Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
S časem je v jednotkových testech maličko problém. (Co když chci otestovat například funkci, která parsuje data s ohledem na aktuální datum?) V dynamičtějších jazycích se to naštěstí dá vyřešit snadno:
use Test::More 'no_plan'; use Test::MockTime 'set_absolute_time'; set_absolute_time('27/08/2009', '%d/%m/%Y'); # A jedeme.Základ Test::MockTime je přitom jednoduchý:
BEGIN { *CORE::GLOBAL::time = \&Test::MockTime::time; *CORE::GLOBAL::localtime = \&Test::MockTime::localtime; *CORE::GLOBAL::gmtime = \&Test::MockTime::gmtime; }
use Modern::Perl; use Perl6::Junction qw/any all/; my @numbers = 1..5; say "Yes" if any(@numbers) == 3; say "Nope" if not all(@numbers) == 5;Není to hezké? Viz Perl6::Junction a Exegesis 6.
Při mergování běžně narážím na problém s projektovými soubory Xcode, které jsou sice textové, ale automaticky se příliš mergovat nedají a ručně je to nereálné, protože jde o stovky řádek XML. Naštěstí se většinou dá jednoduše použít verze z novější větve. Chvilku jsem musel hledat, než jsem zjistil, jak při merge konfliktu přijmout celý soubor z mergované větve:
$ git merge spawner-rewrite … Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result. $ git checkout --theirs Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git add Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git commit -m "A je to."
Stejně by ale bylo pěkné, kdyby byl k dispozici nějaký specializovaný merge skript pro soubory Xcode.
Potřeboval jsem nějakou dobu pracovat offline, a když jsem hledal nástroje pro offline práci se Subversion, nakonec jsem skončil u gitu (konkrétně u git-svn
). Jsem nadšený, jen mi trochu chyběla tolerance Subversion při zadávání příkazů. Zatímco Subversion stačí říct svn co
a ono už si samo doplní co → checkout, git mě vždycky nechá vydusit. Nakonec jsem ale zjistil, že krátké varianty jdou nastavit pomocí aliasů:
$ git config --global alias.co checkout $ git config --global alias.st statusA jsem spokojený pantáta!
Psal jsem dneska jednoduchou třídu pro animované sprajty v OpenGL. Abych nemusel texturovací souřadnice počítat při každé změně snímku, předpočítal jsem si je všechny předem do bufferu. Když pak dojde na kreslení snímku, texturovací souřadnice zadám jednoduše jako offset do tohohle bufferu. V principu velmi jednoduchý kód, ale stejně se mi v něm podařilo vyrobit chybu, kterou jsem pak dlouho a nespokojeně hledal. Je to klasický přehmat v ukazatelové aritmetice – býval bych řekl, že takovou chybu bych neudělal, no ale zjevně ano:
A ještě jednou Perl, tentokrát REPL. REPL je praktická věc, zvlášť při ladění. Zvykl jsem si do některých svých modulů v průběhu vývoje a testování strčit malou funkci, díky které se dá modul v případě potřeby spustit jako běžný perlový skript a zobrazí REPL, ve kterém si s ním můžu hrát:
Včera vydal chromatic moc pěkný blogpost, ve kterém shrnuje některé moderní způsoby psaní v Perlu – Moose, výjimky a podobně. Příjemná drobnost je například psaní CLASS
místo ošklivého __PACKAGE__
nebo Modern::Perl, díky kterému by se podobné moduly časem mohly dát zapnout jedním řádkem kódu.
In fact, it’s far more common to go backwards: to see just the surface gloss of something and try to mimic that, with no understanding at all of the decisions that inform the rest of the work, and how they depend on each other. (…) Our equivalent is the UI “skin”, like the hackery that can make a Windows or Linux desktop look like Mac OS X, but can’t change the fact that everything below the surface is built up with the respective ideas of those operating systems.