Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
pravidelné aktualizace o dění v redakci, o vývoji nových funkcí, o všem a o ničem.se mistni blogy, skupiny, podportaly (kdo vi co vsechno tu jeste je) nehodi?
v nejakem clanku jsem cetl jak reditel ferrari rika, ze zadny jeho zamestnanec ani on v zadnem ferrari nejezdi, ze je pouze pro zakazniky, asi neco podobneho?
> twitter je prostě jen další kanál
A zrovna tuto vlastnost osobně považuju za jeho slabinu...
Mám tady taky pár hodně užitečných teetových zápisků:
- 12:52: Mám mocinky, mocinky hlad! MUUUUCK!
- 13:35: Dala jsem si kuře! <3
- 13:37: Mám nějak plné břicho... ((((((((((((((((
- 13:41: Hotovo! A ani mi nedošel papír!
- 13:58: Volal mi Pepík, jestli nejdu ven. Asi jsem zamilovaná!!! ^_^
- 14:02: MUCK!
- 14:03: Pepík tu bude za dvě minutky...
- 14:04: To je nudáááááááá! :-/
- 14:05: Pepík přišel!
- 14:09: Přišla jsem o věneček! MUUUUCK!!!!!!! ^_^
- 14:31: Matka přišla z rachoty....................................
- 14:38: MUCK! Už musím jít, všimla si nevyneseného koše!
A tak dále...
Ono je podstatné co a o čem se píše, ne kam. Například ty píšeš hovadiny vždy, všude a o všem. Hlavně teda tady. Achjo.
26. 2., 13:22 Vítejte. Někdo stihl objevit účet Abc na twitteru ještě předtím, než tu přibyl první post, tak bychom už to spuštění neměli odkládat. Robert
26. 2., 15:46 Stále ještě uvažujeme o tom, co by vlastně mělo být obsahem abíčkovských tweetů. Updaty od adminů? K tomu RSS článků? Nebo jinak?
13.3., 15:01 S Leosem stale probirame presun na FB. Je mozne, ze se tenhle ucet ani oficialniho spusteni nedocka. Robert
14.3., 14:11 Lubos Dolezel informuje, ze na FB uz je dokonce skupina AbcLinuxu.cz, kterou zalozil Marek Stopka. S Twitterem je to nahnute... Robert
... a tak je to na Webu 2.0 se vším.
Jsem rád, že jsem mohl být prvním followerem Jako obsah bych doporučil RSS import článků, zpráviček, odkazy na zajímavé blogy a možná i weby.
A gratuluji k připojení.
A až překonáme náš zakořeněný dinosaurovský údiv nad tím, co se to na tom internetu dneska děje, tak se do toho možná opravdu obujeme s grácií a vervou.Možná, že by to šlo napsat i tak, že "Měli by nás strčit do prosklené vitríny s nápisem - rozbít v případě pádu sítě."
Tak jsem se tam kouknul ale nic zajímavého jsem na tom neviděl. FB a jiné sociální sítě mě nechávají naprosto chladným. Bohatě mi stačí jednou za čas blog s novinkami.
hmm.. proč uzavřenej twitter, když je tu open source identi.ca , navic s podporou grup a paradnim vyberem linux prispevatelu??
Taky bych radši, kdyby to bylo na identi.ca, asi, ta se mnou mluví přes jabber a o twitter nepřijdu, identi.ca mi do něj moje žvásty nacpe taky.
Tiskni
Sdílej: