Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Když jsem na jaře psal o tom, že abíčko začalo „tweetovat“, pořádně jsem ještě nevěděl, jak se tato aktivita vyvine. Podobné to bylo se skupinou na Facebooku. Jak to tedy po několika měsících vypadá? Co na to říkáte vy?
Chtělo by se říci, že se daří. Nebudu zde rozebírat, nakolik dává smysl vytvářet komunity fanoušků komunitního webu na jiných komunitních webech... Stále ještě mi to samotnému není tak docela jasné. Bezpochyby však platí, že tohle sociální síťování dnes frčí a lidé to berou jako nedílnou součást webu.
Po relativně krátké době našeho působení na těchto dvou sociálních sítích se zaběhl jistý nepsaný a neoficiální řád. Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já. Až na výjimky můžete počítat s tím, že na všech najdete alespoň jednu novou zprávu denně (ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty samé).
Skupina na Facebooku má k dnešnímu dni 1110 fanoušků, účet na Twitteru 370 „followers“ a účet na Identi.ca 15 odběratelů (posledně jmenovaný byl však založen až 1. listopadu 2009). Budeme samozřejmě rádi, když se také připojíte nebo to navrhnete svým kamarádům.
Co si o těchto aktivitách myslíte vy? Jaký druh obsahu byste uvítali? (Pokud možno vynechte komentáře typu „Facebook je zlo“ – my to víme, už jsme to slyšeli mockrát.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Identi.ca |
Tiskni
Sdílej:
Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já.on to dneska dela jeste nekdo rucne?
z principu je Twitter k nezaplacení např. pokud Abclinuxu.cz nefunguje (hlášky o výpadcích atd.)A co z toho máš, že si na Twitteru přečteš o výpadku? Pokud někomu chybí sociální kontakt a je na zdejší komunitě závislý, tak chápu, že se v době výpadku chce uspokojit na sociálních sítích. Mně to ale až tak nevadí a jsem spíš rád, že v tu dobu Ábíčko neodvádí moji pozornost od práce
0 Identi.ca (zatím neznám)Totéž co Twitter, ale postavené na open source.
ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty saméNa identi.ca by mělo jít nastavit propojení na Twitter – pak budou na obou serverech stejné zprávy.