Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
...bohužel. Jinak by se nemohlo stát, že držení ryze sportovního náčiní (baseballové pálky) může být v demokratickém státě zakázáno (jako se to stalo v Polsku; na pálku je potřeba zbrojní průkaz), že někde chtějí zakázat dlouhé kuchyňské nože (protože se s nimi dá také zabíjet), nebo že se objevují nápady zahrnout software pod kolektivní správu autorských práv.
No všetky nože s čepelou nad (tuším) 26cm sú chápané ako zbrane a je potrebné k nim mať patričné povolenia vo väčsine európskych štátov. A to už tak dlho, že si ani nikto nepamätá kedy to vlastne bolo zakázané. Na druhej strane kosa (zahnuté ostrie s dĺžkou cez 26cm) sa chápe ako symbol smrti, ale nikto sa ju neodvážil zakázať. Očakávam, že niečo podobné vymyslia aj tento 'zákaz'.
Dlouhý špičatý kuchyňský nůž je v Británii nejčastější vražednou zbraní (díky omezenému přístupu ke střelným zbraním...A to je právě ono. Takhle by se dalo zakazovat donekonečna. Když nejsou pistole, zabíjí se dlouhými noži. Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkými (i s nožem s 10 cm dlouhou čepelí se dá snadno zabít). Když se zakáží baseballové pálky, začnou se k témuž (nikoli hře baseballu
Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkýmiZapomínáš - či spíše opomíjíš - důležitý argument. Ty dlouhé špičaté nože jsou _zbytečné_. Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení. Takže tady nejde o poblázněné zakazování všeho, co se dá použít jako vražedná zbraň. Chtějí tím pouze snížit množství takových nožů v domácnostech -- dokonce ani ne zakázat. Každý by si takový nůž mohl koupit - jen by nebyly standardní součástí většiny kuchyní. Zmínka o podsvětí je tu irelevantní. Nejenže většinu vražd nepáchá podsvětí, ale "obyčejní" lidé, ale především je to demagogický argument. Takhle by se dalo napadnout všechno. Proč omezovat prodej automatických pušek? Podsvětí je přeci bude mít vždycky... atd.
Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení.Kdyby nebylo uplatnění, asi by se nekupovaly. Silně pochybuji o tom, že si někdo koupí dlouhý špičatý nůž proto, aby s ním mohl případně někoho zabít.
Zmínka o podsvětí je tu irelevantní.Proto také říkám, že by to bylo na jinou diskusi.
Tiskni
Sdílej: