Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Jednou jsem doma prohlásil, že je přesvědčím na linux, jenže postupem času jsem zjistil, že ATI kartu (a tv out nerozjedu), ve videu z netu nejde pořádné seekovat. Gnome je nepoužitelný ačkoliv má hezčí totem a lepší implementaci v sobě a FF. V kde je zase kaffeine který pořádně nefunguje (seekování) ale v konqueroru je víc stránek rozsypanech. Časem jsem od názoru že je přesvědčím ustoupil. Říkám si tak aspoň OOo.
Vzhledem k tomu, že moje paměť je malá a dokoupit si ji nemůžu přípíšu sem, jak jsem zprovoznil hibernaci pod mou nvidia kartou pod kernelem 2.6.20.
Můj problém se projevoval tak, že hibernace proběhla úspěšně, ale po obnovení Xka zatuhy (dokonce cely pc) a kdyz jsem je shodil monitor neereagoval na nic.
Mám na serveru Apache 2.0 mám nahraný modul mod_rewrite. V httpd.conf mám povolený .htaccess ale při pokusu o:
RewriteEngine On
RewriteRule caj\.html index.php
Možná jste zaregistrovali, že jsem vytvořil české lekce do KTOUCH. Poslední dobou jsem měl chvilku a tam jsem postavil novou klávesnici (Z a Y ma správné barvy aj.) atd. Víc na www.repli2dev.ic.cz
Je možné, že ic.cz bude ve večerních hodinách trochu vytuhlé,... :(
Autorům už jsem to poslal, uvidíme jak se to vyvine.
Kdysi (po ukončení podpory pro r200 chipset jsem narazil na fóru jednoduchý skriptík, mírně jsem ho upravil. Jeho činností je spustit Xserver s Totemem uprostřed obrazovky pro přehrávání videa na tvout. Pro Ubuntu.
Moje implemetace relativně složitého wysivyg editoru do redakčního systému United PHP Nuke.
Více na www.repli2dev.ic.cz.
(Tohle je aby o tom někdo věděl...)
Tentokrát ne v aboslutně černém. Přibyla mi tiskárna Xerox Phaser 3117. Která hlásá, že má ovladače pro linux... Jenže to by přece nebylo tak jednoduchý.
Nainstaluji. Co vidím při tisku testovací stránky? Nic. Dioda na tiskárně ani nezabliká (tzn. to znamená, že příjmá data.). Ovladač je generován cups 1.0 (ppd soubor) a pro cups 1.1 přičemž mám verzi 1.2.6. Usilovně jsem se s tím mořil. Ráno vyzkoušel ubuntu 6.06 tam CUPS nejel prozměnu vůbec. V kubuntu to bylo lepší, ale furt stejnej problém. Pak jsem při googlování narazil na SPL II language což mě nakonec dovedlo k zbrusu novému ovladači splix. Ze kterého mi fungovali ovladače pro Samsung ML-2010 a ML-2550 s tím, že další jsem netestoval.
Cesta je to dobrá. Leč na dlouhou trať. Je vidět, že i samsung i Xerox už o linuxu vědí. Jen úsilí...
Možná jste si všimli mého předchozího blogpostu (spíš nevšimli), kde jsem se trápil s diakritikou. Po dlouhém usilovném (...) boji jsem dosáhl výsledků. Mám čistě unicode systém tak budu rád, vyzkoušíli i někdo jiný. Když budete mít nějaké nápady nebo věci co vylepšit napište do komentů. A teď už link:
http://www.repli2dev.ic.cz/download/czech_ktouch.tar.gz
po rozbalení stačí spustit soubor install.sh jako root.
Komu by to nestačilo, přiložil jsem i konfik, ale věřte tak jednoduché to není. Celé se to musí zpracovat v latin2 až když máte czech.ktouch.xml použít recode l2..utf8. Docela sranda.
Opravená klávesnice (až na barvu Z a Y).
Sice otázka, ale do blogu, nepotřebuji ji nutně vyřešit. Jen by mě zajímalo proč?
Rád bych do programu ktouch (program na psaní všemi deseti) vytvořil lekce pro češtinu. Dokonce k tomu pogramu dodávají jednoduchý skript.
Vyřešeno, viz můj další blogpost.
V pátek jsem ve škole (v hodině INF) sosnul SuSE 10.2 (za 6 minut), vypálil a během víkendu dvakrát naistaloval. Sám nevím, jestli to má být recenze nebo jen shrnutí dvou mých instalací.
DOPSÁNOStepping u procesoru, zkoušel jsem to prohnat googlem a dostávám příliš irelevantvní výsledky. Díky
Nechce se mi to dávat zatím do diskuze. Páč by jste mi stejnejne řekli že to už se tu rešilo, nevím o tom. Problém: Mám Nviidiu FX 5200 nejnovější ovladače (8xxx nefakaly vůbec) GLX v xorg serveru je zaplý a zkouším Přehrávat HD video (konkrétně ukázku na spidermana 3 (1080p), když video pustím zatížení procesoru se vyšplhá na 100 % (u normálního videa na 50%), což není normální (dle mě) když mám HW akceleraci). Dǐky
Jaké jsou požadavky pro střih HD videa ( ve vysokém rozlišení) Nekompresovaného?
Teď mám Cel 1,7
256 MB ram 266 mhz
ATA disk SEAGATE
AGP GF FX 5200 (ultra?)
Zkoušel jsem přehrávat komprimované HD video (to fungovalo) a nekomprimované (to se nehorázně sekalo, asi větší datový tok)
Mám nainstalovaný SLED 10.0 a pod ním jednu kryptovanou partion (překvapivě /home), jenže SLED přibližně po 3. měsících začíná vypovídat službu (ne jenom GNOME a to je vlastě nejdůležitější součást systému) KDE nechci, v binárních distrech je mírně "padavé" a ladit (a kompilovat) Gentoo je nesmysl (boužel).
Tak rok zpátky jsem objevil zajímavý příkaz plnil dost užitečnou fukci. Vypsal u zadaného programu, které všechny knihovny potřebuje... boužel s odstupem si na něj nemůžu vůbec vzpomenout. Pokud si někdo vzpomene, Díky!
Mám KDE a pod ním pouštím gimp (2 panely) a byl bych docela rád kdyby na panelu místo X oken od gimpu bylo jenom jedno (ovládajíc - zobrazíce všechny ostatní) napadame nejak je spustit v nejakem specialnim doku ci tak.
P.S. Logika programátoru gimpu je dobra az od rozliseni 1600x1200 a vyse
P.S.S. Nepotrebuji (nechci) seskupovani oken v panelu
Pro mne hezké reseni: soubor ggimp.sh
#!/bin/bash
export obrazovka="3"
export nazev="Gimp 2.3"
Xnest :3 -name "$nazev" &
pekwm --display :$obrazovka & # u jinych wm je treba pouzit -display
if gimp-remote -p; then
gimp-remote -e $1 --display=:$obrazovka & # pribat kdy uz nejaky Gimp existuje
else
gimp-remote $1 --display=:$obrazovka & # pripat kdy neexistuje zadnej Gimp
fi
exit 0
poté jsem akorát zamenil asociace v KDE a uzival si.
Mám slabši stroj:
Celeron 1,7 Ghz (128 cache)
DDR-I 256 MB RAM (266 Mhz)
DISK 60 GB IDE
GF NVIDIA FX 5200
Nedávno se mi podařilo dosáhnout zkompilované cinelerry s minimem padu (). Ale když přehrávám v něm video přibližně 1 MB/s tak
* Hraje zpomalaně obraz a zvuk je v pořádku (zapnutá volba Play Every frame)
* Hraje trhaně, spotřeba CPU je přbližně 75 % (55% cinelerra 20% Xorg a Copmosite) paměti (100%; swap - viz komentáře (not yet ))
Mrkněte na http://repli2dev.ic.cz/images/photoshop.jpg
. Jó photoshop je prostě ukecanej.. (teda alespoň v konzoli)