Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
nemusíte se namáhat... na Vim nepřejduuf, kto by prechadzal na vim, ked existuje emacs? :P
Důvodem je to, že ta operace se skládá z následujících (samozřejmě automatizovaných) kroků: ulož editovaný soubor, předej jeho obsah externímu nástroji, přepiš původní soubor výstupem daného nástroje (a uživatel pak musí odsouhlasit znovunačtení upraveného souboru v editoru).Ono totiž tohle není obecně pravda... Je tam např. i nástroj google selection, je jasné, že ten takhle nepracuje.
Je tam např. i nástroj google selection, je jasné, že ten takhle nepracuje.To bylo míněno k druhu akce, která vrací výsledek zpět do editovaného souboru. Google selection jen vezme řetězec a šoupne ho Konqueroru, ať si s ním poradí. Není tam to vrácení výsledku zpět do otevřeného dokumentu.
Např. přes ty external tools, přičemž v dialogu pro přidání nástroje nastavit save na none, aby to nepožadovalo uložení dokumentu.To je pravda. Nenapadlo mě, že při použití DCOP není nutné dokument ukládat a znovu načítat. Dík.
Jde to sice provést pomocí regulárních výrazů v Úpravy -> Nahradit, ale protože není možné nahrávat makra, muselo by se to pokaždé zadávat znovu.V Kate je možné regulární výraz uložit a poté znovupoužít, takže místo zadávání by mělo stačit pár kliknutí.
V Kate v tom dialogu "Nahradit", když zaškrtneš "Regulární výraz", tak se ti povolí tlačítko "Upravit". Po kliknutí se objeví "Editor regulárních výrazů",No, to se mi právě neobjevoval. Bylo to jen drop-down menu zkratek pro rychlé zadání regexpů. Až teprve když jsem četl tento tvůj komentář, tak mi svitlo, že by to mohlo být propojeno s kregexpeditor - prográmek, pro který jsem nikdy neměl užití, protože samostatně je na nic... Tak jsem si ho teď znovu nainstaloval. Díky za postrčení.
Tiskni
Sdílej: