Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
US Supreme Court (vrchní soud) dnes zamítl rozhodnutí soudů nižší instance a prohlásil, že služby/firmy umožňující sdílení souborů mohou být souzeny, vyměňují-li si jejich uživatelé nelegálně držený obsah - většinou tedy hudební nahrávky a filmy. Případ se jmenoval MGM v. Grokster: Hollywood wins Internet piracy battle.
Soud se rozhodl jednohlasně a v názoru, který napsal soudce David Souter, se říká, že není pochyb o tom, že peer-to-peer společnosti měly nezákonné úmysly.
Docela mě to překvapilo. Myslel jsem, že rozhodnutí bude někde kolem 6-3 pro Grokster... Škoda. Takhle jsou dveře otevřeny dokořán pro další lobbying ve prospěch zákonů nutících ISP zveřejňovat své záznamy, zakazování rozvoje dalších moderních technologií apod.
Tiskni
Sdílej:
...bohužel. Jinak by se nemohlo stát, že držení ryze sportovního náčiní (baseballové pálky) může být v demokratickém státě zakázáno (jako se to stalo v Polsku; na pálku je potřeba zbrojní průkaz), že někde chtějí zakázat dlouhé kuchyňské nože (protože se s nimi dá také zabíjet), nebo že se objevují nápady zahrnout software pod kolektivní správu autorských práv.
No všetky nože s čepelou nad (tuším) 26cm sú chápané ako zbrane a je potrebné k nim mať patričné povolenia vo väčsine európskych štátov. A to už tak dlho, že si ani nikto nepamätá kedy to vlastne bolo zakázané. Na druhej strane kosa (zahnuté ostrie s dĺžkou cez 26cm) sa chápe ako symbol smrti, ale nikto sa ju neodvážil zakázať. Očakávam, že niečo podobné vymyslia aj tento 'zákaz'.
Dlouhý špičatý kuchyňský nůž je v Británii nejčastější vražednou zbraní (díky omezenému přístupu ke střelným zbraním...A to je právě ono. Takhle by se dalo zakazovat donekonečna. Když nejsou pistole, zabíjí se dlouhými noži. Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkými (i s nožem s 10 cm dlouhou čepelí se dá snadno zabít). Když se zakáží baseballové pálky, začnou se k témuž (nikoli hře baseballu
Když nejsou dlouhé nože, zabíjí se krátkýmiZapomínáš - či spíše opomíjíš - důležitý argument. Ty dlouhé špičaté nože jsou _zbytečné_. Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení. Takže tady nejde o poblázněné zakazování všeho, co se dá použít jako vražedná zbraň. Chtějí tím pouze snížit množství takových nožů v domácnostech -- dokonce ani ne zakázat. Každý by si takový nůž mohl koupit - jen by nebyly standardní součástí většiny kuchyní. Zmínka o podsvětí je tu irelevantní. Nejenže většinu vražd nepáchá podsvětí, ale "obyčejní" lidé, ale především je to demagogický argument. Takhle by se dalo napadnout všechno. Proč omezovat prodej automatických pušek? Podsvětí je přeci bude mít vždycky... atd.
Na rozdíl od krátkých nožů pro ně není v běžné domácnosti žádné upotřebení.Kdyby nebylo uplatnění, asi by se nekupovaly. Silně pochybuji o tom, že si někdo koupí dlouhý špičatý nůž proto, aby s ním mohl případně někoho zabít.
Zmínka o podsvětí je tu irelevantní.Proto také říkám, že by to bylo na jinou diskusi.