny knihkupců.
OpenAI zpřístupnila (en) nové nenáročné otevřené jazykové modely gpt-oss (gpt-oss-120b a gpt-oss-20b). Přístupné jsou pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána RC verze openSUSE Leap 16. S novým instalátorem Agama, Xfce nad Waylandem a SELinuxem.
Google Chrome 139 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 139.0.7258.66 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 12 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. S verzí 139 přestal být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).
Společnost JetBrains se stala platinovým sponzorem multiplatformního open source herního enginu Godot. K vývoji her lze používat Rider for Godot. Zdarma pro nekomerční účely.
Byla vydána verze 9.0 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Verze 9.0 je založena na Debianu 13 Trixie. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Operátor O2 dává všem svým zákazníkům s mobilními službami poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb.
Společnost NVIDIA vydala verzi 13.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
4.1.2 - mas Factory? Hm, mne se tam docela mlati zavislosti. Nic neresitelneho, ale i tak ...No tak na to jdou použít priority, ale jednodušší bude použít balíky s KDE 4.1.2 pro 11.0. Tam se nic nemlátí.
Neřekl bych, že je OpenSuse nějak KDE centric distro. Dokonce jsem někde i četl, že se v jedné době chtělo prosadit jako hlavní prostředí Gnome, ale neprošlo to. V Suse je věnována pozornost oběma nejhlavnějším prostředím zhruba stejně, a to si myslím že je dobře.
Oproti tomu v *buntu je výrazně preferovaným prostředím Gnome. Na KDE se poněkud kašle a různé novinky anebo vylepšení se dostávají do Kubuntu se zpožděním anebo vůbec.
ale je to dost KDE centric distro.. hlavne ak si zoberiete do uvahy ze aj samotny instalator je v qT4 aje ked je fajnNo Gnome je plusmínus* stejně podporované, včetně možnosti instalovat nejnovější verze. Yast je v Qt spíše z historických důvodů, nicméně má i CLI, ncurses, nebo poměrně nové gtk rozhraní, takže jediný případ, kdy uživatel používá pouze Qt4 Yast je instalace. * spíše plus, protože SLED běží na Gnome.
Tiskni
Sdílej: