Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Když jsem na jaře psal o tom, že abíčko začalo „tweetovat“, pořádně jsem ještě nevěděl, jak se tato aktivita vyvine. Podobné to bylo se skupinou na Facebooku. Jak to tedy po několika měsících vypadá? Co na to říkáte vy?
Chtělo by se říci, že se daří. Nebudu zde rozebírat, nakolik dává smysl vytvářet komunity fanoušků komunitního webu na jiných komunitních webech... Stále ještě mi to samotnému není tak docela jasné. Bezpochyby však platí, že tohle sociální síťování dnes frčí a lidé to berou jako nedílnou součást webu.
Po relativně krátké době našeho působení na těchto dvou sociálních sítích se zaběhl jistý nepsaný a neoficiální řád. Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já. Až na výjimky můžete počítat s tím, že na všech najdete alespoň jednu novou zprávu denně (ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty samé).
Skupina na Facebooku má k dnešnímu dni 1110 fanoušků, účet na Twitteru 370 „followers“ a účet na Identi.ca 15 odběratelů (posledně jmenovaný byl však založen až 1. listopadu 2009). Budeme samozřejmě rádi, když se také připojíte nebo to navrhnete svým kamarádům.
Co si o těchto aktivitách myslíte vy? Jaký druh obsahu byste uvítali? (Pokud možno vynechte komentáře typu „Facebook je zlo“ – my to víme, už jsme to slyšeli mockrát.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Identi.ca |
Tiskni
Sdílej:
Zatímco facebookový účet aktualizuje převážně Leoš Literák, mikroblogovací kanály Twitter a Identi.ca plním já.on to dneska dela jeste nekdo rucne?
z principu je Twitter k nezaplacení např. pokud Abclinuxu.cz nefunguje (hlášky o výpadcích atd.)A co z toho máš, že si na Twitteru přečteš o výpadku? Pokud někomu chybí sociální kontakt a je na zdejší komunitě závislý, tak chápu, že se v době výpadku chce uspokojit na sociálních sítích. Mně to ale až tak nevadí a jsem spíš rád, že v tu dobu Ábíčko neodvádí moji pozornost od práce
0 Identi.ca (zatím neznám)Totéž co Twitter, ale postavené na open source.
ovšem na Identi.ca a Twitter jsou to obyčejně ty saméNa identi.ca by mělo jít nastavit propojení na Twitter – pak budou na obou serverech stejné zprávy.