Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Soutěž překladatelů a básníků, níže.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: R. K., písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Protože není dílu, pod kterým by se neřešila kvalita překladu, dáváme vám možnost vyniknout v překladatelské soutěži. Cílem je samozřejmě přebásnit anglický limerik z tohoto dílu do češtiny. V české verzi zobrazené výše je jeden z našich pokusů. Níže přikládáme ještě další, které jsme dali dohromady. Ale ty samozřejmě nejsou soutěžní. Pochlubte se svými.
Abychom však rozšířili možnosti, vyhlašujeme zároveň druhou soutěž: O nejlepší limerik, který by dobře pasoval k obrázku z tohoto dílu a týkal se Linuxu, AbcLinuxu, open source nebo IT obecně. Fantasii se meze nekladou, ale pochopitelně se musíte držet pravidel, podle kterých vznikají všechny limeriky.
Své výtvory posílejte na redakce@abclinuxu.cz. Nezapomeňte, poslední limeriky, které budou přijaty do soutěže, musí dorazit nejpozději v neděli 21. února.
Nejpovedenější dva limeriky (jeden překladatelský a jeden linuxácký) vyberou návštěvníci AbcLinuxu v hlasování, které uspořádáme přesně za 14 dní. Redakce si vyhrazuje právo nezařadit do soutěže přehnaně sprosté, urážlivé nebo jinak závadné pokusy.
Dva výherci se mohou těšit na nehynoucí slávu, zvěčnění svých výtvorů v grafické podobě a také na dárky s tématikou XKCD. Půjde s největší pravděpodobností o trička z nabídky http://store.xkcd.com/.
Dřívější Slashdot býval můj svět,
v poslední době držím se zpět;
sarkasmus mně vlastní
tam ikonoklasti
hodnotí insightful plus pět.
Tomáš Znamenáček
Na Slashdot bývalo fajn si vlízt,
teď mě však začíná řádně hníst;
sarkastický jsem rád
obrazoborec, had!
pět bodů dá (prý radost číst).
...
Slashdotem dřív šly krásné kecy,
poslední dobou už tam nechci;
můj sarkasmus vkusný
ten neznaboh hnusný
natvrdle chválí, jak moc je k věci.
Robert Krátký
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
8.2.2010 00:30Kdybyste si dovolili takto volny preklad, tleskal bych :o)
Politicky nekorektni aneb S omluvou Heronovi
Na Abíčku bývalo hej,
z dneška už jsem spíš špatnej,
bují cenzůra,
windowsařů fůra,
do řiti pošle Tě ten místní gay.
(True story, nekde hodne hluboko v diskuzich jsem nazvan "nevzdelanym negramotou", takze si to muzu dovolit rici :o)
Sorry za poslední slovo, nicméně podle definice jsou limeriky často obscénní.
Kdysi mým dezertem bývával Slashdot
Však dnes se mi žlučí vždy naplní chobot
Když kydám si špínu
Z bandy chytrolínů
Dává mi plus pět kdejaký kokot
Obscénní != vulgární, ale +1 za chobot plný žluči :) „Obscénní“ by mohl být třeba tenhle:
There once was a couple named Bright
Who could make love faster than light.
They started one day.
(In a relative way.)
And came on the previous night.
Je tu někdo, koho limeriky baví? Mně to přijde dost nudné, stejně jako kaligramy a další podobná "experimentální" tvorba.