V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Při mergování běžně narážím na problém s projektovými soubory Xcode, které jsou sice textové, ale automaticky se příliš mergovat nedají a ručně je to nereálné, protože jde o stovky řádek XML. Naštěstí se většinou dá jednoduše použít verze z novější větve. Chvilku jsem musel hledat, než jsem zjistil, jak při merge konfliktu přijmout celý soubor z mergované větve:
$ git merge spawner-rewrite … Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result. $ git checkout --theirs Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git add Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git commit -m "A je to."
Stejně by ale bylo pěkné, kdyby byl k dispozici nějaký specializovaný merge skript pro soubory Xcode.
Tiskni
Sdílej:
A proč by se necommitovaly? Pak přijde nový vývojář a bude si zakládat projekt v IDE znovu a vytvářet znova všechno nastavení? Např. Netbeans mají ve svém projektovém adresáři složku private – ta se do společného úložiště nedává, ale všechno ostatní tam patří. Jsou to celkem důležitá metadata k projektu.
Okrem toho systémy ako cmake umožňujú jednoducho vygenerovať súbory pre IDE. Takto nikto v teame nie je nikým obmedzovaný / diskriminovaný len pre to, že mu vyhovuje niečo iné.
Pokud má být práce v týmu efektivní, tak moc prostoru pro individualismus v těhle věcech není – je potřeba dodržovat společné konvence – a ty jdou ještě dál, než nastavení projektu: často je potřeba i jednotné nastavení IDE – např. aby všichni používali stejné odsazování a formátování kódu.
Ad „Minimum konfliktov“: nebudu dávat do společného úložiště změny, které mají smysl jen pro mne. Naopak ale mohou nastat mezilidské konflikty, kdy se lidi nebudou schopni dohodnout, co se má jak dělat a každý bude chtít používat svoje nastavení a konvence, na které je zvyklý.
*.pbxuser
, *.mode1v3
) a četnost konfliktů výrazně klesla. Teď jsem ještě zvědavý, jak snadno se bude mergovat hlavní projektový soubor. Opět je to XML asi na dva tisíce řádek, ale pokud jen přidám nový soubor do projektu, nemuselo by to být tak zlé.
Nestačí tohle?
http://shanesbrain.net/2008/7/9/using-xcode-with-git
První odkaz při Googlování: xcode git
git-attributes
se u merge
píše:
Unset – take the version from the current branch as the tentative merge result, and declare that the merge has conflicts. This is suitable for binary files that does not have a well-defined merge semantics.Čili je to přesně naopak, než bych potřeboval – já bych chtěl vzít verzi z mergované větve.