Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jestli umíš C++, tak Java bude příjemná změna, je o dost jednodušší, spoustu věcí nemusíš řešit. Přechod opačným směrem je náročnější.
Taky sem s tim seknul, ale zacnu znova. Snad to potreti vyjde ...
Já to napotřetí už zkoušet nebudu. Přecijen se říká: do třetice všeho dobrého, že? (Nebo jak to je.)
Já vycházím z předokladu, že když se na ten třetí pokus vytento, tak nezfalíruju. A když něco nedopadne špatně, tak to vlastně dopadne dobře.
Cílem Javy ale není být ultimátní jazyk vhodný úplně na všechno. Má jiné výhody a ty z ní dělají skvělý jazyk na spoustu věcí.
Pokud ti v Javě něco chybí, můžeš používat nativní knihovny pomocí JNI (Java Native Interface) a pak nejsi omezen ničím (tu knihovnu si napíšeš třeba v C/C++). Tohle považuji za dost dobrý přístup: předejde se zasírání jazyka složitostmi a konstrukcemi z nízkoúrovňovějšího programování* a zároveň to javovským programům neubírá na možnostech (mohou volat nativní kód).
*) které jsou většinou na škodu, než k užitku.
Pokud vím, tak NIO (tedy i mapování souborů do paměti) přišlo právě s tou 1.4.2. Takže je to jen žalostná neznalost. Nic víc. Navíc — jen prase natáhne celý soubor do paměti, že?
Class<T>
není zas tak strašné. A když zůstanu u jednoduchých deklarací typových parametrů a nebudu se rozhánět s monstry jako Enum<E extends Enum<E>>
, tak holt někde hluboko zůstane pár unchecked cast
ů, to mi žíly netrhá. Jen s těmi poli to nejde moc dohromady.
moje maximum v LISPu bylo pár jednoduchoučkých skriptů pro GIMPto co je v gimpu neni LISP, ale scheme... mladsi a hezci bratricek LISPu.... ;-]
Teď už si z něj pamatuji maximálně tak syntaxi (ta je prostě nezapomenutelná)to, ze je ta syntaxe tak divna ma svoje prakticke konsekvence... diky ni jdou delat takove veci o kterym se flamarum C++ vs. Java ani nezda... napr. vytvaret si vlastni jazykove konstrukce...
to co je v gimpu neni LISP, ale scheme... mladsi a hezci bratricek LISPu.... ;-]
IMHO je Common Lisp mladsi nez Scheme
Ale kdyz nekdo zminuje Lisp, nemysli tim automaticky Common Lisp, to je jen jeden dialekt Lispu (stejne jako Scheme).
Znam historii Lispu. Jen jsem chtel poukazat na to, ze ne ke vsem "Lispum" je Scheme mladsi bratricek.
to co je v gimpu neni LISP, ale scheme... mladsi a hezci bratricek LISPu.... ;-]No, podle wikipedie scheme sice není Common lisp, ale odrůda LISPu to je. Ale stejně díky za upozornění, tohle jsem nevěděl.
To, že mám rád C++ (nejen) a nemám rád Javu znamená, že se mám naučit LISP?Ne, ale prahnutí po ukazatelích rozhodně je. Dalším důvodem je souhlasení s Jardíkovými ujetými výplody.
Ještě mě láká Haskell a python.Dobrý nápad.
Když budu dělat něco vlastního, použiji jazyk který znám lépe (C++).Jistě, tak to nakonec stejně dopadne
Ne, ale prahnutí po ukazatelích rozhodně je. Dalším důvodem je souhlasení s Jardíkovými ujetými výplody.To, že souhlasím s tím, že Java může být pro C++káře utrpením neznamená, že jsem stejný magor.
Jistě, tak to nakonec stejně dopadneVšak já garbage collector chápu a nic proti němu nemám, naopak, alespoň brání prasatům v tom, aby jim unikala paměť. Ale ukazatele mi schází kvůli jejich aritmetice. Jinak se samozřejmě dají dobře nahradit referencemi.Důležité je ale vědět, že ukazatele vlastně nejsou vůbec potřeba a pochopit jak funguje garbage collector. Mimo jiné - důležité je například také vyzkoušet si funkcionální styl.
Však já garbage collector chápu a nic proti němu nemám, naopak, alespoň brání prasatům v tom, aby jim unikala paměť.
Věř mi, že nebrání.
Ale ukazatele mi schází kvůli jejich aritmetice.
Tak tohle mi v Javě nikdy nechybělo.
Integer i = 5;
. Jinak "tenhle objekt už nebudu potřebovat a chci ho smazat z paměti" je největší přežitek z C++. Java je na vyšší úrovní abstrakce a nezajímá tě jestli objekt je nebo není potřeba. Prostě pokud na něj v nějaké části kódu už nechceš odkazovat, tak vynuluješ referenci, případně se vynuluje sama po návratu z metody (lepší), a až nebude potřeba nikde, tak to garbage collector pozná (nula referencí). Věř mi, že garbage collector ví mnohem líp než ty (teď myslím konkrétně tebe, ne obecného programátora), jestli má být daný objekt v paměti, nebo ne. Pokud už ho chceš bezpodmínečně smazat, můžeš zavolat System.gc();
, ale je to zbytečné a neefektivní.
PS: Možná ještě stihneš přijímačky na filozofickou fakultu, zvaž to.
class Main { public static int main(String[] args) { ... Román od Shakespeara ... } }
Takže jednak primitivní typy (boolean, char, short, long, int, double, float, byte, void) považuju za největší zlo, co se kdy javě stalo (spolu s tím, že pro ni někdo napsal příšernej GUI toolkit, na kterým všichni demonstrují neschopnost javy).Naprosto souhlasím!
Navíc všechny mají interface, takže si je můžeš implementovat sám (to ohledně toho intu).Primitive Collections for Java.
Jako clovek, ktery leta programoval ve Scheme, povazuju oddeleni primitivnich typu od ostatnich objektu za velmi rozumny krok a jeho nepritomnost v Lispu/Scheme za znacnou chybu. Samozrejme tam je to vicemene vynucene nepritomnosti statickeho typovani, ale nechapu, proc by jazyk se statickym typovanim se mel tohodle vzdavat.
pletu si to s nejakou jinou novinkouAno, C#
> Muzu se zeptat proc je oddeleni primitivnich typu rozumny krok, repektive kdy se projevi vyhody takove implementace?
Zatimco vsechny 'objektove' typy jsou ve skutecnosti reprezentovane nejakym pointerem, tak primitivni typy mohou mit ruznou velikost a potrebuji ruznou velikost bunky, do ktere se ulozi. U Integeru na 32bit architekturach to zas tak nevadi, tam se s drobnou ztratou presnosti vejde integer i pointer do 32bitove bunky i s typovou informaci. Horsi to je s floatama (doublema) - ty se do standardni bunky nevejdou, proto se musi 'boxovat' - alokovat pro ne dynamickou strukturu a do standardni bunky dat pointer na tuto strukturu. Casto pak dochazi k tomu, ze behem vypoctu se alokuji dalsi a dalsi tyto pomocne struktury a pousti se GC, cimz se vypocet dost zpomali. Je pravda, ze to lze (na urovni implementace) resit nekteryma trikama - napriklad pro promenne (kterych je malo a pritom se k nim casto pristupuje) pouzivat vetsi bunky nez pro polozky seznamu a poli.
Druhy problem je v efektivite - takovy Scheme je pomerne dost dobre kompilovatelny jazyk (ve srovnani s ostatnimi dynamickymi jazyky) a tohle je asi jedina vec, ktera znemoznuje jednoduche a rychle kompilatory Scheme. Na praci s primitivnima typama jsou primo instrukce procesoru a dynamicka kontrola typu a pripadny dispatch je signifikantni overkill. To se da resit dvema trikama - bud nejakou celoprogramovou analyzou, ktera ukaze, ze jako dany argument funkce se vzdy pouzije integer a tedy je mozne, aby to ten kompilator predpokladal, nebo programator to explicitne (nestandardnim, kompilatorem specifickym zpusobem) deklaruje. Obe varianty maji tu zasadni nevyhodu, ze nejake opomenuti (napr. zapomenuta deklarace nebo takove pouziti te funkce, ze to kompilator nebude schopen sam dokazat) nezpusobi warning (a nasledne opraveni problemu), ale (treba i signifikantni) zpomaleni behu programu, ktere se dost spatne hleda jeho pricina.
Takze to by byly nevyhody. A jake jsou vyhody takoveho reseni? No, kdyz si odmyslim syntakticke pozlatko, tak cela otazku je mozne formulovat jako: Kdy se hodi vyuzit polymorfismus mezi 'objekty' a primitivnimi typy? No a osobne bych tipoval, ze jen v naprostem minimu pripadu (napadaji me akorat genericke datove struktury, ci read a write) a ze u prevazne vetsiny argumentu funkci je evidentni, zda dany argument bude vzdy bud nejaky primitivni typ nebo vzdy 'objekt'.
U Integeru na 32bit architekturach to zas tak nevadi, tam se s drobnou ztratou presnosti vejde integer i pointer do 32bitove bunky i s typovou informaci. Horsi to je s floatama (doublema) - ty se do standardni bunky nevejdou, proto se musi 'boxovat' - alokovat pro ne dynamickou strukturu a do standardni bunky dat pointer na tuto strukturu.To jsem moc nepochopil, v Javě se
long
y, float
y i double
ukládají normálně na zásobník, akorát že pro 64bitové typy se použijí dvě buňky.
Jinak jo, třeba pro numerickou matematiku se ta pole a primitivní typy hodí; považte, jsou lidi, co dělají v Javě numerickou matematiku, dokonce vzniklo JSR na opravdová vícerozměrná pole null
).
> To jsem moc nepochopil, v Javě se long
y, float
y i double
ukládají normálně na zásobník, akorát že pro 64bitové typy se použijí dvě buňky.
V jave taky prekladac vi, zda promenna obsahuje/bude obsahovat float nebo integer. Mluvim o jazycich, kde to prekladac nevi.
> se spíš hodí mít možnost vyjádřit, že proměnná nemá hodnotu (null
).
Jo, to je vec, ktera by se v typovem systemu urcite hodila.
V jave taky prekladac vi, zda promenna obsahuje/bude obsahovat float nebo integer. Mluvim o jazycich, kde to prekladac nevi.
Hlavně, aby to věděl i ten vývojář.
Takže jednak primitivní typy (boolean, char, short, long, int, double, float, byte, void) považuju za největší zlo, co se kdy javě stalo (spolu s tím, že pro ni někdo napsal příšernej GUI toolkit, na kterým všichni demonstrují neschopnost javy).Naprosto souhlasím!
Je zajímavé, že mně to nikdy nevadilo, nevadí a ani vadit nebude.
Jediné, co mi nepřipadá dostatečně cool, je, že TableModel
a jemu podobní chudáci, nebyli obdarováni generiky.
P.S. Znáte snad lepší seznamovací hlášku než „programuju linuxovej portál“?
Je mozny to i vzajemne zkombinovat pro zesileni vyslednyho efektu ...
P.S. Znáte snad lepší seznamovací hlášku než „programuju linuxovej portál“?"Vlastním 20% akcií Applu" ?
P.S. Znáte snad lepší seznamovací hlášku než „programuju linuxovej portál“?"Mám ho většího než Racinger!"
Kdo ví, proč se stal hlavou církve...
P.S. Znáte snad lepší seznamovací hlášku než „programuju linuxovej portál“?„Neprogramuju linuxovej portál“?
> P.S. Znáte snad lepší seznamovací hlášku než „programuju linuxovej portál“?
"Ahoj, jsem PT, nemáš ještě jednu?"
A ten Fernet, sic mozna pomuze, tak nezaruci. Copak to chlapci ze Stocku nevedejo?...i muži mají své dny...
Hint: cca 2000 CZK/g....už jsem asi starej, že by vymysleli něco novýho, co jsem ještě neměl?
že jsem před lety definitivně zanevřel na českou TVže jsem před lety definitivně zanevřel na
To je desktop. http://www.abclinuxu.cz/desktopy/freshmouse-20080614
Mimochodem, nemá někdo seznam jeho výroků pro fortune?
verbeže! Nepleť to. Nebo to zas patří k jinému citátu?
Nema nekde svuj (anti)fanklub? Ze bych se pridal ...Od toho tu jsou na abc skupiny...
Ten, kdo opravil tepelný štít, musel mít bezpochyby mozek velikosti zaječích varlat.
na zensky to zabira ?
No, já používám jen PL/SQL a Javu. (Bash nepočítám.) A na ženský to nestačí.
Na účinnost se zeptej BLEKa, najdeš ho teď na zena.centrum.cz rubrika Sex a vztahy. Můžeš se se inspirovat např. zde http://zena.centrum.cz/sex-vztahy/zeptej-se-chlapa/2009/2/19/clanky/co-spolehlive-zabije-vasen/komentare/?ids=578781 .
Ale, rad potkam nekde na ceskem webu ABAPistu :) A copak v ABAPu kodite? Ja ted posledni dobou jen webdynpra + sap interactive forms
Já se 14 dni kopal do zadku v depu ČD, maximálně jsme kontrolovali jestli mašince svítí světla a prozvonili pár kabelů. K ničemu nás nemohli pustit. Parta na jiném úseku si užila seškrabávání bordelu z podvozků :)
Já jsem na žádný praxi nebyl, takže mi zbývá akorát to plkání.
Keď je niekto CEO, tak žiadnu prax nepotrebuje , na to mám druhých aby za mňa makali
Ja jsem jel misto praxe na Balaton a neprislo se na to .
Ahoj kluci, hele scháním programátora v PHP nebo se znalostí ABAP. Práce je to v Praze za dobré peníze. Pokud máte zájem, tak se mi ozvěte na email hlava@timone.cz.
Tiskni
Sdílej: