Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
US Supreme Court (vrchní soud) dnes zamítl rozhodnutí soudů nižší instance a prohlásil, že služby/firmy umožňující sdílení souborů mohou být souzeny, vyměňují-li si jejich uživatelé nelegálně držený obsah - většinou tedy hudební nahrávky a filmy. Případ se jmenoval MGM v. Grokster: Hollywood wins Internet piracy battle.
Soud se rozhodl jednohlasně a v názoru, který napsal soudce David Souter, se říká, že není pochyb o tom, že peer-to-peer společnosti měly nezákonné úmysly.
Docela mě to překvapilo. Myslel jsem, že rozhodnutí bude někde kolem 6-3 pro Grokster... Škoda. Takhle jsou dveře otevřeny dokořán pro další lobbying ve prospěch zákonů nutících ISP zveřejňovat své záznamy, zakazování rozvoje dalších moderních technologií apod.
Tiskni
Sdílej:
...bohužel. Jinak by se nemohlo stát, že držení ryze sportovního náčiní (baseballové pálky) může být v demokratickém státě zakázáno (jako se to stalo v Polsku; na pálku je potřeba zbrojní průkaz), že někde chtějí zakázat dlouhé kuchyňské nože (protože se s nimi dá také zabíjet), nebo že se objevují nápady zahrnout software pod kolektivní správu autorských práv.
No všetky nože s čepelou nad (tuším) 26cm sú chápané ako zbrane a je potrebné k nim mať patričné povolenia vo väčsine európskych štátov. A to už tak dlho, že si ani nikto nepamätá kedy to vlastne bolo zakázané. Na druhej strane kosa (zahnuté ostrie s dĺžkou cez 26cm) sa chápe ako symbol smrti, ale nikto sa ju neodvážil zakázať. Očakávam, že niečo podobné vymyslia aj tento 'zákaz'.
Dlouhý špičatý kuchyňský nůž je v Británii nejčastější vražednou zbraní (díky omezenému přístupu ke střelným zbraním...A to je právě ono. Takhle by se dalo zakazovat donekonečna. Když nejsou pistole, zabíjí se dlouhými noži. Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkými (i s nožem s 10 cm dlouhou čepelí se dá snadno zabít). Když se zakáží baseballové pálky, začnou se k témuž (nikoli hře baseballu
Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkýmiZapomínáš - či spíše opomíjíš - důležitý argument. Ty dlouhé špičaté nože jsou _zbytečné_. Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení. Takže tady nejde o poblázněné zakazování všeho, co se dá použít jako vražedná zbraň. Chtějí tím pouze snížit množství takových nožů v domácnostech -- dokonce ani ne zakázat. Každý by si takový nůž mohl koupit - jen by nebyly standardní součástí většiny kuchyní. Zmínka o podsvětí je tu irelevantní. Nejenže většinu vražd nepáchá podsvětí, ale "obyčejní" lidé, ale především je to demagogický argument. Takhle by se dalo napadnout všechno. Proč omezovat prodej automatických pušek? Podsvětí je přeci bude mít vždycky... atd.
Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení.Kdyby nebylo uplatnění, asi by se nekupovaly. Silně pochybuji o tom, že si někdo koupí dlouhý špičatý nůž proto, aby s ním mohl případně někoho zabít.
Zmínka o podsvětí je tu irelevantní.Proto také říkám, že by to bylo na jinou diskusi.