Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Také vám v KDE4 chybí rychlý, jednoúčelový prohlížeč obrázků? Také jste skřípali zuby, když někteří navrhovali používat místo starého dobrého Kuickshow z KDE 3,x třeba mamutí Gwenview nebo nevhodný Okular? Mám dobrou zprávu: Kuickshow pro KDE4 funguje a je stejně rychlý a šikovný jako dřív. Jen je nutné trochu hledat a kompilovat...
Kuickshow je užitečný především pro rychlé prohlížení obrázků z jiných aplikací, například z Krusaderu. Kliknete nebo stisknete Enter a zobrazí se obrázek – ovšem žádné menu, ovládací prvky nebo podobné zbytečnosti – pouze dekorace okna a v ní obrázek. Titulek okna obsahuje dvě důležité informace: Cestu k souboru (včetně názvu) a velikost obrázku.
Uživatelské prostředí Kuickshow (když jej spustíte bez názvu souboru jako parametru) je velmi chudé, ale to vůbec nevadí, protože při běžném používání s ním člověk nepřijde do styku.
Jaké bylo moje zklamání, když jsem přešel na KDE4 a zjistil, že Kuickshow už není k dispozici. Začal jsem hledat rozumnou náhradu, ale každému programu něco chybělo. Některé neumí automaticky škálovat na velikost obrazovky a jednoduše obnovovat na původní velikost, jiné neumí přecházet do fullscreen režimu, ještě jiné neumí zobrazovat v titulku okna velikost obrázku, další neumí procházet obrázky v adresáři... Prostě mizérie. Mohl jsem sice používat Kuickshow z KDE 3.5.10, podobně jako jsem nucen to dělat s editorem Kate, ale ten v prostředí KDE4 nestartoval dostatečně rychle.
Autor Kuickshow Carsten Pfeiffer na programu pracuje trochu sporadicky, takže jsem ani nepostřehl, že už je port pro KDE4 v použitelném stavu (vizte bug 188539). Před pár dny jsem se na to zase podíval a zjistil, že nový Kuickshow, zkompilovaný oproti KDE 4.3.0, již funguje bezvadně. Používám jej už pár dní a zatím jsem nenarazil na problém. Protože je v současné době nový Kuickshow v modulu extragear, není automaticky balen společně se zbytkem KDE. Instrukce ke kompilaci najdete na http://userbase.kde.org/KuickShow. Jediný zádrhel může být v tom, že některé distribuce (např. Debian Sid) již z repozitářů vyřazují knihovnu imlib1, kterou Kuickshow používá. A asi bude používat i nadále. Není však problém potřebné balíčky (imlib-base, imlib11, imlib11-dev) sehnat ve starších verzích (v případě Debianu v Lenny).
Tiskni
Sdílej:
A čo gqview (ak pominieme, že to nie je KDE/Qt)? Ja ho používam vcelku k spokojnosti.
RE: Jednak mi více vyhovuje KDE/Qt...
Sledujem ze mnoho tpv. 3rd party produktov podporuje najma QT (SUN a jeho Virtualbox, Nokia (vyvyja QT pre mobilne zariadenia a tusim aj vlastni Trolltech), DASH a jeho Dash Express tusim tiez vyuziva QT).. Vy pouzivate vyhradne QT aplikacie?
Vy pouzivate vyhradne QT aplikacie?Ne, ale když si mohu vybrat mezi Qt a GTK+, tak zvolím Qt/KDE. Jako desktop používám KDE, takže mi vyhovuje lepší integrace aplikací, které jsou pro KDE od počátku zamýšleny. Např. Kuickshow má díky tomu velmi pohodlnou konfiguraci.
A co qiv?
display
z ImageMagick - a přesně to je Kuickshow.
Mohli by ste tu prosim pastnut /etc/apt/sources.list ? Velmi by mi to pomohlo pri konfiguracii Sida... (Zaujima ma hlavne odkial beriete KDE 4.3.0 a ako je to so zavislostami a ci pouzivate nejake specialne zdroje balickov). Dakujem.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free deb http://ucho.ignum.cz/debian-multimedia/ unstable main
aptitude search koffice
mi nic nevyhodi... apt-cache search koffice
sources.list
i experimental? apt-get -t experimental instal ...
/etc/apt/preferences
tohle, aby se z experimental instalovalo pouze to, co řekneš explicitně, že odtud má jít:
Package: * Pin: release a=experimental Pin-Priority: 101Více info viz http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-apt-get.en.html#s-apt-show-versions
Paráda. Díky za tip.
Screen
mám tedy tohle (jinak je vše generované automaticky):
Option "metamodes" "1920x1080_60 +0+0"Videa v MPlayer mi jdou přehrávat bez potíží. Pro akceleraci H.264 pomocí grafické karty používám:
mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau
Hmm verzi Kuickshow pro KDE4, už nějakou dobu v Archlinuxu používám, knihovna imlib je standartně v repozitáři.. Ten titulek mě docela překvapil
Mám repozitáře debian sid, ale Kuickshow v nich není:
server:/home/dalibor# apt-cache search kuickshow
server:/home/dalibor#
Jen je nutné trochu hledat a kompilovat...