Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Snažim se udržovat si obecný přehled, i díky tomu, že jsem na dnešní poměry celkem sečtělý, stejně tak jako že na gymplu byli větší knihomolové. Tehdy.
Jako hlavní mam/chci v dohledné době přečíst pdfka od Forrestera, dost si od nich slibuju. Práce je dost i záležitostí okolo práce. No a malý je zlatý, tak spíš mne čeká čtení pro něj.
Od Pratchetta, Heinleina a Dicka bych měl mít nějaká anglická pdfka, další kandidáti.
Ohledně tlustých knih - To ani Sinuhet nejsou drobečci, stáli za to. Pamatuju, že jsem Gullivera četl kdysi asi ve třetí třídě měsíc hrubého času. Ona ta tloušťka je relativní.
Ohledně kategorií knih a vábení na mne platí asi většina uvedených. Snažim se mezery zacelovat rovnoměrně.
Mě osobně se týkají asi nejvíce body 5. 8. a 2. (nechceš udělat na jednotlivé body anketu?)
Možná bych ještě přidal za sebe jedenu věc, která se staví mezi mne a čtení knih. Na čtení knih si čas dokážu udělat. Ale dělá mi problém získávání knih. Mívám problémy (jo jo lenost a méně času) dostat se v rozumnou dobu do knihovny nebo do knihkupectví a knihy co mám doma, tak mám dávno přečtené několikrát.
Městská knihovna má otevřeno až 9-20. Je to málo?
nechceš udělat na jednotlivé body anketu?OK, doplněno. Hlasujte.
Jestli děláš školu při práci ... držim palce. Taky jsem to nestíhal.
Dyť jo ... dvakrát jsem radši odešel sám v letňáku ... bylo mi jasný tehdy, že nemam prostor zvládnout ten stres, shon a tak, práci, rodinu, učení do práce i do školy. Štve mne to dost
Když já jsem si řikal ... co když budu mít trable v práci, ve škole i doma. Co když narazim na všech stranách? Řikal mi jeden z těch, co ČVUT dokončili na dálkovém ... z našeho ročníku jsme školu dokončili 4.
Ano, tohle mám stejně. Čapka miluju. Zhltla jsem i Karolínu Světlou a líbilo se mi to. Pořád takové knihy považuju za větší přínos než čtení časopisů nebo blbostí na netu.
Krom toho mám nějaký paměťový defekt, prý není dnes až tak neobvyklý, že si z přečteného textu na počítači pamatuju minimum.
Co se týče klasiky mám načteno hodně. Doporučenou literaturu jsem měla přečtenou dříve než byla doporučená A bavila mne. Pravda, jsou věci, které jsem vynechala. Třeba Babičku si určitě nikdy nepřečtu, i když ve filmové podobě se mi moc líbí.
Trojka a čtyřka Stopaře mi taky moc nesedly. Možná jen byly takové jiné.
Své v tom asi bude hrát i role učitele, jak vystupuje. Těžké jeněkomu něco nutit a přesvědčovat, lepší je zaujmout.
Čapka a V+W a snad i Remarqua jsem přečet ještě na gymplu, ve čtvrťáku jsem si všim, že ony doporučení asi mají něco do sebe. Dřív to nebylo tak záživné a asi bylo něco i ve mně.
To mi připomíná, že jsem nedočet ještě všechny Shakespearovy kusy.
Na učiteli záleží asi u každého předmětu. Nepříjemná paní na hudební výchovu mě znechutila hudební teorii. Po dvaceti letech mě překvapilo, jak je to zajímavý obor.
Jsem asi ještě dítě ale hodně se mi líbí dobrodružné knížky od Julese Verna. Karla Čapka (resp. jeho knihy) taky zbožňuju. Absolutně mojí nejoblíbenější knížkou je Zabíják od Zoly.
Jinak je tady někdo, kdo miluje Máchův Máj? Ještě mám v živé paměti, jak nám ho recitovali v Hrádku (Kutná Hora), bylo to krásný.
Síla Zabijáka se mi jeví v tom, že to nemusí být vždy jen alkohol, co ničí.
Tiskni
Sdílej: