Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
use utf8; use Test::Slow; use Test::More; use Catalyst::Test 'Foo'; use LWP::UserAgent; sub is_valid { my $code = shift; my $ua = LWP::UserAgent->new; my $url = 'http://validator.nu/?out=gnu'; my $response = $ua->post($url, Content_Type => 'text/html', Content => $code); return $response->as_string !~ /error/; } sub check_url { my $url = shift; my $content = get($url); return is_valid($content); } # TODO: Fails on redirected URLs ok check_url($_), "Page is valid: $_" for qw{ / /foo/ /foo/bar/ }; done_testing;Funguje to krásně.
Test::Slow
je můj vlastní výmysl, kterým odděluju „jednotkové“ (čti „rychlé“) testy od ostatních, abych mohl rychlejší testy spouštět častěji:
package Test::Slow; use strict; use Test::More; BEGIN { plan(skip_all => 'Slow test.') if $ENV{QUICK_TEST}; } 1;
Tiskni
Sdílej:
$response->as_string !~ /…/
), ale výhledově bych chtěl, aby test mohl rovnou poukázat na chybu.
V době překladu těžko, protože jedna z podmínek validity HTML je, že element a nesmí být vnořený. Jakmile budete mít v programu smyčku, neexistuje způsob, jak bez spuštění programu rozhodnout, zda program vloží odkaz do odkazu. To je problém principiální, nikoliv neschopnost programátorů.
Pokud jde o knihovnu, tak za běhu je možné docílit toho, že se to nikdy nestane. Ale to už je za běhu. Jak jsem psal, třeba dom4j to umí. Objektu, přes který se buduje dokument se na počátku vrazí DTD a když aplikace zkusí porušit pravidla, tak dané volání knihovny selže.
Já myslím, že by toho šlo dosáhnout i v běžných jazycích jako je třeba Java. Akorát bych potřeboval docela dost typů -- v podstatě bych do typů zakódoval stavový automat, tj, typy by byly stavy a funkce/metody přechody a jejich návratový typ by určoval cílový stav.
create_div(obsah_divu)
a ona mi vygeneruje jak otevírací, tak i uzavírací tag.
Máte pravdu, že jedinečnost id do typového systému budu kódovat dost těžko. Pokud bych chtěl zajít do extrému, tak mohu využít toho, že všechna slova lze očíslovat a čísla už v typovém systému reprezentovat mohu, takže by součástí typu muselo být i jaká id byla použita. Nicméně má to dost problémů.
Další řešení je, že se id budou generovat automaticky -- nicméně, to už je podvod, protože to řeším za běhu.
A třetím řešením je využít možnosti spouštět vlastní kód při běhu kompilátoru (pokud to jazyk podporuje), pak lze ověřit, zda-li id už nebylo použito.
Přesněji mám na mysli něco jako WASH -- ten sice nezaručuje úplnou validitu nicméně s troškou snahy by se i to mohlo podařit.
že element a nesmí být vnořený. Jakmile budete mít v programu smyčku, neexistuje způsob, jak bez spuštění programu rozhodnout
Takový kód by se neměl vůbec přeložit. (Samozřejmě nevylučuji, že nastane situace, kdy program generuje validní kód a kompilátor ho odmítne, protože si tím není jistý. To je obecně nerozhodnutelné -- redukcí na halting problém.)
Pro tento účel může být zajímavý jazyk OCamlDuce viz příklad.