Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
NextGEN Gallery je velmi šikovný plugin pro jednoduché přidávání obrázků do blogpostů v systému WordPress. Používám ho už dlouho, ale teprve dnes jsem pocítil potřebu nasadit lokalizovanou verzi. Překlad jsem poslal autorovi pluginu (Alex Rabe) i původnímu překladateli a vám ho nabízím k otestování.
Asi jste zaregistrovali, že zemřel Ladislav Smoljak. Chci přispět jen krátkou vzpomínkou na jeho počest.
Polovina ze všech lidí v historii lidského pokolení, kteří se kdy dožili 65 let, je v tuto chvíli naživu. – Aneb jsme starý a bude hůř.
Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu s tím, že je xenofobní, rasistická a šovinistická. Hurá. A taky tfujtajbl. Je správné chránit si demokracii tím, že budeme lidem zavírat pusu? Chráníme tím ještě demokracii, nebo už jen status quo?
Velmi mě rozesmála zpráva na Slashdotu o tom, že Jižní Karolína schválila zákon (Subversive Activities Registration Act), který vyžaduje, aby se všichni členové diverzních, podvratných, teroristických a dalších skupin a organizací, jež mají za cíl násilné svržení vlády Spojených států, registrovali na tamním ministerstvu vnitra.
Pod vlivem několika nedávných zápisků od různých lidí jsem sebekriticky změřil své hromádky „přečíst“ a „přečteno“ z poslední doby. Zase nějak nemám čas na čtení, ale cítím, že se blíží další vlna čtenářského záchvatu, při kterém polykám několik knih týdně. Co se vrší na těchto hromádkách vám?
Jen v rychlosti. Jerome D. Salinger zemřel. Bylo mu 91, zemřel kvůli vysokému věku, žádné drama. Snad každý četl „Kdo chytá v žitě“, ale mě zrovna tato nejslavnější kniha moc neoslovila. Zato ty další, to byla díla.
S příchodem KDE 4.3 se vyřešilo několik drobností, které mě od přechodu na KDE4 rozčilovaly. Žádné velké průšvihy, pády aplikací nebo nedostatky jsem nezaznamenal. Jenže ty maličkosti jsou často ještě otravnější. Tohle jsou drobnosti, které (pro mě) KDE 4.3 vyřešilo, následované drobnostmi, které mi stále pijí krev:
Jen v rychlosti: WikiNews informuje o uniklém prezentačním videu projektu INDECT (EU: INDECT, projekt pro sledování chování občanů). Jedná se o ne příliš profesionálně natočený (všimněte si nejprve dramatické a pak otřesné vítězné hudby) videoklip, který má pravděpodobně myšlenku projektu INDECT "prodat" vládám nebo policiím.
Také vám v KDE4 chybí rychlý, jednoúčelový prohlížeč obrázků? Také jste skřípali zuby, když někteří navrhovali používat místo starého dobrého Kuickshow z KDE 3,x třeba mamutí Gwenview nebo nevhodný Okular? Mám dobrou zprávu: Kuickshow pro KDE4 funguje a je stejně rychlý a šikovný jako dřív. Jen je nutné trochu hledat a kompilovat...
Když jsem poprvé spustil Eee PC, byl jsem nadšený z toho, že startovalo rychleji než můj mobil. Mému modelu 900 to do plné použitelnosti trvá 9 sekund. Kupodivu se vypíná většinou o dvě sekundy pomaleji, ale to je mi fuk. Ale s desktopem/notebookem to vždy byla bída. Teď se však věci radikálně zlepšily.
O letošní aKademy jsem četl v podstatě jen tady na AbcLinuxu.cz (díky zápiskům od Jaroslava Řezníka (Rezza), díky). Zmínil sice, že na konferenci vystoupil i Richard Stallman a že jeho vtípky nebyly – jako obvykle – extra vtipné, ale o nařčení ze sexismu jsem se dozvěděl náhodou až později. To bylo tak...
Rozčiluje vás spam? Já v poslední době zjišťuji, že číst spam může být velká legrace i poučná zkušenost. Nové spammerské taktiky mě nepřestávají udivovat, takže vždy, když něco proklouzne sítem SpamAssassinu, si s chutí přečtu, co mi chtějí říct. Je libo poezii, krásnou literaturu, HTML kouzla nebo ASCII art? Vše je k mání, dokonce i příběhy ze života.
Víte někdo o použitelné burze open source programátorů? Já ne. A proto to vkládám sem. Když se nikdo nechytne, budu hledat dál. Chci nabídnout finanční nebo ekvivalentní odměnu za portování (relativně) jednoduchého programu z KDE3 na KDE4.
Budoucnost bezpečnostních kontrol na letištích? Nadšený článek na CNN.com vypráví o světlých zítřcích, kdy nám platfusáci nebudou skenovat baťůžky a kabelky, ale rovnou naše myšlenky. Odhalí zločin ještě před tím, než ho všudypřítomný číhající terorista stihne spáchat...
Když jsem minule psal o Eee 900, sotva byl prcek vybalen z krabice. Teď mám však za pasem první těžce vydřené poznatky (které se lze samozřejmě dočíst v příručce, ale do manuálů koukají jen looseři, nebo ne?) a konečně jsem založil hardwarový záznam na Abc (Asus Eee PC 900).
Jak tedy probíhalo experimentování?
O Asus Eee PC všichni básnili už několik měsíců, takže jsem se těšil, až si vymyslím záminku, proč tu hračku také nutně potřebuji. Pořád mě nic originálního nenapadalo, až jsem usoudil, že na hraní je to příliš drahá legrace, a nechal jsem to plavat.
Nedávno však začal být k dispozici nový model 900 (už jsem založil hardwarový záznam: Asus Eee PC 900) a můj apetit opět narostl. Navíc jsem, a to je hlavní, vymyslel pro prcka ideální využití: nebude na hraní, ale na normální práci. Dříve jsem moc nevěřil tomu, že by se na takovém pindíkovi dalo rozumně pracovat, ale po rozhovoru s několika vlastníky starší verze jsem změnil názor.
Na CNN jsem zahlédl zprávu o tom, že Microsoft nabídl za Yahoo! 44,6 miliard dolarů - napůl v hotovosti, napůl v akciích. To prý dělá o 62 procent více, než je aktuální tržní hodnota akcií Yahoo!
Docela by mě zajímalo, jestli vůbec existuje něco, co by si Microsoft koupit nemohl... Nemyslím proto, že by mi to vadilo - ať si klidně vesele kupují a kupují. Spíš si říkám, jestli by si třeba nemohli koupit nějakou menší zemičku a vyrobit z ní svůj malý korporátní státeček. Zrovna čtu knihu State of Mind (John Katzenbach), kde je něco takového popisováno.
Podlehl jsem přesvědčování několika kamarádů a zakoupil si navigační udělátko. Za různé mapy evropských států a měst už jsem stejně utratil více, než taková navigace stojí (a zdaleka nemám ještě všechny, které by se hodily), takže jsem si to aspoň mohl zdůvodnit. Navíc jsem se těšil na novou hračku...
S mým modelem (Navigon 7110) dodává prodejce také DVD s novým mapovým souborem, který by měl velmi vylepšovat mapové pokrytí ČR a Slovenska. Sice je rodná hrouda - z hlediska navigace - pro mě nejméně zajímavá, protože si troufám tvrdit, že tu i bez mapy dojedu víceméně kamkoliv, ale když bylo možné mít "něco lepšího", tak jsem po tom (bohužel) skočil. Místo abych se řídil ověřeným pravidlem "if it ain't broke, don't fix it".
UPDATE: Bylo to horší, než jsem myslel...Neodolal jsem a ze čtvrtka na pátek si přečetl sedmý díl série o Harry Potterovi. Když už si někdo dal tu práci a celou knihu přepsal z uveřejněných (a skoro nečitelných) fotek, řekl jsem si, že projevím uznání aspoň přečtením přepisu. Sice si dnes vyzvednu i originál, ale ten přenechám sestře a koupím si kolekci všech sedmi knih vázanou v kůži mudlů...
A teď uvažuji o tom, jak bude název (Harry Potter and the Deathly Hallows) přeložen do češtiny. Kdesi jsem zahlédl rozhovor s překladatelem Pavlem Medkem, který se samozřejmě neodvažoval uhádnout význam názvu bez znalosti zápletky, ale i tak se trochu bojím, jak ta česká varianta dopadne.
Včera jsem dočetl knihu, od které jsem sice nečekal zázraky, ale zároveň jsem nebyl připraven na to, jak otřesný to bude paskvil. Na odreagování a odpočinek po práci si vybírám jednoduchou beletrii, nejlépe bestsellery od autorů profláklých jmen. Tentokrát padla volba na The Tristan Betrayal (Robert Ludlum™ - nekecám, jeho jméno je vážně registrovaná obchodní známka).
Četl jsem od tohoto chrliče špionážních bestsellerů trilogii o Bournovi (do češtiny byl filmovými producenty první díl zmrzačen jako Agent beze jména) - přesně takový druh knih, jaký jsem schopen číst po únavném dni. Člověk o tom nemusí moc přemýšlet, má to spád, absurdní zápletky, tajné vládní organizace a neporazitelné hrdiny.
Během návštěvy pana Cerfa v Praze (já název toho článku nevymyslel :-) - viz URL) jsem měl možnost se s ním setkat i při sympaticky komorním popovídání, kterého se účastnilo jen několik dalších lidí. Sice jsem se trochu zhrozil, když jsem si (po té, co jsem na tu tzv. snídani přijal pozvání) v oficiální tiskové zprávě přečetl, že se pan Cerf setká s "bloggery" (ošklivá havěť, tihle bloggeři), ale nakonec o tom do blogu píši, takže si nemám co stěžovat... Pár neuspořádaných postřehů:
Na mém oblíbeném textovém editoru KWrite (a pro některé situace Kate) mi vždy vadilo, že neumožňuje snadné přidání pomocných editačních skriptů/maker do menu a do nástrojové lišty. Našel jsem si tedy berličku, která tuto vlastnost docela dobře supluje (nemusíte se namáhat... na Vim nepřejdu :-)).
Na LWN jsem zahlédl odkaz na článek A Cost Analysis of Windows Vista Content Protection (viz nadpis) od Petera Gutmanna. Ačkoliv se většinou o věci týkající se Windows moc nezajímám (nemám důvod), tohle mě zaujalo. Už jsem slyšel o připravovaných DRM mechanismech ve Vista docela dost, ale zatím nic konkrétního. Tento článek je zatím to nejucelenější, na co jsem narazil. Přikládám několik (narychlo a nahrubo) přeložených odstavců. Pokud najdu kolem Silvestra dost sil, pokusím se kontaktovat autora a požádat o svolení k vystavení kompletního překladu.
Tak jsem si náhodou někde všiml odkazu na internetovou "videopůjčovnu" televize Nova. Prý nabízí spoustu filmů, které na Nově dávali. To by mohlo být fajn. Jen mě mátlo slovo "půjčovna", když jde o stahování videosouborů... Ale vysvětloval jsem si to tím, že to tak recenzenti pojmenovali kvůli nedostatku trefnějších termínů. Chyba... je to naopak velmi trefné.
Znáte hry Neverball a Neverputt? Jde o hezké 3D blbůstky, které dobře poslouží pro odreagování (pokud tedy nejste příliš soutěživý typ, který by po několika počátečních nezdarech proklínal gravitaci a pravidlo o úhlu dopadu...)
Také si myslíte, že kdo neskáče, není Čech? Česká televize v tom má patrně jasno, protože takto dokonce pojmenovala jeden ze svých pořadů. Náhodou jsem na to narazil při prohlížení programu na příští týden. A nechtělo se mi věřit. Prostě, kdo neskáče, není Čech...
Google na mě vyplivl podezřelou hlášku o odstranění nějakého výsledku vyhledávání kvůli DMCA. Hmmm, budiž, ale proč by si stránka, která bojuje proti DMCA (ChillingEffects.org), přála být odstraněna z výsledků vyhledávání, tomu nerozumím. Tak jsem se podíval, jak ta hláška zní anglicky...
A co nevidím... úplně blbý překlad. Někde jsem tu na abclinuxu.cz před časem četl, že Google dříve umožňoval překládání všem dobrovolníkům. Pak to někdo zneužil, takže už si na to hledají lidi opatrněji. Kde našli autora téhle kraviny, to tedy netuším:
Když se potřebuji odreagovat, všechno mě štve, pracovat se mi nechce... tak většinou vypnu počítač. Ale když mi v hlavě hlodá, co všechno bych měl ještě dodělat, co všechno už dlouho odkládám, a že bych vlastně ten počítač vůbec vypínat neměl, tak se snažím najít nějakou činnost, která sice nijak nepohne s prací, jíž se snažím vyhnout, ale zato mám aspoň dobrý pocit z toho, že se tak úplně neflákám.
Jedním z takových pracovně zástupných koníčků je překládání malých prográmků a utilitek pro KDE. Malých proto, že na větší si netroufám, pro KDE proto, že jej používám nejčastěji. Vybírám si samozřejmě podle toho, které utilitky se mi samotnému hodí. Ale protože tomu až tak moc času nevěnuji, každou chvíli objevuji nějaké drobnůstky, které už mají zkušení lokalizátoři dávno v malíku. Například dnes jsem konečně využil Dr. Kolizňáka, aka Dr. Klash.
Typicky rejpavý a vtipný článek o tom vyšel na The Register. Musím říct, že mě to pobavilo. Ať už je to sebevětší mezinárodní gigant, vždycky se nakonec ukáže, že jde o obyčejnou práci obyčejných lidí. Tentokrát firmy Firts4Internet, jejíž programátoři byli buď moc líní nebo moc hloupí na to, aby funkce začleněné v té slavné ochraně proti kopírování zvládli napsat sami...
Také jste si všimli, že spousta lidí používá podivnou kombinaci příkazů například pro grepnutí něčeho z obsahu souboru?
cat soubor | grep výraz
Místo jednoduššího, kratšího a IMO i snadněji naučitelného nebo zapamatovatelného (protože logičtějšího):
grep výraz soubor
Tak si říkám, jak na to přišli? Totéž se často provádí i s jinými příkazy než grep. Samozřejmě nejde o nic nového... Spousta z vás určitě zná stránku Useless use of cat. Ale mě by zajímalo, odkud se to bere.
Před pár dny jsem měl pocit, že bych si mohl oblíbit SUSE (Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)). Pod tím zápisem se v komentářích objevil i údiv nad tím, proč bych od Debianu přecházel na SUSE... Tehdy jsem odpovídal, že se mi SUSE zalíbilo svou přehledností a tak podobně.
Jenže jsem si po týdnu uvědomil, jak to s tím SUSE vlastně dopadlo. Vždyť já jsem si z toho vytvořil SUSE-Debian. Vypadalo to asi takto:
Koukám na iDNES a co nevidím...
Ředitel terezínského památníku Jan Munk podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli grafickým montážím na webu Vesjolije Kartinki. Terčem drsného humoru tvůrců satirického serveru se totiž tentokrát stalo terezínské ghetto, "přestupní stanice" do koncentračních táborů.
A tak dále... Tak si říkám, jestli se mi to nezdá. Humor by měl být trestný?
Trochu ze zvědavosti jsem nainstaloval na notebook Aspire 1412WLMi nové SUSE 10.0 (ne openSUSE, ale tu tzv. Evaluation verzi). A ačkoliv už tam předtím byl Debian a byl jsem téměř úplně spokojen, vážně teď uvažuji o tom, že bych si na notebooku SUSE nechal jako hlavní systém. To jsem nečekal.
Pár drobností mě však zpočátku pořádně rozčilovalo...
Zrovna jsem obdivoval nějaký zázrak techniky v sexshopu, když jsem si všiml podivného odkazu. Jak vypadá linuxový sex mě tedy zajímalo. Především proto, že jsem si tu vteřinu před kliknutím marně lámal hlavu nad tím, jak asi mohou vypadat inzerované linuxové pozice. A nebyl jsem zklamán...
Francie je opět jednou z hlavních brzd. Už se alespoň mluví o snižování subvencí zemědělcům, importních cel a dalších prostředků, které mají v Evropě za následek přebytky a vysoké ceny, zatímco v rozvojovém světě pomáhají s udržením nemohoucného stavu. A Francie se staví proti...
Jednání probíhající na úrovni Světové obchodní organizace by mohla trochu zlepšit situaci zemí třetího světa, které nemají v podstatě jinou možnost vydělávání peněz, než prodávání zemědělských produktů. Prodávat však nemají kam, protože Evropa (EU) i USA své zemědělce hýčkají natolik, že se s nimi nedá soutěžit.
Asi nebudu sám, kdo má porůznu ve skříních a na dalších místech staré počítačové součástky, které buď nefungují, nefungují úplně, nebo sice fungují, ale už pro ně nemám vůbec žádné využití. Staré harddisky, základní desky, myši, grafické karty, digitální foťák atd. Dříve mi bylo líto je vyhodit, nebo se s nimi jen tak rozloučit. Vždyť to stálo tolik peněz... Jenže teď už bych si chtěl ve skříních udělat pořádek. Takže se slovy klasika ptám:
Kam s ním?
Tuhle otázku položila reportérka CNN (Christiane Amanpour) íránskému prezidentovi (Mahmoud Ahmadinejad).
Prováděl jsem právě své obvyklé kolečko po zpravodajských serverech, když mě upoutal nadpis na CNN (mezi hlavními zprávami). Psali o šoku, který prý vyvolalo odstoupení S. Grosse z funkce předsedy ČSSD. Nevím, nakolik to pro někoho (kdo českou politiku sleduje) mohl být ještě šok, ale budiž. Evropské vydání CNN asi přeci jen půtky českých sociálních demokratů příliš nezajímají.
Při toulání internetem (hledal jsem obrázek přebalu jedné knihy) jsem náhodou narazil na dechberoucí sbírku knih převedených do elektronické podoby: http://www.fictionbook.ru/en/. Velmi mě takový objev potěšil a zcela nepřipraven na podobnou lahůdku jsem se okamžitě začetl.
Co mě zaráží, je otázka, nad kterou doteď přemýšlím: jak je to možné? (slovy záprdka z Tankového praporu). Jak je možné, že na provozovatele stránek dosud nevlítl někdo s obviněním o porušování autorských práv? Naprostá většina děl (dle letmého pohledu) stále podléhá ochraně. Tak o co tu jde?
Jak hodně udělá jedno písmenko. Jsem si jistý, že v případě knižní edice Lidových novin jde jen o prachobyčejný překlep, ale je to jeden z těch, které tak bijí do očí, že ho prostě v textu nelze přehlédnout. V angličtině by to nehrozilo, dokonce ani v originále ne. Ale český překlad má v názvu zdrobnělinu a Markéta zní tak cize...
Slovosled je důležitá věc. Na BBC na to trošku pozapomněli, a proto se jim do článku vloudila takhle hezky dvojsmyslná věta:
A pozornost tématu věnuje například i komise pro válečné zločiny britského parlamentu.
Nechávám stranou diskutovanou legálnost, ohlášenost, škodlivost, hlučnost atd. Ačkoliv se kloním k názoru, že zákonné podmínky pro pořádání akce splněny nebyly, je tohle hledisko už celkem bezpředmětné ve světle dalšího vývoje událostí.
Policie se, zjevně na popud premiéra Paroubka, který baží po pár dalších bodících popularity, rozhodla technopárty ukončit. Nejprve s tím začali během dne, tedy krátce po té, co účastníky nechali dojít/dojet až na tu slavnou louku. Použili prý slzný plyn. Hmmm. Těžkooděnci ale situaci nezvládli a jejich řada byla dokonce prolomena... To by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby to nebyli technaři s extází, ale třeba skini s baseballkami... A, já zapomněl... proti skinům by policie těžkooděnce asi nenasadila.
Už kašlu na hrubky, v novinách jich je tolik, že snad nemá cenu se nad tím pozastavovat. Takže se radši budu usmívat nad blbovinkami... těmi pěknými, roztomilými. Například: kolik je "menší polovina" ze 44?
US Supreme Court (vrchní soud) dnes zamítl rozhodnutí soudů nižší instance a prohlásil, že služby/firmy umožňující sdílení souborů mohou být souzeny, vyměňují-li si jejich uživatelé nelegálně držený obsah - většinou tedy hudební nahrávky a filmy. Případ se jmenoval MGM v. Grokster: Hollywood wins Internet piracy battle.
Na iDnes.cz jsem narazil na článek o hlasování Amerického filmového institutu o nejlepších filmových hláškách všech dob. Na iDnes píší, že zvítězila věta cynického Rhetta Butlera z filmu Gone with the Wind. A jistě je fajn, že ji pro české čtenáře i přeloží. Ale jak je kruci možné, že z hlášky "Frankly, my dear, I don't give a damn." vznikla ta zmršenina o tom, že nemá "šajnu"?
Když jsem včera pročítal Mladou frontu, nestačil jsem se u jednoho článku divit. V jakémsi rádobyvtipném zhodnocení aktivit českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu (není to krásné klišé? ... na půdě parlamentu...) jsem se dočetl, že zástupci ODS hlasovali proti zprávě o postavení menšin, která požadovala zrušení koncentračního tábora v Letech.