V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
package Test::Crawler; use Moose; use WWW::Mechanize; has client => ( is => 'ro', isa => 'WWW::Mechanize', default => sub { WWW::Mechanize->new }, ); has handler => ( is => 'ro', isa => 'CodeRef', default => sub {}, ); sub crawl { my ($self, $url, $visited) = (@_, {}); # Already seen that. return if $visited->{$url}++; # Not seen yet, get. $self->client->get($url); $self->handler->($url, $self->client); # Follow all links. my @uris = map { $_->URI } $self->client->links; for my $uri (@uris) { # Skip mailtos, ftp and such. next if $uri->scheme; # Skip external links. next if $uri->host; $self->crawl($uri->rel, $visited); } } 1;Pak už stačí crawler pustit v rámci testu a do handleru napsat kód pro validaci HTML a cokoliv dalšího. Pro začátek kontroluju visící odkazy:
use Test::More; use Test::Crawler; use Test::WWW::Mechanize::Catalyst; sub handle_link { my ($url, $mech) = @_; ok $mech->response->is_success, "failed to fetch: $url"; } my $mech = Test::WWW::Mechanize::Catalyst->new(catalyst_app => 'Foo'); Test::Crawler->new(client => $mech, handler => \&handle_link)->crawl('/'); done_testing;Už během psaní crawleru jsem našel pár chybných URL (dobře schovaných v dynamicky generovaném RSS feedu), takže podobný test se jistě užije. Jen pro tu validaci by asi doopravdy bylo dobré začít používat místní validátor, abych nespamoval online služby.
Tiskni
Sdílej: