Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem na jaře psal o tom, že abíčko začalo „tweetovat“, pořádně jsem ještě nevěděl, jak se tato aktivita vyvine. Podobné to bylo se skupinou na Facebooku. Jak to tedy po několika měsících vypadá? Co na to říkáte vy?
Chtělo by se říci, že se daří. Nebudu zde rozebírat, nakolik dává smysl vytvářet komunity fanoušků komunitního webu na jiných komunitních webech... Stále ještě mi to samotnému není tak docela jasné. Bezpochyby však platí, že tohle sociální síťování dnes frčí a lidé to berou jako nedílnou součást webu.
Po relativně krátké době našeho působení na těchto dvou sociálních sítích se zaběhl jistý nepsaný a neoficiální řád. Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já. Až na výjimky můžete počítat s tím, že na všech najdete alespoň jednu novou zprávu denně (ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty samé).
Skupina na Facebooku má k dnešnímu dni 1110 fanoušků, účet na Twitteru 370 „followers“ a účet na Identi.ca 15 odběratelů (posledně jmenovaný byl však založen až 1. listopadu 2009). Budeme samozřejmě rádi, když se také připojíte nebo to navrhnete svým kamarádům.
Co si o těchto aktivitách myslíte vy? Jaký druh obsahu byste uvítali? (Pokud možno vynechte komentáře typu „Facebook je zlo“ – my to víme, už jsme to slyšeli mockrát.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Identi.ca |
Tiskni
Sdílej:
Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já.on to dneska dela jeste nekdo rucne?
z principu je Twitter k nezaplacení např. pokud Abclinuxu.cz nefunguje (hlášky o výpadcích atd.)A co z toho máš, že si na Twitteru přečteš o výpadku? Pokud někomu chybí sociální kontakt a je na zdejší komunitě závislý, tak chápu, že se v době výpadku chce uspokojit na sociálních sítích. Mně to ale až tak nevadí a jsem spíš rád, že v tu dobu Ábíčko neodvádí moji pozornost od práce
0 Identi.ca (zatím neznám)Totéž co Twitter, ale postavené na open source.
ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty saméNa identi.ca by mělo jít nastavit propojení na Twitter – pak budou na obou serverech stejné zprávy.